Доступність посилання

ТОП новини

Віталій Портников: «Він потонув». Навіщо міністерство оборони Росії каже неправду про американський безпілотник


Російський Су-27 та американський безпілотник MQ-9 Reaper, колаж
Російський Су-27 та американський безпілотник MQ-9 Reaper, колаж

Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії

Представник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що США продовжуватимуть польоти в районі Чорного моря, незважаючи на інцидент із безпілотником увечері 14 березня.

«Якщо їхній месседж полягав у тому, щоб стримати чи відмовити нас від польотів та операцій у міжнародному повітряному просторі над Чорним морем, то це не вдасться», – зазначив Джон Кірбі.

Спікер Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі
Спікер Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі
Не помічати причини катастрофи – це, можна сказати, фірмовий стиль Москви

Тим часом у Міністерстві оборони Росії запевняють, що американський безпілотник «потонув сам». «Через різке маневрування американський безпілотник перейшов у некерований політ із втратою висоти і зіткнувся з водною поверхнею», – йдеться у заяві відомства. Факт зіткнення безпілотника з російським винищувачем у Міністерстві оборони РФ начебто не помічають, що дозволяє згадати початкові виправдання Москви щодо знищення пасажирського південнокорейського «Боїнга» у 1983 році.

Та й взагалі не помічати причини катастрофи – це, можна сказати, фірмовий стиль Москви. Коли сталася аварія підводного човна «Курськ», новий президент Російської Федерації Володимир Путін у відповідь на питання телеведучого Ларрі Кінга про причини катастрофи байдуже відповів: «Він потонув». Ось і безпілотник потонув.

Ларрі Кінг бере інтерв'ю у Володимира Путіна, який нещодавно став президентом Росії, і ставить йому питання про підводний човен «Курськ». 8 вересня 2000 року
Ларрі Кінг бере інтерв'ю у Володимира Путіна, який нещодавно став президентом Росії, і ставить йому питання про підводний човен «Курськ». 8 вересня 2000 року

Тим часом сам інцидент над Чорним морем – небезпечний інцидент, бо йдеться про зіткнення російського літака та американського безпілотника в міжнародному повітряному просторі – знову нагадує про те, навіщо Росії потрібний був Крим.

Схоже, не лише задля контролю над територією самого півострова, а й для претензій щодо перетворення Чорного моря у «внутрішнє море» Росії. Шизофренія? Адже Чорне море омиває береги одразу кількох країн – це не лише Росія, а й Україна, Грузія, Болгарія, Туреччина, Румунія. Останні три країни, між іншим, є членами НАТО.

Російські військові навчання у Криму, 2016 рік
Російські військові навчання у Криму, 2016 рік

Однак, варто нагадати, що Росія вже захопила кілька чорноморських портів і контролює велику територію навколо них. Це не лише порти Криму, а й порти Абхазії, незалежність якої Росія визнала в односторонньому порядку. Росія блокує морські порти України – можливості їхнього функціонування тепер безпосередньо залежать від угод з Москвою.

Росія сама позначає, де проходять її морські кордони, абсолютно не зважаючи на норми міжнародного морського права

Росія сама позначає, де проходять її морські кордони, абсолютно не зважаючи на норми міжнародного морського права. Більше того, і в міжнародних водах Москва дозволяє собі очевидні провокації, як це було з британським есмінцем «Дефендер» у червні 2021 року. Есмінець, між іншим, здійснював плановий перехід з Одеси до Батумі, з України до Грузії. І рухався згідно з міжнародно визнаним коридором поділу руху. Тож з британського боку провокації не було жодної. Натомість Москва скористалася ситуацією для того, щоб продемонструвати, що жодних територіальних вод України «не існує», що у цих водах, що у будь-якому міжнародному коридорі російський флот може робити все, що йому заманеться.

А зараз інцидент з американським дроном демонструє, що Росія намагається встановлювати свої правила і над Чорним морем – не випадково в заяві Міністерства оборони Російської Федерації йдеться про повітряний простір, який використовується для проведення так званої «спеціальної військової операції».

Жодним нормам міжнародного права ці заяви не відповідають – як, втім, і російська неправда про те, що сталося з безпілотником. Але Росія, певен, намагається залякати Захід і зробити все можливе, щоб кораблі та літаки країн НАТО уникали Чорного моря і на воді, і на небі. А Крим для Путіна – це просто суша, яку, схоже, зручно використовувати для провокацій проти НАТО, України та Грузії.

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG