Доступність посилання

ТОП новини

«Росія створює проблеми на Азові»: експерти про чергове затримання українських рибалок


Ілюстративне фото: судна на рейді Маріуполя
Ілюстративне фото: судна на рейді Маріуполя

Російські прикордонники 15 лютого затримали український рибальський катер у західній частині Азовського моря і звинуватили чотирьох членів його екіпажу у браконьєрстві. Підконтрольний Росії Керченський міський суд заарештував українців на 10 діб, а Офіс Генпрокурора України порушив кримінальну справу через факт їхнього захоплення. Про те, що відбувається на Азові, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Співробітник прикордонного управління ФСБ Росії в анексованому Криму Антон Лозовой у коментарі телеканалу «Крым 24» розповів про претензії російської спецслужби до українських рибалок:

«Капітан судна не виконав законної вимоги прикордонного наряду про зупинку і спробував сховатися. Під час огляду плавзасобу були виявлені понад 290 екземплярів камбали калкан, а також незаконне знаряддя лову ‒ виставна сітка. При цьому суднових та реєстраційних документів на видобуток водних біоресурсів у затриманих не було».

Спікер Держприкордонслужби України Андрій Демченко сказав каналу «Україна 24», що його відомство має лише попередню інформацію про судно та екіпаж, а Міністерство закордонних справ за своїми каналами з'ясовує обставини цього інциденту й уточнюють особи затриманих ФСБ моряків.

Голова Орловської сільради Запорізької області Іван Чернишов ексклюзивно розповів Крим.Реалії, що захоплені рибалки – його односельці й дійсно вийшли в море без документів.

Коли була квота та ліцензія, вони ловили рибу у межах законодавства, а цього разу вийшли за особистою ініціативою, для себе
Іван Чернишов

– Усі вони жителі села Райнівка. Коли була квота та ліцензія, вони ловили рибу у межах законодавства, а цього разу вийшли за особистою ініціативою, для себе. Нормальні, адекватні люди, ніхто з них по-багатому не живе. Зараз діє заборона навіть на вихід в Азовське море, що українцям, що росіянам. Але їсти щось треба кожен день ‒ тому хлопці вирішили спіймати... Спіймали, коротше. Ще з радянських часів є фарватер, який веде на Маріуполь, на Бердянськ, а риба у цей час збирається в ямах, у заглибленнях. Рибалки знають, де риба. На Азові біля берега її вже толком немає, а там вона завжди була і є. В цьому випадку вийшло, що вони вийшли незаконно, а те, що це територіальні води Росії ‒ бабка надвоє сказала, як на мене. Рибалки все життя туди виходили. Якщо зараз розповідають, що вони були біля Криму, це казки.

За інформацією Івана Чернишова, родичам затриманих поки відмовили у зустрічах і передачах.

Експредставник президента України в Автономній Республіці Крим, український юрист-міжнародник Борис Бабін вказує на те, що тільки рибалки з материкової частини України не можуть офіційно працювати на Азові з початку року.

Держрибагентство не ухвалило відомчі нормативні акти, які забезпечили б рибалкам дозволи. В результаті жодне українське судно не може вийти в море вже два місяці
Борис Бабін

– Можу описати це тільки одним словом ‒ беззаконня. Громадськість дуже сильно протестувала проти щорічного підписання двосторонніх квот на вилов, але торік у листопаді такий документ все одно підписали ‒ дистанційно, за допомогою відеозв'язку. Припустимо, він підписаний не в інтересах нашої країни і з порушенням процедури, але він є. З 1 січня за цими протоколами вийшли на лов рибалки з Росії та з Криму, а українці не вийшли, тому що Держрибагентство після підписання не ухвалило відомчі нормативні акти, які забезпечили б рибалкам дозволи. В результаті жодне українське судно не може вийти в море вже два місяці. За оцінками незалежних спостерігачів, збитки від такого простою складають 200 мільйонів гривень. Росіяни ловлять, а ми дивимося. Звісно, деякі люди йдуть на ризик і виходять у море.

Борис Бабін переконаний у тому, що затримані рибалки не могли дістатися до берегів Криму на своєму судні і що російські прикордонники порушили порядок дій у таких випадках.

‒ За нашими відомостями, їх затримали приблизно на 40-му кілометрі на максимальному відході від берега материкової частини України. Рибалок доставили до Керчі незаконно: за чинними угодами, якщо російські прикордонники затримують наше судно через підозру в браконьєрстві, вони мають скласти протокол і передати його нашим прикордонникам, щоб ті з'ясовували за місцем проживання цих людей. Замість цього їх тягнуть навіть не в Росію, а в Крим, і закривають на 10 діб адміністративної відповідальності. Не знаю, у що це перетече, але відразу можу сказати, якщо буде кримінальне переслідування, як в інших випадках, то підуть відповідні позови в міжнародні інстанції: до Європейського суду, ОБСЄ, Червоного хреста. Якщо росіяни хочуть політичних проблем, вони їх отримають. Звісно, ми сподіваємося на те, що людей віддадуть після 10 діб адмінарешту.

Український військово-морський експерт, оглядач «Defense Express» Володимир Заблоцький вважає, що Україні фактично нічим відповісти на російські зловживання на Азовському морі.

Українська і російська рибні мафії домовляються, підписують і нібито дотримуються якихось правил, проте це не заважає росіянам затримувати судна. На жаль, ми не можемо нічим на це відповісти
Володимир Заблоцький

– Російських вод там немає ‒ весь Азов спільний, але морський режим у цьому морі ‒ в інтересах Росії. Навіть якби у нас був такий же флот, як у них ‒ немає правової основи когось затримувати та охороняти. Війна не оголошена, тому Росія захоплюватиме наші судна й надалі. Вона будує свій лад на корупції, на шантажі, на рекетирських методах. Росія створює проблеми, а потім ніби допомагає їх вирішувати, причому на всіх рівнях: починаючи з рибалок і закінчуючи президентами окремих країн. Тут цілий комплекс питань, які мають вирішуватися з самого верху. А так ми однією рукою воюємо, а іншою не воюємо. Українська і російська рибні мафії домовляються, підписують і нібито дотримуються якихось правил, проте це не заважає росіянам затримувати судна. На жаль, ми не можемо нічим на це відповісти.

Володимир Заблоцький
Володимир Заблоцький

На думку Володимира Заблоцького, ситуацію могло б виправити визнання Азовського моря міжнародною акваторією з 12-мильними прибережними зонами Росії та України, тобі б чинності набрало міжнародне морське право.

Голова Федерації роботодавців і підприємців рибогосподарської галузі України Василь Коротецький стверджує, що українська сфера рибальства – корумпована і працює не в інтересах рибалок.

Не просто ж так рибалки вийшли і стали ловити на свій страх і ризик ‒ це відбувається в частці з державними органами рибоохорони та з прикордонниками
Василь Коротецький

– Щодо рибної мафії в Росії я сказати нічого не можу, але в Україні вона дійсно є ‒ не тільки на Азовському, а й на Чорному морі. На жаль, це вона робить наших звичайних рибалок браконьєрами. Не просто ж так рибалки вийшли і стали ловити на свій страх і ризик ‒ це відбувається в частці з державними органами рибоохорони та з прикордонниками. Факт затримання цього судна показав, що на судні немає жодного документа ‒ це просто нонсенс. Українські прикордонники не можуть не знати про вихід такого судна, оскільки з урахуванням складних відносин із Росією йде дуже жорсткий контроль на українському кордоні. Тим часом наших рибалок досі годують обіцянками видати дозволи щодо лімітів, встановлених у двосторонній угоді. При цьому український закон вимагає від чиновників оформлювати документи на промисел не пізніше 15 грудня попереднього року.

Представники Держрибагентства поки не коментували ситуацію із затриманням українських рибалок російськими прикордонниками. Якщо вони або інші українські посадовці будуть готові відповісти на заяви експертів Крим.Реалії, редакція надасть таку можливість і доповнить цей матеріал.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG