Доступність посилання

ТОП новини

Підзарядка для Кубані: чому в Криму вирішили ділитися електроенергією з Росією


Запуск другої гілки енергетичного мосту з Кубані до Криму, грудень 2015 року
Запуск другої гілки енергетичного мосту з Кубані до Криму, грудень 2015 року

Міністерство енергетики Росії відзвітувало про те, що в анексованому Криму завершилися випробування другого блоку Таврійської теплоелектростанції. З урахуванням роботи вже введених в експлуатацію двох енергоблоків Балаклавської ТЕС та першого енергоблоку Таврійської, кримська енергосистема стала генерувати надлишок електроенергії до 300 мегаватів.

Як повідомляється, цей надлишок передали на Кубань через енергоміст, що зазвичай працює в напрямку півострова. У Міненерго Росії уточнили, що надлишкові потужності створюються в енергосистемі в окремі нічні години, тобто в період мінімального споживання та максимуму включеної генерації.

Провідний аналітик російського Фонду національної енергетичної безпеки Ігор Юшков розмірковує, чому при частково надлишковій генерації в Криму тривають вимкнення світла.

‒ Енергосистема повністю перелаштовується, тому це не остаточний результат, а проміжний. Якщо раніше вся енергосистема будувалася, як пляшкове горлечко ‒ з півночі на південь, і розходилася корінням вниз, то тепер це зі сходу на захід: починаючи з району Керчі, і далі така хрестоподібна схема ‒ Севастополь-Сімферополь і на заході теж. Мережі доводиться усі перекладати, зараз в основному проблема є на великих лініях електропередач, що відводять енергію від великих станцій. А далі треба буде працювати з розподільною мережею, тому що там відбувається найбільша кількість малих аварій. Вони досить сильно зношені, а в Криму через вітер дроти можуть рватися, окремі вулиці та будинки можуть залишатися без електрики.

Ігор Юшков вважає, що вже введені перші черги споруджуваних електростанцій були необхідні для покриття енергодефіциту, а другі, які неодноразово відкладали, покликані дати Криму електроенергію для розвитку, на перспективу.

Щодо планів підвищити тарифи для населення 2019 року, було ухвалене рішення виводити Крим із пільгової зони
Ігор Юшков

– У курортний сезон буде зрозуміло, чи задовольняють ці станції зростання річного попиту. Щодо планів підвищити тарифи для населення 2019 року, було ухвалене рішення виводити Крим із пільгової зони. Спочатку планувалося, що буде перехідний період, що на півострові тарифи будуть нижчими, ніж на території Росії, а далі вирішили привести його до загальноросійських показників, при цьому середнє зростання тарифів прив'язати до рівня інфляції. Мені здається, установка на подорожчання електроенергії не більше ніж на 8% ‒ це спроба прив'язати її до рівня інфляції, яка незрозуміло якою буде 2019 року: чи то 7%, то чи 4%.

Експерт Українського інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук вважає, що Росії дійсно вдалося багато досягти в справі забезпечення енергонезалежності Криму.

‒ Те, що було зроблене за три роки, коли припинилося постачання з боку України, насправді це дуже багато. Це було визначене як пріоритет із боку Росії, все логічно пояснюється і з політичної, і з економічної точки зору. У конфлікті між Росією та Україною з приводу Криму необхідно показувати свою позицію населенню, а економічно демонструвати підтримку. Це було зроблене. Такі проекти зазвичай реалізуються на пострадянському просторі в межах 10 років максимум. Але з огляду на те, що все було зроблене дуже швидко, система проходить налагодження. Уже з новими робочими ТЕС, зі збільшенням виробництва електроенергії в Криму, з виведенням ТЕС на повну потужність і використанням підводного кабелю для перетікання в сторону Росії налагодження займе до п'яти років. По суті, населення це вже так не стосуватиметься.

Юрій Корольчук
Юрій Корольчук

Юрій Корольчук прогнозує, що 2020 року Крим навіть зможе експортувати в сусідню Росію до одного гігавата електроенергії.

‒ Споживання в Криму зростає поступово й зараз становить десь 1,5 гігават. На цьому етапі система може виробляти вже два гігаватти, на 500 мегаватів більше. Але їх нікуди використовувати на потреби Криму, плюс ця електроенергія нестабільна, не можна гарантувати її стабільний потік. Тому, поки система не стабілізується, рано говорити про те, щоб цей обсяг електроенергії використовувався усередині Криму.

Директор енергетичних програм українського Центру Разумкова Володимир Омельченко зазначає, що в Криму Росія розраховує на постачання не тільки населення, а й військових баз.

Треба ще враховувати, що півострів збільшує споживання електроенергії у зв'язку з тим, що тут росте кількість військових, будуються нові військові бази
Володимир Омельченко

– В принципі, у найближчі 2-3 роки Крим зможе сам себе забезпечувати електроенергією, але сьогодні говорити про якусь стовідсоткову стабільність не доводиться. Треба ще враховувати, що півострів збільшує споживання електроенергії у зв'язку з тим, що тут росте кількість військових, будуються нові військові бази, що вимагають великої кількості електроенергії. Щодо потенційного повернення Криму під юрисдикцію України, в плані енергомереж необхідно буде дивитися ситуацію, що там залишиться після цього. Можливо, росіяни заберуть або зруйнують частину потужностей, які вони ж і збудували. Теоретично можна говорити, що на основі видобутку газу та наявних потужностей Крим можна зробити самодостатнім. Але для цього ще потрібний час.

Володимир Омельченко
Володимир Омельченко

(Текст підготував Владислав Ленцев)​

XS
SM
MD
LG