Данило Гайдамаха, він же Чорнобровий – перший україномовний блогер із понад 100 000 передплатників у соцмережі TikTok. Данило одним із перших почав знімати короткі ролики про правила української мови, патріотизм, а також давав свої рекомендації, як російськомовним людям перейти на українську. Ці рекомендації мають практичний характер, адже Данило сам пройшов цей шлях: три роки, з 16 до 19 років, він працював над власною українізацією, а потім до нього приєдналися й батьки. Вони – кримчани, тож Данило багато часу проводив у Криму. Був він там і після 2014 року. Наразі блогер упевнений, що Крим повернеться під контроль України, оскільки такою є історична справедливість.
В інтерв'ю Крим.Реалії Данило Гайдамаха розповів про своє бачення війни проти України та її історичне значення. Український студент та активіст розмірковує про те, що сьогодні зміцнює національний дух українців, про майбутнє Росії, а також закликає українців переходити на українську мову.
Чому відбуваються війни?
Український блогер із Криму Чорнобровий в інтерв'ю Крим.Реалії висловив думку, що шлях до свободи для багатьох народів пролягає через боротьбу.
Якщо ти вільний, якщо ти любиш, то сто відсотків на це зазіхає хтось темний
«Я відчуваю, що для кожного народу війна неминуча. Коли народ вирішує жити вільно, коли він вирішує будувати свою ідентичність навколо правди та любові – це не сподобається народу, який такий вибір не зробив, який робить вибір темряви та закопування у темне минуле, у війни, у чужу спадщину. Якщо ти вільний, якщо ти любиш, то сто відсотків на це зазіхає хтось темний. Для того щоб жити у свободі, любові і без воєн – нам потрібно спиратися на історичний фундамент. Потрібно дуже глибоко не лише вчити, а й осмислити історію, її помилки. І використовувати це не для того, щоб будувати свою ідентичність тільки на минулому, як це сьогодні робить Росія, а робити це для того, щоб побудувати майбутнє, в якому ці помилки не повторюватимуться».
«Боротьба за українське на всіх фронтах»
Данило Гайдамаха розмірковує, що повномасштабне вторгнення російських військ в Україну стало продовженням війни, яка почалася задовго до лютого 2022 року.
Ми продовжуємо обстоювати українське на всіх фронтах: не лише військовому, а й мовному
«Усі ці вісім років, скільки у нас триває мілітарна фаза війни (бо культурна та мовна триває століттями) я розповідав, що війна триває 300 років, може, більше. Те, що зараз фаза війни ще більше загострилася і почалося повномасштабне вторгнення, дуже впливає на наше життя. Але, за великим рахунком, історично йде продовження того, що ніколи не припинялося. Ми продовжуємо обстоювати українське на всіх фронтах: не лише військовому, а й мовному, бізнесовому, економічному».
Мова має значення?
На думку Чорнобрового, важливість української мови неможливо переоцінити, оскільки вона є стрижнем, який утримував українську державність протягом століть.
Якщо ви не знаєте, чим допомогти Україні сьогодні – почніть із мови, перейдіть на українську
«У минулому багато воєн були нами програні. Програвало військо, програвали політики, ми втрачали свою державність, підпадали під сторічні окупації. Але Україна сьогодні жива саме через те, що ніколи не програвала на мовному фронті. Коли програвало військо, програвали політики – мова оберігала українську державність і давала нам відновитися. Сьогодні ніхто не має сумніву, що наше військо переможе, що наші політики переможуть. Якщо ви не знаєте, чим допомогти Україні сьогодні – почніть із мови, перейдіть на українську».
З чим насправді бореться Росія
Данило проводить паралелі між російською окупацією Криму та окремих регіонів Донецької і Луганської областей та переслідуваннями вчителів, активістів на окупованих територіях України у наші дні. На його думку, це говорить про те, що Росія має намір знищити всі прояви ідентичності українців.
Перше, що робить окупант, коли заходить – знищує книжки, бібліотеки. Втручається в освітній процес, намагається вилучити все українське
«Окупація нових територій дуже нагадує те, що відбувалося вісім років тому з Кримом і Донецьком. Перше, що робить окупант, коли заходить – знищує книжки, бібліотеки. Втручається в освітній процес, намагається вилучити все українське. Але не тому, що йому не подобається все українське. А тому, що в українському закодовані дух, правда, свобода. Світло і любов. Він намагається це знищити. Я впевнений: окупант змирився б з українською Україною, якби вона була під його керівництвом, якби ми відмовилися від своєї свободи і прагнення до демократії та європейського простору. Ось із чим вони справді борються».
Повернення Криму: «Правда переможе»
Кримчанин Данило Гайдамаха не сумнівається, що Україна поверне контроль над анексованим Росією Кримом. На його думку, це – питання історичної справедливості.
Зземля в Криму завжди говорила голосом правди та голосом людей, які одвічно жили на тих землях
«Крим абсолютно точно повернеться. Я був на тій землі до окупації. Був там і після окупації. І вся земля там завжди говорила голосом правди та голосом людей, які одвічно жили на тих землях. Цей голос не вдалося заглушити навіть окупацією – абсолютно брехливою та жалюгідною для всього світу – він там продовжує звучати. Ми просто не помітимо, як правда переможе. Це неодмінно станеться, бо інакше просто бути не може, такою є історія. Людям з окупованих територій я, напевно, бажаю одного: не дайте їм зламати свій дух. Не дайте їм зламати своє прагнення до правди, своє прагнення до любові, не дайте зламати своє внутрішнє світло. Напевно, нам тут десь легше тримати це світло, але ми його тримаємо навіть для вас. І я вас дуже прошу: тримайте його і для нас теж, бо якщо ваше світло згасне, наше буде під величезною загрозою».
Що чекає на Росію?
Український блогер Чорнобровий переконаний, що Росія та її громадяни стали на шлях самознищення, і цей процес розпочався задовго до вторгнення в Україну. Але, на його думку, війна прискорить цей процес.
Росіяни самі обрали самознищення
«Своє майбутнє, як кожен народ, росіяни обирають самостійно. Вони зробили свій вибір дуже жорсткий, і вони на ньому стоять вже дуже багато століть. Цей вибір не на користь їхнього майбутнього – вони самі обрали самознищення. Вони знищують себе щоразу, коли обирають минуле замість майбутнього. Щоразу, коли обирають чужу спадщину замість своїх якихось перспектив. Я гадаю, що з таким вибором їм залишилося недовго існувати».
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.