Доступність посилання

ТОП новини

Кримський «десант» у Донецьку та цілі Росії


Святкування «п'ятиріччя «ДНР». Серед учасників Сергій Аксенов, Наталя Поклонська, Володимир Константинов та інші
Святкування «п'ятиріччя «ДНР». Серед учасників Сергій Аксенов, Наталя Поклонська, Володимир Константинов та інші

Підконтрольні Росії кримські чиновники та депутати Держдуми Росії з Криму 11 травня відвідали окупований Донецьк, щоб відзначити «п'ятиріччя «ДНР». Зокрема, це глава російського уряду Криму Сергій Аксенов, спікер кримського парламенту Володимир Константинов, депутат Держдуми Росії Наталія Поклонська та сенатор Сергій Цеков.

Так звана Донецька народна республіка була незаконно, з точки зору України, проголошена на частини території Донецької області 7 квітня 2014 року місцевими сепаратистами при активній підтримці Росії. 11 травня відбувся «референдум» з приводу «незалежності «ДНР», а вже 12 травня її представники звернулися до Росії з проханням увійти до її складу. Цього так і не відбулося, а незабаром почалися бойові дії на Донбасі.

Президент Центру дослідження соціальних перспектив Донбасу, головний редактор українського видання «ОстроВ» Сергій Гармаш вважає, що російські чиновники та депутати з Криму охоче їздять з візитами до «ДНР» та «ЛНР».

‒ Це чергова делегація, яка постійно їздить на Донбас і являє собою вітрину «русского мира» в розумінні Кремля. Їм самим це вигідно, особливо депутатам Держдуми з Криму Наталії Поклонській та Андрію Козенку ‒ їм потрібно якось світитися в ЗМІ, потрібна електоральна підтримка, і поїздками на Донбас вони зайняли свою нішу, свою тему. Якоїсь знаковості в цій поїздці я, чесно кажучи, не бачу. Якби мені просто сказали, що приїхала делегація з Росії, я б назвав ці прізвища, навіть не відкриваючи новини. З нових заяв ‒ Козенко сказав про те, що окрім російських паспортів місцеві жителі зможуть отримувати й інші російські документи, навіть індивідуальний номер платника податків, але щодо термінів дуже неконкретно. Так чи інакше, для цього доведеться прописуватися в Росії, платити податки, до Пенсійного фонду, служити в російській армії.

Незважаючи на війну та блокаду Донецька Народна Республіка розвивається
Сергій Аксенов

Російський глава Криму Сергій Аксенов на своїй сторінці в Facebook так привітав жителів «ДНР»:

«П'ять років тому ви висловилися за незалежність Донбасу, за своє право бути разом з Русским миром. Ви відстояли це право зі зброєю в руках, показали всьому світу гідний приклад мужності та героїзму, вірності заповітам предків і любові до рідної землі. Незважаючи на війну та блокаду Донецька Народна Республіка розвивається, розширює та зміцнює економічні, культурні, гуманітарні зв'язки з російськими регіонами, зокрема з Республікою Крим. Упевнений, що це тільки початок. Ми, кримчани, підтримуємо ваше прагнення до свободи й вашу боротьбу. Ми ‒ один народ! Наша сила ‒ в єдності!»

Журналіст спеціального проекту Радіо Свобода Донбас.Реалії Олександр Демченко розмірковує про те, наскільки реалістичним є сценарій «приєднання» цих територій до Росії в контексті рішення по спрощену видачу російських паспортів.

‒ Якщо простежити заяви Поклонської, вона теж розповідає про те, що Донбасу уготований шлях Криму, що він приєднається до Росії та повернеться в «рідну гавань». Напевно, вона натякає на те, що почали в спрощеному режимі брати документи на отримання російських паспортів, хоча ще невідомо, скільки людей справді їх отримають. Щоб отримати російські документи, треба спочатку отримати документи «ДНР», «ЛНР», які є, напевно, тільки у четвертої частини населення. Перед проросійськи налаштованими жителями Донбасу постійно тримають цю морквину: ми прагнемо до Росії, ситуація зміниться. Говорили навіть, що ось президентом стане Дональд Трамп, і питання з Донбасом вирішиться. Якщо видача паспортів кардинально не змінить ситуацію, придумають щось нове. Чекатимуть парламентських виборів в Україні восени.

Олександр Демченко переконаний, що ключ від вирішення проблеми Донбасу в будь-якому випадку лежить у Кремлі і що це не залежить безпосередньо від Мінських домовленостей.

‒ В Європі та на будь-яких міжнародних форумах обговорюється питання про те, щоб ввести на Донбас миротворчу місію. Уявімо, що її ввели на лінії розмежування та стали просуватися до кордону Росії та України або розмістили на цьому кордоні відразу. У будь-якому випадку ухвалення рішення залежить від Росії. Ми пам'ятаємо позицію нині покійного ватажка «ДНР» Олександра Захарченко про те, що якщо прийдуть миротворці зі зброєю, то в них будуть стріляти. Ця риторика триває й зараз.

Російський політолог, експерт у сфері зовнішньої та внутрішньої політики Росії Олександр Ситін вважає, що кримська делегація не уповноважена робити заяви про те, що Донбас може повторити долю Криму, але в Донецьку все одно очікують це почути.

Кремль зацікавлений в тому, щоб «донецька пухлина» довше перебувала в тілі України
Олександр Ситін

‒ Вони, власне, заради цього затівали все, що затіяли. Зрозуміло, що делегація з Криму нічого іншого Донбасу сказати не може. Вони приїхали втішити людей, підтримати їхній настрій, їхню боротьбу. Насправді Кремль, звичайно, зацікавлений в тому, щоб «донецька пухлина» якомога довше перебувала в тілі України ‒ щоб впливати на європейську спільноту, на Київ, і загалом намагатися Україну всіляко дестабілізувати. Перш за все розмовами про те, що там йдуть бомбардування, страждає мирне населення, що треба виконувати Мінські угоди Києву в першу чергу. Другий паралельний крок ‒ це указ про спрощену видачу російських паспортів. Він дуже неоднозначно сприймається в Росії. Хоча на словах його підтримують, коли вся ця публіка хлине до Москви, Ростова-на-Дону, Санкт-Петербурга, ставлення буде дещо іншим.

На думку Олександра Ситіна, російське громадянство жителів «ДНР» і «ЛНР» може послужити приводом якщо не для нового введення російських військ в Україну, що малоймовірно, то для тиску на Київ.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG