Доступність посилання

ТОП новини

В ім'я «Беркута» і бойовиків: чиїми іменами хочуть назвати вулиці в Криму


Співробітники спецпідрозділу «Беркут» під час Євромайдану, Київ, 3 грудня 2013 року. Ілюстративне фото
Співробітники спецпідрозділу «Беркут» під час Євромайдану, Київ, 3 грудня 2013 року. Ілюстративне фото

Після того, як Крим опинився в російських реаліях, місцеві проросійські сили за підтримки впливових чиновників активно просувають ідеї перейменування місцевих вулиць і об'єктів інфраструктури. Вони намагаються увічнювати на півострові історичні персони минулого та одіозних сучасників. Кому на півострові в наші дні присвячують назви вулиць і площ, читайте в матеріалі Крим.Реалії.

З 2014 року Крим поступово стає схожий на вітрину пам'ятників. Раніше ми писали, як підконтрольна Росії кримська влада увічнює у бронзі події весни 2014 року. Також проросійські активісти домоглися появи в Сімферополі пам'ятника російській імператриці Катерині II та організації навколо саду її імені. Тепер же проросійські активісти домагаються перейменування низки вулиць на честь сучасників ‒ одіозних російських політиків і бойовиків, які брали участь у військових конфліктах на Донбасі та в Сирії. Найбільша частина цих перейменувань стосується Сімферополя.

Боротьба за 11 вулиць

Питаннями перейменувань вулиць у Сімферополі займається комісія з присвоєння, зміни та анулювання найменувань елементів вулично-дорожньої мережі та планувальної структури при підконтрольній Росії міській адміністрації. Її члени вивчають відповідні ініціативи, узгоджують їх і рекомендують для затвердження депутатам міської ради. До неї входять майже два десятки людей. Майже половина складу комісії, включаючи представників влади, – люди з проросійських організацій Криму.

У січні стало відомо, що в комісію надійшли пропозиції щодо перейменування 11 вулиць у міському мікрорайоні Лугове-2. Тоді заступник голови адміністрації Сімферополя Олександр Макарь (зараз уже не займає цю посаду) повідомив, що «ініціативна група» пропонує змінити російські назви цих вулиць на кримськотатарські. Олександр Макарь зазначив, що це питання «вимагає детального обговорення з усіма жителями мікрорайону, а також депутатами міської ради».

Голова комісії адміністрації Сімферополя з перейменувань Олександр Макарь і депутат кримського парламенту Валерій Аксенов
Голова комісії адміністрації Сімферополя з перейменувань Олександр Макарь і депутат кримського парламенту Валерій Аксенов
До комісії активно надходять звернення від проросійських активістів, які успішніше знаходять відгук серед її членів

Він рекомендував ініціаторам цього питання зібрати підписи жителів кожної з цих вулиць, «щоб був позитивний висновок комісії», а також «обов'язково підготувати розширене обґрунтування, чому пропонується присвоїти ту чи іншу кримськотатарську назву». «Як тільки ці документи будуть надані, комісія повторно розгляне це звернення», ‒ говорив він.

Ми намагалися відшукати та зв'язатися з ініціаторами цих перейменувань, але поки нам це не вдалося. Сподіваємося продовжити цю тему, якщо вони дадуть про себе знати.

Водночас, до комісії активно надходять звернення від проросійських активістів, які успішніше знаходять відгук серед її членів.

Члени комісії адміністрації Сімферополя з перейменувань на засіданні в січні 2020 року
Члени комісії адміністрації Сімферополя з перейменувань на засіданні в січні 2020 року

Найактивніше ініціативи перейменування міських вулиць просувають представники «Русской общины Крыма», яку очолює російський сенатор від Криму Сергій Цеков. Вони пропонують увічнювати в назвах кримських вулиць імена одіозних фігур, які увійшли в історію протистояння в Україні під час Євромайдану та військового конфлікту на Донбасі. Деякі ці пропозиції вже пройшли узгодження і перебувають на фінальній стадії затвердження. Щоправда, ті ініціативи, які були узгоджені раніше, поки не реалізовані.

Вулиця бойовика Захарченка

У січні депутат Держдуми Росії від Криму Андрій Козенко повідомив, що одній із вулиць Сімферополя збираються присвоїти ім'я Олександра Захарченка ‒ бойовика невизнаної «ДНР», убитого під час вибуху в кафе «Сепар» в окупованому Донецьку в серпні 2018 року.

Олександр Захарченко
Олександр Захарченко

З такою ініціативою, за словами депутата, виступили представники комітету «Россия ‒ Донбасс» (громадське формування, створене в Росії для посилення гуманітарної, соціальної, культурної інтеграції Донбасу в її простір) та Сергій Цеков.

Вулиця, про яку йдеться, за словами Андрія Козенка, розташована в сімферопольському мікрорайоні «Кримська роза». Він з'явився нещодавно, тому ім'я цій вулиці дають вперше (не перейменовують).

«Ця людина (Олександр Захарченко ‒ КР) назавжди залишиться в нашій пам'яті і наших серцях справжнім героєм і патріотом, безмежно відданим своїй Батьківщині», ‒ сказав депутат.

Дивна та обурлива справа: Facebook вважає загиблого Олександра Володимировича Захарченка, цитую, «небезпечною людиною»
Андрій Козенко

Однак після того, як це повідомлення розійшлося в ЗМІ, пост зі сторінки депутата в Facebook зник. «Дивна та обурлива справа: Facebook вважає загиблого Олександра Володимировича Захарченка, цитую, «небезпечною людиною». Звернув увагу на те, що з моєї стрічки свинським чином зникла публікація про присвоєння одній із вулиць у Сімферополі імені Олександра Володимировича. Без повідомлень, просто ніби її й не було», ‒ сказав він.

Російські ЗМІ в січні повідомляли, що «комісія з перейменування вулиць» у Сімферополі «схвалила ідею» присвоєння вулиці в місті імені Олександра Захарченка, а також ексмера Москви Юрія Лужкова. Остаточне рішення з цього приводу мають ухвалити депутати Сімферопольської міськради на своєму найближчому засіданні.

Однак в адміністрації Сімферополя це поки не коментують. Міськрада таке рішення поки не ухвалювала, в її порядку денному воно не значиться.

Почесті «Беркуту»

У лютому Сергій Цеков «наголосив на необхідності найменування однієї з вулиць Сімферополя на честь «героїв «Беркута», повідомляє пресслужба «Русской общины Крыма».

У цьому ж повідомленні голова євпаторійської організації «Русской общины Крыма» Олег Кучеренко стверджує, що одна з вулиць Євпаторії, розташована в мікрорайоні Ісмаїл-Бей, названа ім'ям Андрія Федюкіна ‒ старшого прапорщика кримської роти колишнього спецпідрозділу МВС України «Беркут», який загинув у сутичках із протестувальниками під час Євромайдану в Києві у 2014 році.

Андрій Федюкін (у центрі)
Андрій Федюкін (у центрі)

У підконтрольній Росії міськраді Євпаторії нам повідомили, що «не можуть підтвердити» інформацію про перейменування вулиці на честь загиблого бійця.

Поки в місті на честь Андрія Федюкіна є меморіальна табличка «на пам'ять від товаришів зі служби» і пам'ятник. Він був встановлений у 2015 році біля підніжжя каплиці святого великомученика Побідоносця чудотворця Георгія навпроти будівлі відділу поліції. На ньому напис: «Я загинув на Майдані. Був наказ, щоб ні кроку. І живою стіною ми стояли, зімкнули ланцюг своїми плечима перед розбурханим злісним натовпом».

Пам'ятник співробітнику кримської роти «Беркута» Андрію Федюкіну в Євпаторії
Пам'ятник співробітнику кримської роти «Беркута» Андрію Федюкіну в Євпаторії

Вулиця льотчика, збитого над Туреччиною

У 2015 році учасники комісії з найменувань адміністрації Сімферополя більшістю голосів вирішили запропонувати депутатам міста перейменувати вулицю Турецьку на вулицю імені російського льотчика Олега Пєшкова ‒ героя Росії посмертно, який загинув у листопаді 2015 роки над турецько-сирійським кордоном.

Олег Пєшков
Олег Пєшков

Це сталося, коли турецький винищувач у 2015 році збив російський фронтовий бомбардувальник Су-24, яким керував Пєшков.

Турецькі військові заявили, що російський літак був збитий, оскільки порушив кордон повітряного простору Туреччини, проігнорувавши кілька попереджень.

Ініціаторами перейменування сімферопольської вулиці на честь російського льотчика теж були члени «Русской общины Крыма»

Російська влада тоді провину не визнала і звинуватила Туреччину в «пособництві тероризму».

Ініціаторами перейменування сімферопольської вулиці на честь російського льотчика теж були члени «Русской общины Крыма». Голова організації Сергій Цеков тоді визнав у ЗМІ, що «передумовою для такої ініціативи стала міжнародна ситуація».

Сімферопольські чиновники тоді зазначали, що назвати вулицю на честь льотчика можливо лише з дозволу родичів загиблого.

Тоді голова підконтрольної Росії адміністрації Сімферополя Геннадій Бахарєв повідомив, що питання цього перейменування «опрацьовується». Але це рішення досі не реалізували. Наразі ця вулиця в Сімферополі продовжує називатися Турецькою.

Сквер російського військового та вулиця «російської весни»

По-своєму увічнює нинішню політичну ситуацію і підконтрольна Росії влада Севастополя. У лютому російський голова міста Михайло Развожаєв доручив визначити, якому з нових скверів міста можна присвоїти ім'я загиблого в 2017 році в Сирії військового Чорноморського флоту Росії Сергія Бордова.

Михайло Развожаєв
Михайло Развожаєв

Російська влада повідомила, що він загинув у бою з терористами організації «Ісламська держава», забороненої в Росії.

За словами Михайла Развожаєва, з проханням про найменування скверу в місті ім'ям загиблого до нього звернулася мати військового.

«Доручив начальнику Головного управління культури розробити новий порядок, а також подумати якому із нових скверів, які ми впорядковуватимемо, можна присвоїти ім'я героя Сергія Бордова. І зробити це треба вже цього року», ‒ сказав він.

Увічнити в одній із вулиць нових житлових масивів міста «російську весну» раніше пропонував тепер уже колишній російський губернатор Севастополя Сергій Меняйло. Але ця ідея реалізована не була. А Сергій Меняйло в решті решт залишив свою посаду і був відряджений на службу до Сибіру.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG