Доступність посилання

ТОП новини

«Хто буде на пляжі, якщо там відходи течуть?»: де Крим найбрудніший


Попередження про небезпеку купання на пляжі в Місхорі, червень 2021 року
Попередження про небезпеку купання на пляжі в Місхорі, червень 2021 року

У більшості кримських міст і селищ півострова провалена робота з санітарного очищення та облаштування, повідомляє російський глава Криму Сергій Аксенов. Відходи й нечистоти, за його словами, у деяких регіонах течуть вулицями, оскільки місцева влада не проконтролювала процес їх вивезення. Які регіони в Криму найбрудніші та хто за це відповість, з'ясовували Крим.Реалії.

Найбільші проблеми з вивезенням сміття в Криму ‒ у Сімферополя, Феодосії та Керчі, а найкраще це вирішується на Південному березі, говорив кримським ЗМІ на початку року директор автономної некомерційної організації «ЖКГ Контроль РК» Анатолій Петров.

До середини року ситуація змінилася. Місцева влада все частіше повідомляє, що їй не вистачає коштів на організацію санітарного очищення та облаштування. Торік їм обіцяли 600 мільйонів рублів на доукомплектування підрозділів, які займаються прибиранням і додаткову комунальну техніку. Тепер же російський глава Криму Сергій Аксенов вимагає знайти кошти на прибирання та двірників з місцевих бюджетів, забезпечивши «високу оплату праці всім, хто прибирає».

Грошей немає, але двірників найміть

Питання до санітарного стану регіонів у Криму виникали й раніше. У 2019 році сміттєвий скандал у Сімферополі спричинив відставку тодішнього мера Ігоря Лукашева.

Про проблеми у сфері облаштування торік повідомляла влада Ялти та Керчі. Вони стверджували, що проблема з санітарним станом в їхніх містах пов'язана з дефіцитом двірників. Ця професія стала однією з найбільш потрібних у Криму ‒ охочим відкриті сотні вакансій.

Як виявилося, у багатьох регіонах дефіцит двірників актуальний досі. Російський глава Криму Сергій Аксенов на нараді з проблемних питань житлово-комунального господарства в кримському уряді розпорядився, щоб їм платили за роботу не менше 20 тисяч рублів у сільській місцевості та не менше 25 тисяч рублів у містах.

Відпочивальники викидають сміття і ставлять автомобілі поруч з пляжем у Німецькій балці. Севастополь, липень 2021 року
Відпочивальники викидають сміття і ставлять автомобілі поруч з пляжем у Німецькій балці. Севастополь, липень 2021 року

Кошти на це, за його словами, має знайти у своїх бюджетах місцева влада. Але ті стверджують, що їм не завжди вистачає коштів на ці цілі.

«Не вистачає коштів і людей (на санітарне очищення територій ‒ КР) у Роздольненському, Бахчисарайському, Сакському, Красноперекопському та Первомайському районах. Джанкой, Красноперекопськ, Керч, Саки, Ялта, Ленінський, Нижньогірський, Джанкойський та Красногвардійський райони до 14 серпня мають завершити розподіл обов'язків з прибирання територій», ‒ повідомив на нараді міністр ЖКГ Криму Сергій Донець.

Сергій Донець (праворуч), голова адміністрації Сімферопольського району
Сергій Донець (праворуч), голова адміністрації Сімферопольського району

Про повну готовність до прибирання своїх територій відзвітувала, за словами міністра, влада Алушти, Армянська, Євпаторії, Судака, Феодосії, а також Совєцького, Кіровського та Чорноморського районів.

Серед регіонів, влада яких поки не готова назвати джерела вирішення цієї проблеми, виявився Сімферополь. Сергій Донець зазначив, що «в Сімферополі є над чим працювати» і його влада «через тиждень визначиться зі своєю позицією» з цього питання.

У російській адміністрації Сімферополя, у свою чергу, стверджують, що проводять саночищення міста вдень і вночі.

За інформацією міністра, за останній тиждень у Криму взяли на роботу пів сотні двірників, якщо така тенденція продовжиться, то регіони півострова будуть «близькі до успіху», каже він.

«Не ставлю завдання скарб відкопати»

Непроста ситуація з організацією санітарного очищення територій склалася в Нижньогірському районі. Голова російської адміністрації регіону Антон Кравець повідомив, що додаткові кошти для цього в бюджеті є, але використовувати їх змушені на інші цілі.

Просимо дотацію на двірників, тому що самі не витягнемо
Антон Кравець

«У мене в кожному сільському поселенні у 2019 році прокуратура виграла всі суди з інвентаризації зелених насаджень. Ми промоніторили всю Росію, ця процедура займає від пів мільйона до мільйона рублів. Є виконавчі листи. Ми зараз усі гроші, які залишилися в залишку у сільських поселень, змушені спрямовувати на виконання цих робіт. Тому просимо дотацію на двірників, тому що самі не витягнемо», ‒ розповів він на нараді.

Раніше підконтрольна Росії прокуратура Криму також повідомляла про перевірку облаштування пляжів у Сакському районі, за підсумками якої погрожувала порушити кримінальну справу за статтею «про недбалість» щодо чиновників адміністрації місцевої сільради.

Стан морського пляжу біля селища Новофедорівка Сакського району
Стан морського пляжу біля селища Новофедорівка Сакського району

Сергій Донець звертає увагу, що незважаючи на курортний сезон у деяких приморських регіонах півострова, санітарний стан та облаштування викликають запитання, оскільки «бур'ян до поясу стоїть».

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Сергій Аксенов вважає, що чиновники в таких регіонах «могли б знайти кошти» на прибирання територій.

Якщо дають можливість збудувати будинок на узбережжі, то нехай і двірників забезпечать
Сергій Аксенов

«У приморських районах ділянки землі коштують великих грошей, особливо на першій лінії. Якщо дають можливість збудувати будинок на узбережжі, то нехай і двірників забезпечать. У деякі селища заїжджаєш ‒ там стоять машини, які в Москві не зустрінеш. Я не ставлю перед головами сільських поселень завдання скарб відкопати. Але якщо є додаткові джерела фінансування й ніхто не веде претензійну роботу, будуть запитання. Навіщо щось працювати, якщо можна сісти на шию республіканській або федеральній владі й ноги звісити? Так теж не буде», ‒ говорить він.

Сергій Аксенов, російський глава Криму
Сергій Аксенов, російський глава Криму

Куди течуть стоки

Ще однією проблемою на півострові є утилізація нечистот. Багато приватних будинків, зокрема й на узбережжі, зливають їх у місцеві водойми, говорить голова російського уряду Криму Юрій Гоцанюк.

У травні нечистоти були помічені кореспондентом Крим.Реалії в акваторії біля набережної Алушти. А два роки тому біля берегів Ялти нам вдалося зняти цілий гейзер з каналізаційних нечистот, які зливаються прямо в море. Проблема забруднення води стоками актуальна й для інших регіонів півострова. Відомі нам точки скидання нечистот у море ми позначили на карті.

Мапа скидання каналізаційних стоків у море
Мапа скидання каналізаційних стоків у море
Ситуація у приморських регіонах ‒ це не тільки забруднення навколишнього середовища, а й вплив на імідж Криму
Юрій Гоцанюк

За словами Юрія Гоцанюка, раніше місцевим адміністраціям було доручено провести інвентаризацію об'єктів, які мають договори на вивіз нечистот і з'ясувати, у кого їх немає. Але об'єктивних відомостей про це в уряду досі немає.

«Більшість адміністрацій провалили цю роботу. Усі відрапортували, ввели всіх в оману. Ситуація у приморських регіонах ‒ це не тільки забруднення навколишнього середовища, а й вплив на імідж Криму. Хто буде на пляжі лежати, якщо там поруч відходи життєдіяльності течуть?», ‒ сказав Сергій Аксенов.

У морській воді на пляжі «Супутник» в Гурзуфі плаває сміття і дрібні медузи
У морській воді на пляжі «Супутник» в Гурзуфі плаває сміття і дрібні медузи

Цю ситуацію він розцінює як «зраду» й доручив провести службове розслідування, щоб «з'ясувати, хто з чиновників набрехав».

Перевірити санітарний стан Криму його російський глава пообіцяв найближчим часом у межах своїх обходів, розпочатих декілька тижнів тому, але скасованих після повеней у Керчі, Ялті та інших регіонах.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG