СІМФЕРОПОЛЬ – З перших днів захоплення півострова Росія розпочала наступ на свободу слова у Криму. Після початку повномасштабного військового вторгнення РФ в Україну ситуація у Криму значно погіршилась. Як на Кримському півострові намагалися остаточно заглушити альтернативні джерела інформації у 2023 році – читайте у цьому матеріалі.
Масові затримання
Найбільш поширеним інструментом у процесах, спрямованих проти свободи слова у Криму, у 2023 році залишалися затримання журналістів під час висвітлення будь-яких суспільно важливих подій. Російське законодавство, від імені якого діють силовики в Криму, дозволяє працівникам медіа перебувати у місцях несанкціонованих масових заходів, оскільки висвітлення того, що відбувається, – частина їхньої роботи.
Однак у поліції та підконтрольних РФ судах Криму це право продовжують системно ігнорувати – протягом 2023 року до адміністративної відповідальності притягнули 5 цивільних журналістів, які були затримані під час виконання своїх професійних обов'язків. Троє з п'яти затриманих надалі зазнали адміністративних арештів, причому один із журналістів – Куламет Ібраїмов – двічі.
Коментуючи своє друге за рік затримання, Ібраїмов пояснив, що він виходив із суду після подання клопотання про участь у засіданні як представник ЗМІ, проте був затриманий поліцією відразу, як тільки-но вийшов за територію суду.
«Журналісти часто доставляються до відділу поліції разом зі слухачами за те, що висвітлюють те, що відбувається. В більшості випадків їх теж штрафують або піддають адміністративним арештам. Як тільки ти дістаєш телефон чи фотоапарат із сумки, щоб знімати, миттєво з'являються співробітники поліції та роблять усе, щоб ти не могла нормально працювати. Причому в інші дні, якщо це не «політичні» суди, такої уваги з боку співробітників поліції не побачиш», – ділиться своїми спостереженнями журналістка «Ґрати» Лутфіє Зудієва.
Вона додала, що у Криму «працюють мотивовані та сміливі колеги», але ці переслідування змушують переглядати способи комунікації тих, хто дає пресі коментарі. Наприклад, логічно взяти коментар в адвоката під будинком суду – у цьому немає нічого забороненого, але зараз навіть це можуть інтерпретувати як правопорушення.
«Якщо раніше були проблеми з доступом до інформації всередині зали суду, але ти міг безперешкодно описувати ситуацію на вулиці та збирати інформацію для репортажу, то зараз завдання у рази ускладнилося», – констатує Лутфіє Зудієва.
«Правда – це зловживання»
Зазнають переслідувань як ті, хто збирають інформацію, а й ті, хто може стосуватися її поширення. 25 квітня 2023 року в будинку правозахисника Абдурешита Джеппарова пройшов обшук, його заарештували на 12 діб за надуманим звинуваченням у спротиві співробітникам поліції.
Поки він відбував покарання, у російському Центрі протидії екстремізму (ЦПЕ) сфабрикували щодо нього ще два адміністративні правопорушення за публікації на Facebook-сторінці Qirim Gayesi. Один протокол був складений за дискредитацію російської армії, а другий – за зловживання свободою інформації. Силовикам РФ не сподобалися публікації про пошкодження будинків у Феодосії після роботи російського ППО, використання дитячих таборів відпочинку під розміщення російських військових, а також низку інших матеріалів.
Сам Джеппаров про нові переслідування дізнався лише після того, як отримав повістку до суду. Він публічно заявив, що не має відношення до адміністрування на Facebook-сторінці Qirim Gayesi, хоча раніше був одним із ініціаторів створення цього об'єднання. Перед початком судового засідання на сторінці ресурсу з'явилося повідомлення про те, що всі матеріали будуть видалені, оскільки залишити їх означало б підвищити ризики кримінального переслідування Джеппарова за повторну дискредитацію російської армії. На сьогоднішній день ця сторінка не оновлюється. Ймовірно, йдеться про те, що ЦПЕ припинило діяльність Qirim Gayesi.
В обох випадках суд у справі Джеппарова не зміг домогтися явки свідків, які б підтвердили, що протоколи складалися в присутності правозахисника. Одного разу, коли свідок таки з'явився, він повідомив суд, що не був присутнім під час складання протоколів. Але за тиждень цей свідок звернувся до суду з проханням допитати його ще раз, бо він «згадав» обставини, які до цього заперечував. За підсумками цих двох процесів Джеппаров був визнаний винним і оштрафований на 45 тисяч і 40 тисяч рублів (сумарно – близько 1 тисячі доларів).
Війна Telegram-каналів
На території анексованого Криму вже кілька років продовжує діяти блокування десятків незалежних ЗМІ (включно з Крим.Реалії). Пізніше розпочалася робота з блокування цілої низки соціальних мереж, таких як Facebook, Twitter та Instagram. Можливо, це залишилося б непоміченим для користувачів, які освоїли роботу з VPN-сервісами, але на сьогоднішній день у Криму ефективно блокується робота більшості таких сервісів, як безкоштовного, так і комерційного сегментів.
На цьому фоні роль Telegram-каналів ще зросла. «Жовта стрічка», «Кримський вітер» та багато інших проектів розширили за 2023 рік кількість читачів на десятки тисяч людей. Тим часом адміністрація Telegram заблокувала один із великих кримських каналів, пов'язаних із ФСБ РФ, на якому поширювалися заклики до насильства над українськими патріотами, персональні дані таких кримчан та відео з моральними знущаннями з них у відділах поліції.
Судячи з системності закликів до «репортів» від російських пропагандистів, вони розраховують «завалити» проукраїнські канали з аудиторією в Криму. Знайти інші, дієвіші інструменти «глушіння» цих каналів на півострові, російським спецслужбам вже кілька років не вдається.
А ось підозрюваних у адмініструванні пабліків час від часу затримують. У вересні ЦПЕ затримали феодосійця Андрія Бабиченка, якого звинуватили в адмініструванні неназваного Telegram-каналу, де нібито дискредитували російську армію. В результаті його оштрафували «за дискредитацію» та притягнули до відповідальності за арештною статтею за непокору співробітникам поліції. Причому опір нібито чинив не лише він сам, а й його батьки. Згідно з висновками судді Катерини Даниленко, вони також чинили опір поліції та були визнані винними.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.