Доступність посилання

ТОП новини

Дорогу відкрили, міст відклали: чи допоможе траса «Таврида» впоратися із заторами в Криму?


Відкрили першу ділянку траси «Таврида», 29 грудня 2018 року
Відкрили першу ділянку траси «Таврида», 29 грудня 2018 року

Наприкінці 2018 року в Криму відкрили 70-кілометрову ділянку першої черги траси «Таврида» – від селища Батальне до Керчі, від Сімферополя до Білогірська – і 85-кілометрову ділянку від Білогірська до Феодосії. Станом на грудень 2018 року «Таврида» була готова на 51%, відкриють її в грудні 2020 року, заявив Віктор Перевалов, перший заступник гендиректора російської компанії «ВАД», яка будує трасу.

Паралельно з трасою триває будівництво залізничних підходів до Керченського мосту – за планом, їх повинні були відкрити вже в грудні 2019 року, проте в роботі російських будівельників виникають складнощі.

За роки будівництва траси «Таврида» її вартість неодноразово змінювалася, збільшуючись іноді на десять і більше мільярдів рублів за раз. Директор групи корпоративних рейтингів АКРА з Росії Максим Худалов не бачить нічого дивного в таких стрибках.

– При будівництві дороги завжди розкриваються якісь складнощі – обхід струмків, деякі коригування дороги, що завжди призводить до додаткових витрат. До того ж, коли проект формувався, був трохи інший рівень цін на будматеріали. Ми живемо в період високої інфляції і бачили, що відбувалося з цінами на енергоносії з моменту початку проектування дороги й Керченського мосту. Це природна подія, одразу прописаних рамок за вартістю проекту ніде немає. Якщо збільшення обгрунтовані, то вони сприймаються цілком нормально.

За повідомленнями російських ЗМІ, вартість реконструкції і будівництва залізничних під'їздів до Керченського мосту збільшилася майже на 3 мільярди рублів (44 мільйони доларів) – з 16,9 до близько 20 мільярдів рублів. Максим Худалов пояснює це тими ж непередбаченими витратами й археологічними знахідками.

– Думаю, саме полотно буде добудоване, тут питань немає. Є складнощі з питанням електрифікації, і вони пов'язані не з інженерною частиною проекту, а просто розкрилися археологічно цінні частини на шляху дороги. У таких випадках російське законодавство вимагає відкладати будівельні роботи та допускати археологів, щоб не було втрачено історичну спадщину. Тому тимчасові труднощі можливі, але на самому полотні роботи ведуться досить швидкими темпами, і схоже, що його прокладуть вчасно.

Це комплексна проблема, пов'язана зі зміщенням порід у тунелі. Вони зупинили роботу, грунти виявилися непідготовленими
Юсуф Куркчі

Перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій України Юсуф Куркчі стверджує, що будівництво залізничних підходів подорожчало через неправильне проектування російських будівельників.

– Ми звернули увагу на цей випадок після того, як скасували тендер на електрифікацію частини залізниці без пояснення причин. Почали розбиратися і з'ясували, що це комплексна проблема, пов'язана зі зміщенням порід у тунелі. Вони зупинили роботу, грунти виявилися непідготовленими. «Ленпромтранспроект» не врахував їхню специфіку, а може, взяв стандартні значення. Це все призвело до неможливості реалізації цього проекту зі з'єднання залізничних колій, до істотних змін і до подорожчання робіт. У результаті зрушаться терміни введення в експлуатацію всього об'єкта. За великим рахунком, видно, що окупаційна влада не готова комплексно вирішувати проблеми з адмініструванням у Криму.

Кримський політолог Дмитро Омельчук міркує, чи буде легше проїхати Кримом наступного курортного сезону, і прогнозує затримки з повною здачею «Тавриди».

Стане трохи краще, але затори зменшаться тільки після повного запуску траси
Дмитро Омельчук

– Поки мова про те, що пустили одну нитку, тільки дві смуги. Коли будівництво завершиться, навантаження на кожен квадратний метр зменшиться, але, в принципі, радикально ситуація не зміниться. Будуть ті ж дві смуги, що й раніше, і в літній період, коли піде дуже багато машин через міст, радикальних змін бути просто не може. Ну і не будемо забувати, що трасу пустили не в повному обсязі, тільки до Сімферополя – це теж грає свою роль. А те, що будівництво й пов'язані з ним затори дуже сильно впливали на туристичний потік, – це безсумнівно: багато хто навіть не намагався доїхати далі, зупинялися в Феодосії. Вони розуміли, що стояти 6-8 годин, щоб доїхати до Ялти, – це надто багато. Стане трохи краще, але затори зменшаться тільки після повного запуску траси. Але я так розумію, що це буде трохи пізніше обіцяного терміну.

Дмитро Омельчук також вказує на те, що вздовж траси «Таврида» при будівництві вирубали безліч лісозахисних смуг, що вже призвело до появи снігових заметів. Що стосується об'їзної дороги навколо Сімферополя, щоб автомобілі не їздили через центр міста з Керчі і не створювали затори, то експерт сподівається на її завершення до літа.

Ситуація набагато кращою не стане – Сімферополь явно задавлений транспортом
Дмитро Омельчук

– Там половина цієї дороги побудована, але анонсували ще цього року її закінчити. Думаю, що до сезону, можливо, вони і встигнуть. Це б, звичайно, серйозно розвантажило частину міста. Але, в принципі, ситуація набагато кращою не стане – Сімферополь явно задавлений транспортом, тим більше зараз почалися бойові дії проти всіляких парковок із евакуаторами. Потрібні зовсім інші рішення, нові будівництва, яких поки не видно. Що стосується вилучення ділянок для об'їзної, в районі села Радгоспне, наскільки я знаю, з усіма фінансово питання вирішене, і люди задоволені. Хоча там позносили, звичайно, пристойну кількість будинків. У цьому місці затримка буде дуже серйозна, тому що тепер треба прибирати комунікації – газ, електроенергію. В інших районах навіть судові процеси були, але зрештою влада все одно змушена йти на поступки.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG