Перевірити діяльність державної телерадіокомпанії «Крым» і захистити її від політики генерального продюсера Олега Крючкова просить російського главу Криму Сергія Аксенова «ініціативна група небайдужих співробітників». Анонімне звернення до нього від імені колективу з'явилося в соцмережах. У зверненні йдеться про «психологічні знущання» на каналі, нераціональне використання ресурсів і непрофесійне управління з боку нинішнього керівництва. Справжність листа не встановлена, але багато скандальних фактів, описаних у ньому, дійсно відбувалися.
Анонімне звернення до Сергія Аксенова оприлюднив кримський проросійський активіст Ілля Большедворов. За його словами, автори побажали залишитися анонімними, назвавшись «ініціативною групою небайдужих співробітників». У листі є пояснення: анонімність зумовлена тим, що «незадоволені поповнюють список звільнених».
«Швидка», інсульти, мордобій
Ілля Большедворов повідомив Крим.Реалії, що лист йому передав «один з журналістів».
Якщо стане відомо, що вони вступили в такий відкритий конфлік, то їм у Криму взагалі нічого не світить
«Автори звернення попросили не називати їхніх прізвищ, бо хвилюються, що й так зараз ніде працевлаштуватися не можуть, а якщо стане відомо, що вони вступили в такий відкритий конфлікт з міністерством інформаційної політики (Криму ‒ КР), то їм у Криму взагалі нічого не світить. Тому що їхні колеги, які намагалися оскаржити свої звільнення в судах, потрапили, за їхніми словами, у «чорний список журналістів», яких нікуди в Криму на роботу не беруть», ‒ розповів він.
Большедворов зазначив, що вирішив оприлюднити це звернення, оскільки вважає, що йдеться про порушення права кримчан на свободу слова. За його інформацією, цей лист уже надісланий російському уряду Криму, але реакції поки не було. Автори листа просять Сергія Аксенова «провести об'єктивну перевірку» ТРК «Крым», і зокрема телеканалу «Первый Крымский» (входить до медіа-холдингу ТРК).
«Небайдужі співробітники» звертають увагу на політику генерального продюсера телерадіокомпанії Олега Крючкова, який займає цю посаду з серпня 2018 року.
За достовірність змісту і справжність звернення активіст поручитися не може. Однак у ньому містяться факти, які дійсно відбувалися на телеканалі останнім часом. Один з таких прикладів ‒ історія колишнього журналіста телеканалу Дениса Симоненка, якого судять за заявою Олега Крючкова за бійку під час спроби з'ясувати причину свого звільнення в лютому минулого року. Незважаючи на резонанс, те, що трапилося, всіляко замовчують як сторони конфлікту та колектив телеканалу, так й інші журналісти в Криму.
Знущання і виклик «швидкої» на телекомпанію за останній рік стали нормою
В анонімному листі цю історію згадують так: «Психологічні знущання і виклик «швидкої» на телекомпанію за останній рік стали нормою. Не уникнув цієї долі й генеральний директор Дмитро Штейн. У результаті інсультів ‒ дві смерті молодих здорових жінок. На відміну від жінок, чоловіки можуть застосувати силу. Денис Симоненко ‒ талановитий журналіст, інтелігентна та врівноважена людина, дав по морді Крючкову і в один момент став улюбленцем телекомпанії. Через тижневий заслужений фінгал Крючков у суді вимагає найжорсткішого покарання для Дениса, аж до реального терміну ув'язнення. Маємо відзначити, що Денис висловив думку всього колективу».
У зверненні також містяться відомості інших скандальних кримських історій.
«Канал анонсів і мотлоху»
Автори звернення стверджують, що політика Олега Крючкова знищує «Первый Крымский».
Звільнені більше ніж 200 фахівців з досвідом роботи та профільною освітою
«Завдяки «титанічній праці» генпродюсера були закриті 98% власних програм телерадіокомпанії. Звільнені більше ніж 200 фахівців з досвідом роботи та профільною освітою: режисери, оператори, монтажери, інженери, дизайнери, ведучі, журналісти і навіть технічний персонал. На звільнені базові посади призначаються люди без професійних знань, спеціальної освіти та досвіду. Основним критерієм відбору співробітників є «відданість» Крючкову», ‒ сказано в листі.
Глядачі оцінили й перейменували наш «Первый Крымский» – «Канал анонсів і мотлоху»
Раніше телеканал «Первый Крымский» створював близько п'ятдесяти авторських проєктів, враховуючи новинні, а сьогодні виробляє п'ять оригінальних програм, серед яких «погана копія передач центральних каналів», пишуть автори. Ефірний час, що залишився, за їхніми словами, заповнюється багаторазовими «повторами програм, знятими з виробництва» та «купованим контентом не першої свіжості».
«Глядачі оцінили й перейменували наш «Первый Крымский» – «Канал анонсів і мотлоху». Численні спроби Олега Крючкова створити «новий програмний контент» виявилися провальними. Винним у низькому рейтингу продюсер визнав не себе, а колег, які виконували його некомпетентні розпорядження», ‒ йдеться у зверненні.
«Змусили з'їсти Трампа»
Окрім фінансових і програмних претензій у провину Олегу Крючкову ставлять скандальну історію з поїданням торта у вигляді бюста президента США Дональда Трампа під час святкування 60-річчя телерадіокомпанії торік у травні. Тоді цей торт з написом: «Спасибі за санкції» розрізали під овації і роздали співробітникам ТРК «Крым», а фото та відео опублікували на сторінці телеканалу в Facebook.
«Нам п'ять років заважають жити. Нам п'ять років заважають працювати. Нам закривають в'їзд у багато країн. Тому ми вирішили відповісти. Сьогодні кримська «кремлівська пропаганда» офіційно з'їсть Трампа та усі санкції», ‒ пояснював тоді Олег Крючков.
Відео та фото з банкету тоді опублікували на офіційних сторінках кримських ЗМІ в соцмережах. Але через день майже всі публікації видалили.
Святковий торт у вигляді Дональда Трампа, у голову якого Крючков і директор Дмитро Штейн встромили ножа, а присутніх змусили це з'їсти
Тепер у листі до Сергія Аксенова «небайдужі співробітники» телеканалу пишуть, що їх змусили брати участь у цьому «жартівливому шоу Крючкова»: «За наказом Крючкова на гроші телекомпанії був виготовлений святковий торт у вигляді Дональда Трампа, у голову якого Крючков і директор Дмитро Штейн встромили ножа, а присутніх змусили це з'їсти! Мерзенними фотографіями і відеоматеріалами цього дійства, за вказівкою Крючкова, мали поділитися журналісти на своїх сторінках у соцмережах. «Жарт», як і всі телепроєкти генпродюсера, виявився невдалим. «Безневинна витівка» підставила весь колектив під шквал гнівних коментарів у соцмережах, образила й принизила ветеранів, а кримській владі ‒ засновникам телекомпанії ‒ довелося виправдовуватися перед московським начальством».
«Шоковий відсоток» на виборах
Серед викладених претензій до Олега Крючкова ‒ особистий кабінет на телеканалі в стилі «арт-деко», непрозорий розподіл премій і зарплат, нераціональне використання бюджетних коштів, зокрема на створення знімальних павільйонів, декорацій і закупівлю техніки.
Автори звернення стверджують, що через неефективні управлінські підходи постраждав не тільки телеканал, а й кримська влада, яка його заснувала.
Немає головного для кримського глядача ‒ висвітлення сьогоднішнього життя регіону
«Медіа-холдинг втратив основні позиції в медіа-просторі, про що свідчать численні рейтинги. Очевидно, що у керівництва немає розуміння завдань регіонального телебачення. Немає головного для кримського глядача ‒ висвітлення сьогоднішнього життя регіону, окрім новинних сюжетів, часто сумбурних і зроблених поспіхом. Розвиток виробництва, медицини, освіти, курортної галузі ‒ нічого цього не залишилося на екрані. Небажання враховувати потреби аудиторії спровокувало недовіру до влади. Як наслідок ‒ шоковий відсоток кримських жителів, які прийшли на виборчі дільниці «Вибори-2019». Всі викладені факти не складно перевірити. Допоможіть врятувати канал!», ‒ пишуть вони.
«Мабуть, терпіння закінчилося»
На ТРК «Крым» на це звернення публічно не відреагували. Крим.Реалії намагалися зв'язатися з гендиректором телеканалу Дмитром Штейном, але він на дзвінки не відповів. Олег Крючков стверджує, що «не спілкується і не дає ніяких коментарів Радіо Свобода».
У Міністерстві внутрішньої політики, інформації та зв'язку Криму пообіцяли Крим.Реалії надати інформацію упродовж дня, але в підсумку рекомендували звернутися до них з інформзапитом.
Кримські журналісти, які, серед інших, мали і продовжують мати стосунок до ТРК «Крым», на умовах анонімності говорять про «високу ймовірність» достовірності звернення до Сергія Аксенова.
Мабуть, терпіння закінчилося і вони наважилися хоча б на такий крок
«Ситуація на телеканалі в останні роки дійсно складна. Там велика змінність кадрів, пов'язана лише з методами управління Крючкова. Ті, кого він звільняє, потім не можуть знайти нову роботу в Криму через його відповідні «рекомендації». Історії звільнених не залишають перспектив тим, хто залишається на каналі. Мабуть, терпіння закінчилося і вони наважилися хоча б на такий крок», ‒ розповіли співрозмовники Крим.Реалії.
Про те, що Олег Крючков «ліквідує телеканал «Первый Крымский», раніше писало севастопольське видання «Примечания». . За його інформацією, Олег Крючков «перетворив дружний колектив на осине гніздо, поводиться з людьми огидно та втрачає далеко не найгірших». Багато звільнених з телеканалу, пише видання, їдуть на роботу в російські Москву та Санкт-Петербург.