Доступність посилання

ТОП новини

Володарі «золотих пісків»: кримчани знову кличуть Путіна на допомогу від влади та забудовників


Очільниця російської міськради Феодосії Анжела Сердюкова (л) та ексдепутат кримського парламенту Сергій Бейм (п), колаж
Очільниця російської міськради Феодосії Анжела Сердюкова (л) та ексдепутат кримського парламенту Сергій Бейм (п), колаж

Врятувати «золоті» пляжі Феодосії від забудови просять президента Росії Володимира Путіна жителі міста. Вони вже вдруге звертаються до нього, оскільки не можуть домогтися від місцевих чиновників вирішення проблеми. Після того як люди вперше покликали Путіна на допомогу, влада Феодосії погодилася створити на території «золотих» пляжів природну охоронювану територію. Але потім це рішення призупинили. Активісти вбачають у цьому нову загрозу для узбережжя.

Жителі Феодосії побоюються, що через політику російської влади міста можуть втратити унікальні пляжі, що розтягнулися на шість кілометрів між селищами Берегове та Приморське. «Золотими» ці пляжі назвали через особливий золотисто-жовтий колір піску. Вони вважаються одним з найкращих місць для відпочинку в регіоні Феодосії.

Більшість цієї території збереглася практично у первозданному вигляді. Стримувати процес її забудови місцеві намагаються за допомогою привернення уваги президента Росії Володимира Путіна.

«Адміністрація не помічає знищення пляжів»

«Просимо захистити території наших пляжів!» –закликають феодосійці президента Росії у відеозверненні, поширеному в соцмережах на початку грудня.

Його автори стверджують, що влада Феодосії так і не створила на унікальних пляжах особливо охоронювану природну територію (ООПТ), обіцяну ним після першого звернення до Володимира Путіна влітку 2019 року.

Президент Росії Володимир Путін
Президент Росії Володимир Путін
Недбайливі підприємці, намагаючись збільшити площі піщаних зон пляжів, бульдозерами знищують червонокнижну рослинність.
Зі звернення феодосійців

Активісти заявляють, що багато років захищали свої «золоті» пляжі від незаконної забудови до анексії Криму. Але змушені це робити і зараз.

«Під прикриттям договорів благоустрою пляжів адміністрація Феодосії дозволяє встановлення на пляжній території нестаціонарних об'єктів, які по суті є стаціонарними. Недбайливі підприємці, намагаючись збільшити площі піщаних зон пляжів, бульдозерами знищують червонокнижну рослинність. При цьому адміністрація не помічає таких дій», – стверджують вони.

У російській Адміністрації Феодосії на звернення місцевих жителів до Путіна публічно не відреагували. Озвучити свою позицію про це Крим.Реалії у відомстві відмовилися, рекомендувавши звернутися з інформаційним запитом.

Золотий пляж у Феодосії, ілюстраційне фото
Золотий пляж у Феодосії, ілюстраційне фото

Глава російської міськради Феодосії Анжела Сердюкова раніше називала «вкрай важливим» збереження унікальної рослинності в регіоні, коментуючи процес створення особливо охоронюваної природної території на «золотих» пляжах.

«Хочу наголосити: збереження унікальної червонокнижної флори та фауни, дивовижних природних ландшафтів, що приваблюють туристів у наш регіон, для нас має вкрай важливе значення. І, зрештою, саме від нас залежить, якою нашу Феодосію побачать нові покоління», – зазначала Сердюкова.

Суди за природу та перемога на папері

Після першого звернення феодосійців до Володимира Путіна у ситуацію втрутилася російська прокуратура міста. Вона через суд зобов'язала місцеву владу протягом пів року створити особливо охоронювану природну територію місцевого значення на береговій смузі між Береговим і Приморським, а також прибережних ділянках солоних озер Аджиголь і Кучук-Аджиголь.

Озеро Аджиголь, Феодосія
Озеро Аджиголь, Феодосія

Але в адміністрації оскаржили це рішення в апеляційній інстанції.

Втім, публічні зусилля активістів призвели до того, що влада міста все ж таки ухвалила рішення про створення ООПТ «Золотий пляж» у Береговому, починаючи з 1 вересня 2021 року.

Але за фактом цього досі не сталося, стверджують місцеві жителі.

«Понад рік, незважаючи на сім засідань комісії зі створення особливо охоронюваної природної території адміністрацією Феодосії не робилося жодних дій щодо її оформлення», – повідомляють вони у зверненні до Путіна.

Тут зустрічається 71 вид водних і навколоводних птахів
З комплексного екологічного обґрунтування

За їхніми словами, у листопаді цього року депутати міської ради призупинили реалізацію цього рішення до 1 січня 2023 року, пояснивши це необхідністю додаткової екологічної експертизи. Хоча для цього проєкту вже є комплексне екологічне обґрунтування, що підтвердило наявність унікальних флори та фауни на «золотих» пляжах Феодосії.

«Акваторія та берегові мілини Феодосійської затоки від селища Приморського до селища Берегового та прилеглих озер є кормовими біотопами для водоплавних і навколоводних птахів у всі сезони року. Тут зустрічається 71 вид водних і навколоводних птахів, що становить близько 95% від видового складу тих, котрі мешкають у Криму; загальна кількість в окремі періоди року сягає кількох тисяч особин. Із зареєстрованих тут птахів 17 видів занесено до Червоної книги Криму і вісім – до Червоної книги Росії», – йдеться в цьому документі.

Фламінго на озері Аджиголь у Феодосії, 2018 рік
Фламінго на озері Аджиголь у Феодосії, 2018 рік

Активісти побоюються, що під приводом додаткових експертиз влада відтягує створення особливо охоронюваної природної території для «золотих» пляжів Феодосії, щоб її встигли забудувати ті, хто багато років цього прагне.

Пляжі врятують протести?

За створення особливо охоронюваної території на «золотих» пляжах Феодосії місцеві жителі та громадські діячі Феодосії борються багато років, вважаючи її захистом від забудовників. Частину території «золотих пляжів» за багато років відстояти не вдалося: її забудували, а унікальні піски знищили під час вирівнювання території важкою технікою. Але багато унікальних, диких пляжів ще зберігаються. Ділянка пляжної лінії між Береговим і Приморським поки що зберігає свої червонокнижну флору та фауну.

Золотий пляж у Феодосії, ілюстраційне фото
Золотий пляж у Феодосії, ілюстраційне фото

Періодично користувачі цих пляжів намагаються забудувати їх, але на заваді будівельної техніки стають місцеві громадські діячі та жителі. Так сталося у 2019 році, коли комерційні структури – користувачі пляжу в Береговому – хотіли збудувати там лазні, котеджі та кафе. Місцеві жителі прийшли на місце будівництва та протистояли цьому, оскільки забудовник не показав їм документи на ці роботи. Імена деяких активістів, які вели зйомку, опинилися у протоколах місцевої російської поліції.

Проєкт будівництва яхтової марини на «золотих» пісках Феодосії планували реалізувати структури кримської родини Беймів – паливних магнатів, власників автозаправок «ТЕС».

Власник ТОВ «Фірма «ТЕС», ексдепутат кримського парламенту Сергій Бейм підписав із Корпорацією розвитку Криму угоду про будівництво у Феодосії яхтової марини в рамках Ялтинського економічного форуму в 2019 році.

Сергій Бейм, архівне фото
Сергій Бейм, архівне фото

Проєктом передбачалося створення там водно-спортивного комплексу з мариною на 100 яхт і супутньою інфраструктурою, а також 60 котеджами. Поки що будівельні роботи там не почалися. Але якщо це станеться, більшість «золотих» пляжів зникне.

На цій же ділянці фірма Беймів у 2009 році намагалася звести апартаменти. Але їм це не вдалося – після протестів громадськості будівництво призупинила Керченська природоохоронна прокуратура.

Крим.Реалії намагалися зв'язатися з Сергієм Беймом, але поки матеріал готувався до публікації, він на наші дзвінки не відповів. Редакція готова надати можливість висловити свою позицію всім сторонам, згаданим у цьому матеріалі.

Російський активіст, голова громадської організації «Чистий берег. Крим» Володимир Гарначук раніше повідомляв Крим.Реалії, що феодосійцям вдасться захистити свої унікальні пляжі лише публічними протестами.

Володимир Гарначук
Володимир Гарначук
Якщо місцеві жителі нарешті знайдуть у собі здатність вийти на вуличний протест, їм, можливо, вдасться відстояти пляж
Сергій Гарначук

«Якщо місцеві жителі нарешті знайдуть у собі здатність вийти на вуличний протест, їм, можливо, вдасться відстояти пляж. Але поки вони сидять вдома, поки вони бояться висловлювати свою позицію, жорстко і не в пошуках милості у панів, до них ставитимуться як до холопів», – зазначив він.

Володимир Гарначук нагадав, що у російському законодавстві є поняття водоохоронної зони, де не можна будувати капітальні об'єкти. Але в Криму воно «повністю забуте», оскільки об'єкти, що ростуть на узбережжі, за словами активіста, афілійовані з кримськими або російськими чиновниками.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG