Керівництво сімферопольського аеропорту оголосило про розв'язання всіх питань із Міністерством оборони Росії щодо будівництва цивільного терміналу аеропорту «Бельбек». За офіційною інформацією, будівництво ‒ в самому розпалі, проте, за інформацією джерел Крим.Реалії, ситуація, як і раніше, виглядає невизначеною. Деталі з'ясовував наш кореспондент.
В останньому прес-релізі керівництво міжнародного аеропорту «Сімферополь», який є власником цивільного сектора «Бельбеку», повідомило про те, що «всі принципові точки дотику з Міністерством оборони (Росії ‒ КР) щодо будівництва цивільного терміналу в «Бельбеку» налагоджені». Будівництво увійшло у свою активну фазу.
Так, за словами директора сімферопольського аеропорта Євгена Плаксіна, сьогодні вже затверджений та підписаний генеральний план ‒ основний документ, за яким вестиметься подальше будівництво.
«Є вже генеральний план, він затверджений і підписаний усіма сторонами. Наразі розпочаті проектно-пошукові роботи з проектування площинних споруд. Повністю готове технічне завдання. На цьому етапі ми проходимо архітектурний конкурс із вибору нового аеровокзального комплексу в «Бельбеку». Те, що я бачив, воно прекрасне», ‒ сказав Плаксін.
Історія проблеми
Концептуально «Бельбек» має стати аеропортом подвійного призначення
Концептуально «Бельбек» має стати аеропортом подвійного призначення. Такий план був передбачений російською Федеральною цільовою програмою розвитку Криму та Севастополя, а на його реалізацію виділили майже 1,8 мільярда рублів. Російські військові ділитимуть комплекс із цивільним сегментом авіаперевезень, який мають «здати» 2020 року. Сьогодні вже відбудована злітна смуга, яка буде використовуватися як військовими, так і цивільними літаками.
Слід зазначити, що далеко не всі представники місцевої влади згодні з нинішнім підпорядкуванням аеропорту. Нагадаємо, що в лютому 2018 року він став частиною сімферопольського комплексу; Севастополь же залишився міноритарієм, що володіє лише шістьма відсотками акцій. До цього російський губернатор Севастополя Дмитро Овсянников безуспішно намагався самостійно знайти інвесторів для будівництва цивільного терміналу.
Депутат Державної думи Росії від Севастополя Дмитро Бєлік вважає, що повноцінний розвиток «Бельбеку» можливий лише в тому випадку, якщо він буде власністю міста. Навіть більше, за словами депутата, є способи, як повернути вже відданий Сімферополю комплекс. Для цього, каже Бєлік, необхідно внести зміни до ФЦП.
Аеропорт розташований на території міста федерального значення Севастополя ‒ і цілком логічно, що має бути у власності містаДмитро Бєлік
«Для мене це принципово: аеропорт розташований на території міста федерального значення Севастополя ‒ і цілком логічно, що має бути у власності міста», ‒ розповів Бєлік. Втім, незважаючи на численні заяви депутата на цю тему, питання так і не зрушило з мертвої точки.
Одночасно з цим у Москві, судячи з усього, не бачать великих перспектив для повноцінного цивільного авіасполучення в Севастополі. Російські міністри та інші чиновники говорять про те, що настільки близько один до одного два аеропорти співіснувати не зможуть
Туманність перспектив
Джерело Крим.Реалії в Москві, знайоме з деталями будівництва, говорить про те, що така позиція неодноразово озвучувалася, зокрема й економічними відомствами уряду Росії.
«Це, в першу чергу, позиція міністерства фінансів (Росії ‒ КР). Вони прямо говорять, що не бачать перспектив у «Бельбеку». Там є логіка, яка спирається на цифри. Якщо у двох словах, то сума у вигляді нового аеропорту в Сімферополі, плюс траса «Таврида», плюс Кримський міст повністю перекриває туристичний і будь-який інший людський потік до Криму навіть за найоптимістичнішими прогнозами. Відповідно, навіщо витрачати додаткові гроші на новий, потенційно низько рентабельний проект, невідомо», ‒ сказав співрозмовник кореспондента Крим.Реалії, уточнивши, що остаточне рішення щодо «Бельбека» ще не ухвалене.
Необхідно відзначити, що схожі заяви вже робилися публічно. Так, радник президента Росії з питань природоохоронної діяльності, екології та транспорту Сергій Іванов сказав, що не бачить сенсу у великому аеропорту в Севастополі. Причина та ж ‒ занадто близько розташований сімферопольський аеропорт із високою пропускною здатністю. Основний акцент, вважає Іванов, Севастополю необхідно зробити на бізнес-авіацію та чартерні рейси.
Така позиція, втім, не знаходить відгуку в середовищі севастопольської влади. Так, співрозмовник Крим.Реалії, близький до російського парламенту міста, впевнений, якщо цивільний сектор «Бельбеку» обслуговуватиме лише зазначеного класу літаки, він приречений на збитковість.
«Серйозних перспектив у такого аеропорту немає, в той час як повноцінний аеропорт, якби він належав місту, приносив би серйозний прибуток»
«Аеропорт, який не перебуває у власності міста, який ще й обслуговує тільки літаки такого вузького, так скажемо, класу, ‒ це збиткова історія. Серйозних перспектив у такого аеропорту немає, в той час як повноцінний аеропорт, якби він належав місту, приносив би серйозний прибуток», ‒ сказало джерело.
Зараз, вважає московський співрозмовник Крим.Реалії, складно прогнозувати, в якому саме режимі буде працювати аеропорт «Бельбек» після закінчення будівництва цивільного терміналу.
«Потрібно розуміти, що це рішення, здебільшого, політичне. Скажуть працювати ‒ працюватиме. Скажуть тільки бізнес-джети ‒ будуть тільки бізнес-джети. З якої логіки виходитимуть люди, які ухвалюють рішення, невідомо. Тут нерозумно гадати, потрібно дочекатися закінчення термінів і все», ‒ підсумувало джерело.
Разом із тим у доступній для огляду перспективі має завершитися архітектурний конкурс із проектування нового аеровокзального комплексу. Тоді ж можна буде дізнатися про розміри майбутнього терміналу та зробити певні висновки.