Доступність посилання

ТОП новини

«Проблемна» медицина: чому в Криму хронічно не вистачає лікарів


У російському Міністерстві охорони здоров'я Криму повідомляють про нестачу лікарів. 2018 року голова відомства Олександр Голенко нарікав, що дефіцит складає понад 700 фахівців. За його словами, є такі напрямки, де працюють одиниці лікарів, ‒ наприклад, ендокринологія.

Наприкінці 2018 року з державної лікарні в Ялті звільнили єдиного лікаря-онколога. Дмитро Барановський переїхав до Криму з Росії, а до цього він був керівником районної лікарні в рідному Пермському краї. Журналісти Радіо Крим.Реалії розпитали його про умови роботи в Криму.

Лікар-онколог Дмитро Барановський розповідає про те, як переїхав до анексованого Криму.

‒ Ялта завжди славилася своїми курортами: море, сонце, вода. Напевно, щороку я бував тут з самого дитинства, а рік тому, коли був з'їзд керівників медичних організацій, я приїхав до Ялти, оцінив місто, умови перебування та для себе сказав, що точно хочу й буду працювати тут. Я неодноразово розмовляв із міністром охорони здоров'я, з апаратом Сергія Аксенова з приводу того, де можна попрацювати. Треба сказати, що з боку керівництва Криму робилися і робляться спроби залучити молодих фахівців і вирішити проблему з дефіцитом кадрів. Є компенсація за оренду житла до 30 тисяч рублів, а 7 тисяч рублів виплачують усім працівникам дефіцитних спеціальностей. Мене ці умови влаштували, я приїхав сюди, до Ялтинської міської лікарні працювати онкологом. До мого приїзду лікаря-онколога тут не було близько року.

Однак на місці Дмитро Барановський зіткнувся з нестачею грошей і невиконаними обіцянками російської влади Криму.

Я так і не побачив компенсації за оренду житла, а за дефіцитність спеціальності я отримав останній раз у вересні
Дмитро Барановський

– Ставка лікаря-онколога ‒ 19210 рублів, і прожити на ці гроші ніяк не можливо. Мені довелося взяти ще півставки, взяти інтенсивність, щоб хоча б якось виживати. Я працював із липня, але так і не побачив компенсації за оренду житла, а за дефіцитність спеціальності я отримав останній раз у вересні. Відтоді я перестав бачити цю компенсацію, тобто, зрештою, виявилося все по-іншому. У вересні пішов потік пацієнтів на оформлення інвалідності, але коли я один онколог на 150 тисяч населення, я не можу займатися одночасно оформленням інвалідності, випискою рецептів, лікарняними листами. Навіть більше, за російським законодавством я маю лише брати участь в оформленні інвалідності. Мені винесли одну догану, другу, третю.

Дмитро Барановський
Дмитро Барановський

Окрім того, Дмитро Барановський стверджує, що у відділенні хірургії, до якого він був приписаний, у нього вимагали повернути свої півставки та урізали премії.

‒ Верх ідіотизму ‒ догану за те, що я поспілкувався з пресою про ситуацію в лікарні. Далі я став просити створити умови відповідно до трудового договору і дати мені можливість нормально працювати. Я просив, щоб була медсестра, штори на вікнах і в оглядовій, укласти договір з онкодиспансером на обстеження пацієнтів. Керівництво спочатку мене просто не чуло, потім моя активна позиція їм не сподобалася і, наскільки я знаю, з вересня поліклінікою ходили чутки, що мене потрібно позбуватися. Зрештою, мене витурили. Якщо людина в якийсь момент йде проти системи, вона її в якийсь момент пережовує та випльовує. Потрібний такий, який робитиме те, що скаже головний лікар, а пацієнтів ‒ посилати, мабуть, на три букви. Тепер будемо судитися, будемо дивитися. Я подав позовну заяву про відновлення мене на посаді, скасування всіх доган і компенсацію.

Російський онколог підкреслює, що хоче повернутися на роботу в Ялтинську міську лікарню, тому що в Криму йому добре та комфортно. Керівництво медустанови звільнення співробітника не коментує. Нприкінці Дмитро Барановський дає оцінку системі охорони здоров'я Криму.

Ніби Росія прийшла до Криму, але Крим до Росії ніяк не прийде
Дмитро Барановський

– Я завжди кажу: ніби Росія прийшла до Криму, але Крим до Росії ніяк не прийде. Незнання російського законодавства ‒ основна проблема місцевих так званих головних лікарів. Головний лікар Ялтинської лікарні Володимир Савельєв як заступив на посаду 2009 року, так і продовжує досі працювати. Все за принципом: ну прокатить, ну одним життям більше, одним менше. Ну скаржаться ‒ ну завжди ж скаржитимуться. Ну напишуть у міністерство, воно відішле знову в лікарню, а вона сама собі пише відповідь на скаргу ‒ все ж елементарно. А якщо хтось піде проти системи й почне щось там говорити про права пацієнтів і медперсоналу, ми його позбудемося. У нас все, що нижче Кремля, чомусь не працює, керівники на місцях просто не хочуть виконувати свої обов'язки.

У листопаді 2018 року згаданий лікар першої міської лікарні Ялти Володимир Савельєв скаржився на нестачу в місті лікарів-онкологів. Окрім фахівців цього профілю, за його словами, в Ялті не вистачає ЛОР-спеціалістів, педіатрів, терапевтів та анестезіологів. Водночас із дитячої клінічної лікарні Сімферополя звільнили 10 із 11 лікарів, які приїхали з Росії ‒ за офіційною версією, через некомпетентність. Там теж нарікають на дефіцит лікарів, перш за все, анестезіологів.

Співголова Всеросійського союзу пацієнтів Ян Власов називає анексований Крим особливим регіоном.

Крим ‒ це точка, де збираються багато проблем, переїжджаючи туди, треба розуміти, що ти потрапляєш в не дуже дружнє середовище
Ян Власов

– У Росії дуже велика кількість людей, які поєднують ставки, але вона зменшується. Так що проблема нестачі фахівців дійсно існує ‒ з нею намагаються впоратися і влада, й адміністрації регіонів. Крим ‒ це точка, де збираються багато проблем, пов'язаних не тільки з якістю фахівців і головних лікарів. Багато труднощів у Криму, тому, переїжджаючи туди, треба розуміти, що ти потрапляєш в не дуже дружнє адміністративне середовище. При тому, що Крим проросійський, він досить самобутній. Там досить специфічно влаштовані стосунки між людьми, окремими осередками влади, є серйозне зрощення різних гілок влади. Якість надання медичної допомоги тільки на 15% залежить від самого лікаря, а на решту 85% ‒ від системи управління охороною здоров'я. Робота лікаря має бути забезпечена зверху.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG