Доступність посилання

ТОП новини

«Ілону Маску вже розповіли, що історія Криму почалася раніше, ніж туди прийшла Російська імперія». Інтерв'ю з Рефатом Чубаровим


Голова Меджлісу Рефат Чубаров та державність кримськотатарського народу. Колаж
Голова Меджлісу Рефат Чубаров та державність кримськотатарського народу. Колаж

Керівник української розвідки Кирило Буданов заявив, що Україна поновить контроль над Кримом до кінця весни 2023 року. А американський бізнесмен Ілон Маск опинився в центрі скандалу після того, як у твіттері запропонував чотири умови для «досягнення миру між Росією та Україною», зокрема, «формальне входження» Криму до складу Росії. Про те, хто і як має визначати долю Кримського півострова, Крим.Реалії говорили з головою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим.

– Кирило Буданов сказав, що Крим може бути звільнений вже до кінця наступної весни. Чи погоджуєтеся ви з таким прогнозом?

– Якщо поступальний рух з боку ЗСУ збережеться у такому ж напрямку і темпах, то все відбудеться. Наслідком нехай і не дуже кардинальних, але послідовних просувань українських збройних сил може стати поява багатьох чинників. Чим більше буде перемог української зброї, тим більшою буде істерія, паніка та розшарування у військово-політичному керівництві Росії. І, можливо, нам не доведеться чекати пізньої весни для того, щоб звільнити Крим. Це може настати набагато раніше. Дуже багато факторів, які можуть несподівано вступити у процес.

Бійці батальйону Національної поліції України «Захід» після звільнення міста Лимана від російської армії. Лиман, Донецька область, 2 жовтня 2022 року
Бійці батальйону Національної поліції України «Захід» після звільнення міста Лимана від російської армії. Лиман, Донецька область, 2 жовтня 2022 року

– Американський бізнесмен Ілон Маск вирішив висловитися щодо кримського питання. Він запропонував провести в Криму якийсь референдум, виправити, як він висловився, «помилку Хрущова» і забезпечити півострів водою. Чи не виглядає так, що твіт Маска викликає в українському суспільстві живішу реакцію, ніж спроби Володимира Путіна оголосити нову анексію?

Маск висловив думку, абсолютно неприйнятну для українців. Звідси й такий резонанс

– Маск був відомий українському суспільству в одному амплуа – маю на увазі Starlink. А тут він висловив думку, абсолютно неприйнятну для українців. Звідси й такий резонанс. Я б не перебільшував значення таких порад і думок, що лунають ззовні, але й, звичайно, не ховав би голову в пісок, щоб їх не помічати. Потрібно про них говорити, треба показувати причини такої поведінки.

У цьому випадку, можливо, це бажання зберегти ринок чи повернути твітер на територію Росії. Думаю, не треба перебільшувати (значущість таких заяв – КР), але водночас давати, використовуючи дипломатію, необхідні у такому разі відповіді подібним тестуванням позиції не так української сторони, як наших партнерів.

Маск висловився більш відверто, згадав Хрущова, згадав 1783 рік

Те, що пролунало від Маска – це повернення до тих пропозицій, які публічно проголошували різні європейські політики аж до 24 лютого 2022 року. Йшлося про те, що Крим – це далека перспектива. Маск висловився більш відверто, згадав Хрущова (передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу Української РСР на підставі указу Президії ЗС СРСР від 19 лютого 1954 – ред.), згадав 1783 рік (першу анексію Криму – КР).

Але Маску вже розповіли – я бачив коментарі – що історія Криму почалася не з 1783 року, коли туди прийшла Російська імперія, а набагато раніше.

Ілон Маск, американський мільярдер
Ілон Маск, американський мільярдер

– У чому головна помилка Ілона Маска?

– Думаю, проблема в особливому прагматизмі, притаманному тим людям, які мають мільярди. Вони стають космополітами. Їхні незліченні статки виробляють у них іншу свідомість. І для них те, що для цілих народів, мільйонів людей є дуже важливим, цінним, що визначає їхнє життя – моя батьківщина, моя земля, моя мова, моя культура, моя причетність до мого народу – для них цього вже не існує.

– Хто, згідно з міжнародним правом, може визначати майбутнє Криму? Чи є такий суб'єкт?

Кожен народ має право на самовизначення, в Криму такими народами є кримські татари, караїми та кримчаки

– Ми маємо спиратися на міжнародне право. Наше національне законодавство багато в чому відповідає йому в цьому напрямку, особливо тоді, коли торік було ухвалено закон про корінні народи України. У багатьох міжнародних документах, починаючи зі статуту ООН, окреслені права народів що їх самовизначення. А в подальших міжнародних документах це регламентовано. Якщо дуже все спростити, то справа має такий вигляд: кожен народ має право на самовизначення, в Криму такими народами є кримські татари, караїми та кримчаки. Це не залежить від чисельності того чи іншого народу. Воно є природним.

Сучасне міжнародне право вітає такі форми самовизначення, коли його реалізація не дробить, не руйнує територіальну цілісність держави, де живуть народи, реалізують своє право самовизначення.

Те, що пропонує кримськотатарський народ – реалізувати своє право на самовизначення у формі кримськотатарської національно-територіальної автономії Криму в складі Української держави, абсолютно відповідає не лише міжнародним актам про права народів на самовизначення, а й тим новітнім рекомендаціям, які вітаються у міжнародній спільноті.

– Наскільки бачення цієї автономії вже сформовано?

– Розуміння того, що це право безумовне, і воно має бути реалізоване, в українському суспільстві вже є. Принаймні, в переважної його частині. Але дискусії про те, як його реалізувати, ще відбуватимуться, бо дуже багато людей, які стануть учасниками цієї дискусії, під час обговорення виходитимуть із власних уявлень, міфів, якихось припущень. Але, думаю, ми поступово виходитимемо на правові акти, які це врегулюють.

Монополії однієї чисельно великої спільноти – а це етнічні росіяни – у Криму тепер ніколи не буде. Будуть усі рівні

Зараз ми працюємо над проєктом закону про статус кримськотатарського народу. Я сподіваюся, цього року його буде ухвалено Верховною Радою України. Потім залишиться внесення змін і доповнень до Конституції України в частині Автономної Республіки Крим. Але поки триває війна, заборонено вносити зміни до Конституції. З перемогою України над Росією та звільненням Криму ми підійдемо до останнього етапу, а цей етап передбачає лише одне – закріплення таких правових норм, що дозволяють зрівняти кримських татар у правах із правами етнічних українців та росіян у Криму. Монополії однієї чисельно великої спільноти – а це етнічні росіяни – у Криму тепер ніколи не буде. Будуть усі рівні.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://krymrgbcrlvrexoeaqjy.azureedge.net/. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Визнання кримських татар корінним народом

Верховна Рада України 20 березня 2014 року визнала кримських татар корінним народом Криму. Таким чином Україна приєдналася до Декларації ООН про права корінних народів. За відповідну заяву проголосували 283 депутата. Україна виступила з гарантією збереження і розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності кримськотатарського народу як корінного народу і всіх національних меншин України. Меджліс і Курултай кримських татар визнані представницькими органами народу.

Щороку 9 серпня відзначається міжнародний день корінних народів світу. Він затверджений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН в 1994 році.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

  • 16x9 Image

    Рустем Халілов

    Співпрацюю з Крим.Реалії з 2016 року. У журналістиці – з 2002 року. Починав у кримських виданнях, 2010 року переїхав до Києва для роботи в тижневику «Коментарі».

    До появи в команді Крим.Реалії працював у газетах, інформагентствах та на телебаченні. Писав новини та лонгріди, готував телесюжети. Їздив країною у пошуках хороших репортажів, займався журналістськими розслідуваннями, був парламентським кореспондентом, робив авторську програму, записував підкасти та керував роботою редакції.

XS
SM
MD
LG