Доступність посилання

ТОП новини

«Єдиний дерибан» у Криму: як працює схема і чому її не помічають російські правоохоронці


Траса «Таврида». Російська фірма ВАД, що побудувала трасу за 166 млрд рублів, продовжує отримувати кримські держконтракти
Траса «Таврида». Російська фірма ВАД, що побудувала трасу за 166 млрд рублів, продовжує отримувати кримські держконтракти

У циклі з 14 статей-розслідувань під загальною назвою «Дерибан» Крим.Реалії проаналізували, які компанії одержують великі держпідряди на півострові без конкурсу – як єдиний підрядник. Таку можливість російському главі Криму надав федеральний закон №44. Під час розслідувань з'ясувалося, що низка таких компаній пов'язана як із російськими олігархами та великими держчиновниками, так і з кримськими. Водночас, зв'язки деяких фірм простежити не вдалося, але обґрунтованість вибору їх кримською владою як єдиних підрядників викликає сумнів: деякі з ТОВ створено рік-два тому, мають у штаті 1-2 особи, але вже встигли отримати підрядів на сотні мільйонів рублів .

Бонуси для олігархів і міністрів

У розслідуваннях Крим.Реалії засвітилися» відомі російські бізнесмени, а також міністри.

Акціонерне товариство «Група компаній «ЄКС» (ІПН 5012000639; КПП 760401001) тільки в першому півріччі 2021-го отримало в Криму 12 контрактів на будівництво та проєктування водопроводів на загальну суму 1 млрд 120 млн 300 тис. рублів.

Раніше в результаті розслідування російські журналісти визначили, що пов'язані з ДК «ЄКС» компанії найчастішеодержують контракти від дочірніх структур «Газпрому». А кінцевими власниками або, точніше сказати, вигодонабувачами, через мережу кіпрських і панамських офшорів є брати Ротенберги.

Ще дві компанії – ТОВ «Регіональна будівельна компанія» та її «дочка» «Регіональна будівельна компанія-Південь» пачками отримують багатомільярдні контракти на будівництво та ремонт доріг у Криму. За даними розслідування севастопольської журналістки Катерини Резникової, гендиректор і співзасновник ТОВ «РСК» Борис Сакун є бізнес-партнером російського олігарха Аркадія Ротенберга.

Російський олігарх Аркадій Ротенберг
Російський олігарх Аркадій Ротенберг

Також «РСК-Південь» лише за один день 21 квітня розпорядженнями Аксьонова (за документами Аксенов) отримала шість держконтрактів на реконструкцію каналізаційно-очисних споруд у містах і селищах Криму на загальну суму понад 21,7 млрд рублів.

Ще одним великим підрядником, кому Сергій Аксьонов без конкурсу «відписує» сотні мільйонів, є ТОВ «Московські ділові консультації» (ІПН 7727317412; КПП 772701001). Тільки в червні це ТОВ отримало контрактів більш ніж на 1 млрд 955 млн рублів, зокрема визначено єдиним підрядником реконструкції водопроводу «ВІС Приятне свідання-НС Ключова» з ціною контракту 1402332432 рубля. У розслідуванні Крим.Реалії розкрито зв'язки цього підприємства з міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

Компанії, пов'язані з Олегом Белавенцевим – близьким другом міністра оборони Росії Сергія Шойгу та колишнім повноважним представником президента Росії в Криму – також без конкурсу отримують на півострові «дорогі» контракти. Так, акціонерне товариство «Спецтехніка-Південь» (ІПН 9102180670; КПП 910201001) стало єдиним постачальником із закупівлі автобусів марки СІМАЗ із ціною контракту 705 755 000 рублів. Основним кінцевим бенефіціаром цієї фірми є саме Белавенцев.

Компанія «ВАД», побудувавши трасу «Таврида» за 166 млрд рублів, продовжує отримувати кримські держконтракти – наприклад, на будівництво ділянки дороги Сімферополь – Мирне в обхід озера Сасик-Сиваш за 32,6 млрд. А минулого місяця за два дні їй відписано дюжину контрактів на загальну суму понад 4 млрд. рублів. Компанія створена у 2003 році, засновники – Абрамов Валерій В'ячеславович та Перевалов Віктор Павлович. Вони посіли друге місце у списку Forbes «Королі держзамовлення» у 2017 році. У 2018 році – п'яте місце.

ТОВ «Меандр», яке російські ЗМІ пов'язують із колишнім міністром культури Росії Володимиром Мединським, у Криму зі скандалами займалося реставрацією десятків об'єктів культурної спадщини, серед яких Генуезька фортеця, «Мечеть і медресе» та «Комплекс монастиря Сурб-Хач» у Старому Криму; «Садиба Палласа», «Будинок офіцерських зборів 51-го піхотного Литовського полку» і Театр ляльок у Сімферополі; Лівадійський палац, будинок письменника Антона Чехова та Ластівчине гніздо в Ялті. Окрім цього – Воронцовський палац в Алупці, Історичний бульвар у Севастополі.

Кримський активіст Едем Дудаков
Кримський активіст Едем Дудаков

Відповідаючи на запитання Крим.Реалії «чому найбільші грошові підряди дістаються компаніям, пов'язаним чи з олігархами, чи з російськими міністрами?», кримський активіст Едем Дудаков каже:

– Фактична відсутність місцевого самоврядування – сільські голови, мери міст тут не обираються, а призначаються більшістю з партії «Единая Россия». Тобто йде призначення глав місцевого самоврядування з партійної ієрархії. Тому очільник ради підзвітний не місцевій спільноті, а регіональній еліті. Та у свою чергу підзвітна наступній вертикалі влади. До речі, дерибан землі у Криму йде за тією самою схемою. Знову ж таки тому, що глава адміністрації сільської громади чи міста виконує доручення верхів, а не тих, чиїм територіальним представником є. Кримська еліта підв'язана на багатьох республіканських підрядах. У пресі немає інформації, що генпідряди за «результатом» тендера беруть практично ті самі фірми.

Тому величезні гроші є основним спокусником еліт для пошуку схем розпилу
Едем Дудаков

Наступна деталь загальної схеми – це складання проєктно-кошторисної документації самими потенційними підрядниками. Коли знаєш, що братимеш підряд, і кошторис офіційний завищуєш в обсягах, щоб потім зробити знижку найнижчу. А далі домовилися із замовником (елемент схеми), знову підняти до потрібного рівня, щоб усім вистачило для розпилювання коштів. Ще один аспект, що допомагає в корупції – це примітивний кошторисний розрахунок, що допомагає завищувати ціну в процесі виконання підряду. Знову ж таки в тій же Україні кошториси розраховують у реальному ціноутворенні (як і у всьому цивілізованому світі). У Росії кошторисний розрахунок ведеться спочатку в цінах 2001 року, потім підсумкові цифри множаться на регіональні та часові коефіцієнти. Таким нехитрим шляхом, де дуже багато варіантів збільшення вартості, отримати «потрібну ціну» простіше. Тому величезні гроші є основним спокусником еліт для пошуку схем розпилу.

Активіст і блогер із Судака Дмитро Демчук
Активіст і блогер із Судака Дмитро Демчук

Активіст та блогер із Судака Дмитро Демчук говорить про корупційну схему:

– У цій справі працює ціла корупційна система, що координується з владних кабінетів. Найжирніші шматки на будівництві мосту через Керченську протоку і траси «Таврида» дісталися будівельним компаніям олігархів, наближених до Кремля. Об'єкти ФЦП регіонального значення підгортали друзі, наближені до керівництва Криму. Саме тут і спалахнув скандал, бо безліч проєктів розкрадено та провалено, про що свідчить майже повна зміна керівництва у проблемних регіонах півострова та арешти наближених людей до керівництва Радміну.

Архітектор, громадська діячка, яка має досвід роботи в Громадській палаті Росії, Ольга Вечер впевнена, що має місце лобіювання:

– Отримання підрядів лобіюються людьми чи наділеними владою, чи близькими до влади. Для кримчан не секрет, кому прямо або через рідню належать найбільші будівельні компанії на півострові – першим особам регіону. Звідси й зухвале знищення паркових зон, заповідників та прибережних територій під забудову.

(Закінчення буде)

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

  • 16x9 Image

    Геннадій Кравченко

    Севастопольський журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіку та соціальну сферу регіону.

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG