Доступність посилання

ТОП новини

Бюджет Севастополя: на чию користь складається пазл?


Спеціально для Крим.Реалії

У Севастополі відбулися слухання про виконання бюджету торік. Цифри сумні. Коли головна мета ‒ віддати контракти потрібним фірмам, про виконання програм думати ніколи.

Публічні слухання річного звіту про виконання бюджету Севастополя відбулися 13 червня в Великому залі російських Законодавчих зборів міста. Звіт уряду про виконання бюджету був проаналізований Контрольно-рахунковою палатою, що виступила на слуханнях співдоповідачем.

Цифри дуже розійшлися

Засоби масової інформації, що входять в орбіту впливу колишнього «народного мера» Олексія Чалого, старанно кликали громадськість узяти участь у слуханнях, для чого необхідно було попередньо зареєструватися, надіславши електронного листа з особистими відомостями на адресу електронної пошти парламенту або передавши інформацію телефоном.

Торішні слухання щодо бюджету минули зі скандалами ‒ деякі громадські активісти не були заздалегідь зареєстрованими користувачами і згодом звинувачували організаторів заходу, що їх не пустили до зали. Телеканал уряду Севастополя взагалі примудрився проілюструвати слухання відеосюжетом з іншого засідання місцевого парламенту.

Цього разу ніхто з так званих «прогубернаторських» депутатів не прийшов на слухання щодо проекту закону міста Севастополя «Про виконання бюджету міста Севастополя за 2018 рік». Натомість у залі були присутні деякі члени Громадської палати, представники громадських організацій та депутат Держдуми Росії від Севастополя Дмитро Бєлик.

Чиновники та депутати оперують різними цифрами виконання ФЦП, які, навіть будучи завищеними, оптимізму не викликають

За словами спікера севастопольського парламенту Катерини Алтабаєвої, заявку на участь у публічних слуханнях подали 15 фізичних та 12 юридичних осіб. «Усі пропозиції, що надійдуть упродовж проведення публічних слухань, будуть узагальнені, спрямовані в робочу групу й за результатами публічних слухань робоча група підготує підсумковий висновок. Він буде надісланий губернатору, до постійної комісії з питань бюджету та розміщений на офіційному сайті Законодавчих зборів», ‒ резюмувала Алтабаєва.

Під час слухань з'ясувалося, що чиновники та депутати оперують різними цифрами виконання федеральних цільових програм (ФЦП), які, навіть будучи завищеними, оптимізму не викликають.

«Фактичний рівень касового виконання витрачання коштів субсидій із федерального бюджету на виконання федеральної цільової програми (розвитку регіону) становить майже 40%, що створює ризики застосування заходів фінансової відповідальності міста», ‒ заявила спікер севастопольського парламенту Катерина Алтабаєва, посилаючись на висновки Контрольно-рахункової палати.

Перший заступник директора департаменту фінансів Михайло Ноздряков зазначив, що, за підрахунками департаменту, використання коштів субсидій склало майже 52%. А якщо враховувати угоди, підписані міською та федеральною владою, ‒ понад 60%.

Голова парламентської комісії з питань бюджету В'ячеслав Аксенов назвав ще одну цифру виконання ФЦП в регіоні за минулий рік. «Оцінка міністерства економічного розвитку ‒ на 43% ФЦП виконана», ‒ підкреслив він.

Тим часом наприкінці 2018 року влада міста прогнозувала виконання ФЦП у регіоні на рівні 65-70%.

Свою точку зору, чому відомості уряду Севастополя відрізняються від відомостей КСП, висловив аудитор наглядового органу Роман Босько: «За інформацією уряду Севастополя, виконання ФЦП ‒ 52%. За нашими відомостями, це ‒ 39,7%. Поясню, в чому різниця: 52% ‒ це з урахуванням виданих авансів, 39,7% ‒ це за результатами фактично виконаних робіт».

Усе погано й треба бити на сполох

Аудитор Роман Босько також озвучив факти, набагато менш приємні. Зокрема, виконання плану власних неподаткових прибутків із 2015 до 2018 року знизилося зі 108,3% до 67,1%.

Кошти на ремонт і реконструкцію доріг у Севастополі були використані всього на 53,2%

Спілкуючись із журналістами, Босько навів як приклад кошти з резервного фонду президента Росії, що були виділені Севастополю на ремонт і реконструкцію доріг. Вони були використані всього на 53,2%.

«Цю перевірку ми проводили спільно з казначейством. Вони рахують ще жорсткіше: якщо частина коштів, виділених на об'єкт, була витрачена, але об'єкт не виконаний, вони вважають всі кошти нерезультативними», ‒ пояснив аудитор.

Коментуючи ситуацію, голова бюджетної комісії парламенту Севастополя В'ячеслав Аксенов назвав 2018 рік у Севастополі «роком втрачених можливостей». Ще різкіше висловився учасник слухань Олексій Яковлєв.

«Рахункова палата називає один відсоток виконання ФЦП, уряд ‒ інший. Але й одна, й інша цифра ‒ це катастрофа. Навіть якщо виконання становить 52% ‒ ми ж втрачаємо майбутнє нашого міста! Ті можливості, які надаються нам урядом і президентом, просто марнуються. Про це треба кричати, бити на сполох, цим треба займатися вдень і вночі. Але цим ніхто не займається: всі вважають, що 52% ‒ це нормально», ‒ сказав він.

«Треба зазначити, що станом на 31 грудня минулого року з 24 об'єктів, запланованих до виконання у 2018 році, введені в експлуатацію тільки 4 об'єкти ‒ будівництво дитячого садка в мікрорайоні Шевченка, будівництво дитячого садка на проспекті Генерала Острякова, реконструкція та облаштування території, прилеглої до монастиря Святого Георгія, та будівництво берегозахисних дамб на річці Бельбек. Це 19% від загальної кількості об'єктів, виконання яких передбачене у 2018 році. На 17 об'єктах термін введення в експлуатацію в 2018 році порушений», ‒ повідомив також аудитор Босько.

Податки, статистика та інші секрети

Під час слухань Михайло Ноздряков відмовився озвучувати назви підприємств, які є найбільшими платниками податків регіону. Питання йому поставила керівник громадської організації «Севастопольські мами» Олена Голубєва: «П'ять років тому севастопольські депутати говорили про те, що місто найближчим часом стане науково-дослідним кластером із високотехнологічною економікою. Сталося це в Севастополі? Чи існує зростання прибутків від підприємств цієї сфери? Якщо таких відомостей немає, було б непогано почути назви підприємств, які є найбільшими платниками податків у нашому місті».

Михайло Ноздряков визнав, що інформація про великих платників податків у нього є. «Наскільки я знаю, ми не можемо її публічно називати», ‒ сказав він.

Раніше міськфін констатував, що місто в 2018 році виконало план надходження податків на 90% ‒ зібрано майже 14 мільярдів рублів.

У квітні нинішнього року заступник голови КСП Наталія Середа під час виступу перед депутатами розповіла про результати моніторингу та аналізу реалізації державних програм Севастополя за 2018 рік. За її інформацією, обсяги ресурсного забезпечення, затверджені в державних програмах міста Севастополя, склали 44,098 мільярда рублів ‒ із урахуванням позабюджетних коштів. Виконання бюджету Севастополя з реалізації державних програм склало 31,223 мільярда рублів, або 87% від загального обсягу бюджетних асигнувань, затверджених у головному фінансовому документі Севастополя на реалізацію заходів державних програм.

Найгірші показники використання запланованих коштів спостерігаються в реалізації програм із розвитку транспорту та транспортної інфраструктури, громадської безпеки та розвитку державної ветеринарної служби
Наталія Середа

«Найгірші показники використання запланованих коштів спостерігаються в реалізації програм із розвитку транспорту та транспортної інфраструктури, громадської безпеки та розвитку державної ветеринарної служби, ‒ зазначила заступник голови КСП. ‒ Від 90% до 100% виконані програми з розвитку сільського господарства, екології, промисловості, соціального захисту, з розвитку державного управління».

Як повідомила Наталія Середа, на початку 2018 року обсяг федеральних субсидій у межах ФЦП становив 11,7 мільярда рублів. У 4-му кварталі ця сума була зменшена на 3,79 мільярда.

Про те, що прибутки будуть недоотримані, тому що гроші не використовуються, депутати та представники КСП говорили під час внесення змін до міського бюджету в жовтні 2018 року.

На п'ять об'єктів контракти укладені тільки в 4-му кварталі 2018 року. Два контракти, серед них і з розробниками генплану, розірвані.

Менше 20% освоєно грошей за трьома держпрограмами ‒ «Розвиток фізичної культури та спорту», «Розвиток громадянського суспільства» та «Розвиток охорони здоров'я» (причому за останньою програмою виконано менше 2% від запланованого).

Причин, на які посилаються виконавці, безліч. Однак основні, за словами Наталії Середи, ‒ або коригування проектної документації після початку робіт, або раптом виникла необхідність проведення кадастрової оцінки. Окрім цього, у звіті КСП причинами називаються пізні терміни укладання державних контрактів та низька виконавча дисципліна підрядників, які порушують графіки виконання робіт.

Гроші є, роботи немає?

Чому ж за наявності стійкого фінансування програми в Севастополі не виконуються? Окрім того, що багато чиновників виявляються нікчемними керівниками, а чинне російське законодавство в плані витрачання бюджетних коштів відрізняється зайвою зарегульованістю, є й інші причини.

Це все демонструє якусь жахливу безпорадність, дитячий садок якийсь. Експертиза була, будувати не почали
Дмитро Медведєв

Показовим є приклад із будівництвом важливих медичних об'єктів, почати яке в Севастополі ніяк не можуть упродовж останніх трьох років. 14 травня за зрив термінів будівництва інфекційної лікарні голову Севастополя критикував на нараді в Горках російський прем'єр Дмитро Медведєв. «Це все демонструє якусь жахливу безпорадність, дитячий садок якийсь. Експертиза була, будувати не почали», ‒ сказав Медведєв.

Севастопольські ЗМІ припускали й мали рацію, що зрив будівництва медичних об'єктів ФЦП у Севастополі губернатором Овсянниковим був на користь РОСТЕХ, представником якого в місті вважають цього вихідця з Мінпромторгу Росії. 8 червня на ПМЕФ уряд міста підписав із держкорпорацією угоду, що передбачає, окрім іншого, будівництво об'єктів охорони здоров'я. Про це повідомив індустріальний директор радіоелектронного комплексу РОСТЕХ Сергій Сахненко.

Пазл зійшовся: потрібний не будь-який підрядник, а конкретний, цілком певний підрядник ‒ тоді з освоєнням коштів не буде жодних проблем.

Геннадій Кравченко, кримський оглядач (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

  • 16x9 Image

    Геннадій Кравченко

    Севастопольський журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіку та соціальну сферу регіону.

XS
SM
MD
LG