Доступність посилання

ТОП новини

Гучна відставка губернатора Севастополя сплутала карти місцевим політикам


Дмитро Овсянников
Дмитро Овсянников

Спеціально для Крим.Реалії

За два місяці до виборів російських Законодавчих зборів Севастополя губернатор міста Дмитро Овсянников пішов у відставку, Кремлем уже призначений тимчасовий виконувач обов'язків. Штаби кандидатів у депутати та політичних партій поспіхом змушені коригувати стратегії виборчих кампаній, збудованих на критиці виконавчої влади. Перед відсунутими на задвірки українськими елітами зажевріла надія на реванш.

Президент своїм указом схвалив відставку Овсянникова за власним бажанням
Дмитро Пєсков

Президент Росії Володимир Путін схвалив відставку губернатора Севастополя Дмитра Овсянникова. Підписаний указ, відповідно до якого керівник міста звільняється із займаної посади.

«Президент своїм указом схвалив відставку Овсянникова за власним бажанням і призначив т.в.о. губернатора Михайла Развожаєва», ‒ повідомляє «Интерфакс» із посиланням на прес-секретаря російського президента Дмитра Пєскова.

Дмитро Овсянников
Дмитро Овсянников

Від поцілунків до війни

Дмитро Овсянников був призначений виконувачем обов'язків губернатора Севастополя в липні 2016 року ‒ на цю посаду він прибув із посади заступника міністра промисловості та торгівлі Росії.

«На перший погляд, Овсянников справляє враження управлінця-інтелектуала, який має в своєму активі чотири закінчених вищих освіти з різних спеціальностей. Сказати, що його кар'єрний злет був швидким ‒ нічого не сказати. У 24 роки, ледь вставши зі студентської лави, Овсянников отримує посаду федерального інспектора у Кіровській області. Потім ‒ робота в Удмуртії на стратегічно важливих заводах, які входять до структури великих російських держкорпорацій і, нарешті, Мінпромторг Росії, де трохи більше, ніж за рік Овсянников пробіг кар'єрними сходами від голови департаменту регіональної промислової політики до заступника міністра промисловості та торгівлі», ‒ писали Крим.Реалії у серпні 2016 року.

У той час спікер Законодавчих зборів Олексій Чалий так відгукувався про т.в.о. губернатора: «Я його знаю. Ми вперше познайомилися у квітні 2015 року під час виїзної сесії Мінпромторгу. Там спілкувалися, після цього ще в Севастополі кілька разів зустрічалися».

Олексій Чалий
Олексій Чалий

Також Чалий додав, що призначення Овсянникова для Севастополя є «поворотним кроком у плюс», а взаємини законодавчої та виконавчої гілок влади можуть, нарешті, перейти до конструктивної площини. З попереднім губернатором Сергієм Меняйлом відносини у колишнього «народного» мера не склалися і Кремль відіслав адмірала постпредом до Сибіру.

Місцеві жителі сподівалися, що новий губернатор більше не допустить в управлінні містом «адміральщини»

У вересні 2017 року, після виборів голови міста, Дмитро Овсянников вступив на посаду офіційно. Місцеві жителі сподівалися, що новий губернатор, званий «технократом», більше не допустить в управлінні містом «адміральщини» і лобіювання інтересів наближених економічних угруповань. На ділі ж виявилося, що команда губернатора працює винятково в інтересах великих забудовників і державних корпорацій.

Насамперед «молодий технократ», як його прозвали місцеві ЗМІ, почав підтягувати на основні посади колишніх колег із Мінпромторгу, рідної Удмуртії та інших регіонів, де йому доводилося працювати.

Із Законодавчими зборами губернатор не сварився, підтримуючи й особливо не критикуючи усі законодавчі ініціативи. Депутати-бюджетники були поступово втягнуті в орбіту впливу голови виконавчої влади, утворивши так званий губернаторський пул і, фактично, забезпечивши паритет голосів у співвідношенні «п'ятдесят на п'ятдесят» із депутатами- «чалівцями».

Повний консенсус був досягнутий і з великими девелоперами ‒ ексміністром оборони України Павлом Лебедєвим і депутатом російської Держради Криму Євгеном Кабановим. Першому пообіцяли не чіпати його новобудови у заповідних зонах ‒ урочищі Ласпі та на мисі Фіолент, другому віддали під забудову цілий квартал на вулиці Токарєва й дозволили будувати апартаменти на Солдатському пляжі.

Вплив Овсянникова зростав. Перші непорозуміння з Закзборами почалися у грудні 2017 року під час розгляду трирічного бюджету. У проєкті головного фінансового документа уряд Севастополя урізав грошове утримання Закзборів і контрольно-рахункової палати на 30%. Щодо контрольно-рахункової палати ‒ питання зрозуміле: за підсумками 2016 року, ця установа виявила фінансових порушень на 92 мільярди рублів, а експертиза проєкту бюджету Севастополя на 2017 рік показала необґрунтовані плановані бюджетні асигнування в розмірі 34% від загального обсягу запланованих.

Паралельно уряд міста почав наступ на місцевий бізнес, як великий, так і малий. Поступово були «віджаті» в орендарів і власників судноремонтний завод «Південний Севастополь» і Інкерманський винзавод. Закривали цілі ринки, тисячами зносили кіоски та павільйони в усьому місті. У 2018 році були закриті майже всі великі торгові центри. Деякі з торгових закладів відкрили майже відразу, інші «мурижили» під будь-якими приводами від декількох місяців до пів року ‒ поки їхні господарі не стали поступливими.

Усе це не могло викликати захоплення у севастопольської еліти, але реальних важелів впливу на виконавчу владу в російській дійсності не передбачено. Депутати не мають навіть дієвих механізмів контролю, а ухвалені ними закони губернатор ветував пачками. Численні «листи Путіну» особливого ефекту теж не давали.

Проте, Овсянников таки у відставку подав. Навряд чи на це вплинули плакати з вимогою його відставки на першотравневій демонстрації або затверджена кандидатами в депутати Законодавчих зборів на початку липня коаліція за відставку губернатора.

У нас укоренилась организованная преступная группа, которая занимается массовыми злоупотреблениями в области имущественно-земельных отношений и исполнения госконтрактов
Алексей Чалый

У квітні Олексій Чалий взагалі назвав губернатора Овсянникова «лідером організованого злочинного угруповання». Свою заяву він зробив під час обговорення звіту губернатора перед міськими Закзборами про підсумки розвитку Севастополя в 2018 році.

«На мою думку, за 2018 рік у нас усталилася і вкоренилася організована злочинна група, що займається масовими зловживаннями у сфері майново-земельних відносин і виконання держконтрактів. Керівники цієї групи тут присутні: наш доповідач (губернатор Овсянников ‒ авт.) та Ілля Вячеславович (Пономарьов, віцегубернатор ‒ авт.)», ‒ сказав Чалий.

У травні Овсянников потрапив у російський антирейтинг регіональних керівників. РБК повідомляло, що проведені для Кремля закриті соціологічні дослідження показали найбільший запит на зміну губернаторів у Севастополі, а також в Архангельській області Росії, республіках Комі та Інгушетії.

Джерело РБК зазначило, що на рейтинг Овсянникова негативно вплинули «конфліктний характер його взаємодії» з основними політичними гравцями регіону, зокрема, з Олексієм Чалим, протистояння з підприємницьким товариством, а також рішення уряду міста у сфері майнових і земельних відносин.

У соцмережах 29 червня з'явилася інформація про те, що Дмитро Овсянников залишає посаду губернатора Севастополя. Джерело, близьке до уряду, повідомило, що голова написав заяву за власним бажанням.

Чутки виявилися не чутками.

Who is Михайло Развожаєв?

Михайло Развожаєв раніше був керівником виконавчого комітету Загальноросійського народного фронту. Народився в 1980 році в Красноярську, закінчив істфак Красноярського державного педагогічного університету.

Михайло Развожаєв
Михайло Развожаєв

Після закінчення університету працював у різних комерційних організаціях. Із квітня 2003 року до жовтня 2008 року обіймав посади державної цивільної служби в адміністрації губернатора Красноярського краю. З жовтня 2008 року до серпня 2012 року працював на керівних посадах в адміністрації губернатора Красноярського краю. З серпня 2012 року до липня 2014 року ‒ заступник керівника адміністрації губернатора Красноярського краю.

Із 2014 до 2018 року працював на посаді заступника міністра уряду Росії у справах Північного Кавказу. Із 3 жовтня до 15 листопада 2018 року тимчасово виконував обов'язки голови республіки Хакасія.

29 листопада 2018 року, на з'їзді Загальноросійського громадського руху «Народний фронт «За Росію», був обраний членом Центрального штабу руху, а з 18 грудня 2018 року ‒ головою виконкому Загальноросійського народного фронту.

Відразу ж після призначення в Севастополь т.в.о. губернатора сказав, що сприймає своє призначення, як прояв високої довіри президента, і має намір заслужити також довіру містян.

Російський уряд Севастополя
Російський уряд Севастополя

Російські ЗМІ називають Развожаєва «корінним сибіряком» та «іміджмейкером Північного Кавказу». Останнє пояснюється тим, що від самого початку своєї держслужби він займався питаннями інформаційної політики. У Красноярську керував зв'язками з громадськістю. Спочатку був прес-секретарем голови регіону, потім отримав посаду заступника начальника управління прес-служби, а потім поєднав дві посади: прес-секретаря і заступника голови управління інформаційної політики Красноярського краю.

У федеральному міністерстві корінний красноярець змінив напрямок роботи ‒ у найбуквальнішому сенсі цього слова. Він займався інвестиційними процесами, а також звичною справою ‒ піаром. Тільки тепер він подавав у вигідному світлі не людину, а регіон ‒ складний, зі своїми устоями й традиціями та поганою репутацією.

Вектор виборів зміниться

Термінова відставка губернатора міста сильно струснула Севастополь: у вересні ‒ вибори до Закзборів, а виборчі кампанії практично всіх кандидатів і партій збудовані на критиці голови виконавчої влади та його уряду.

Відсунуті сторонніми чиновниками на задній план севастопольські політичні та бізнес-еліти піднеслися духом і намагатимуться не допустити повного контролю губернатора над Законодавчими зборами ‒ в розпорядженні громадськості є тільки цей інструмент впливу, втім, досить примарний.

Призначений Кремлем керівник місцевого відділення «Единой России» депутат Держдуми Дмитро Саблін працює в тісній зв'язці з депутатом Держдуми від Севастополя Дмитром Бєліком, у якого хороші відносини з багатьма севастопольськими політиками та бізнесменами. У ситуації, що склалася, обидва депутати використовують її плюси для зміцнення власних позицій.

Що ж стосується ролі Михайла Развожаєва в майбутніх виборах, то перед ним стоять поставлені Кремлем завдання, яких ніхто поки не знає.

У Хакасії він займав посаду т.в.о. губернатора регіону трохи більше, ніж місяць ‒ до чергових виборів, і залишатися далі на цій посаді не планував. Як складеться його політична доля в Севастополі, поки незрозуміло. Згідно із законом, обирати губернатора можна тільки в російський єдиний день голосування, а вибори мають бути призначені не пізніше, ніж за 90 днів до дати голосування. Отже, теоретично Развожаєв може бути тимчасовим виконувачем обов'язків до вересня 2020 року.

Довідка: У Криму та Севастополі 8 вересня російська влада планує провести вибори депутатів кримського парламенту та місцевих рад. В Україні, США, ЄС і низці країн світу не визнають законність проведення Росією виборів на анексованому півострові.

Геннадій Кравченко, кримський оглядач (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

  • 16x9 Image

    Геннадій Кравченко

    Севастопольський журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіку та соціальну сферу регіону.

XS
SM
MD
LG