Доступність посилання

ТОП новини

Атестація для кримських гідів: «Влада хоче все контролювати»


Якщо поправки до кримського закону будуть ухвалені, претендувати на роботу екскурсовода в Криму зможуть тільки люди, які пройшли спеціальну професійну підготовку, причому атестацію їм доведеться проходити кожні п'ять років
Якщо поправки до кримського закону будуть ухвалені, претендувати на роботу екскурсовода в Криму зможуть тільки люди, які пройшли спеціальну професійну підготовку, причому атестацію їм доведеться проходити кожні п'ять років

Російська влада Криму хоче знову ввести систему офіційної атестації екскурсоводів і провідників. Це випливає з проєкту правок до місцевого «закону» «Про туристську діяльність», який з'явився на сайті підконтрольного Кремлю парламенту Криму. Автори законопроєкту посилаються на нові федеральні норми в цій сфері.​

Передбачається, що атестувати кандидатів на роботу в екскурсійній сфері буде спеціально створена комісія, яка має не менше ніж на дві третини складатися з представників професії. Відповідати за її роботу, цілком імовірно, буде російське Міністерство курортів і туризму Криму. Таким чином претендувати на роботу екскурсовода та гіда-перекладача зможуть тільки люди, які мають спеціальну професійну підготовку, причому атестацію їм доведеться проходити кожні п'ять років. Згідно з текстом законопроєкту, без атестації робота екскурсоводів, гідів-перекладачів та провідників забороняється.

У 2016 році подібна система атестації в Криму була скасована через відсутність нормативної бази на російському федеральному рівні. Про те, чи допоможуть такі нововведення покращити екскурсійні послуги на півострові, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

У пояснювальній записці автори законопроєкту так обґрунтовують його необхідність:

«Відсутність правових норм контролю за діяльністю екскурсоводів (гідів), гідів-перекладачів, інструкторів-провідників спричинили появу на ринку екскурсійних послуг значної кількості осіб, які не мають професійної освіти й досвіду роботи у сфері, що відповідає профілю роботи екскурсовода (гіда), гіда-перекладача або інструктора-провідника, і, як наслідок, зниження якості та безпеки послуг, що надаються, спотворення інформації про Республіку Крим».​

Голова громадської організації «Курортний Крим», творець сайту kurortexpert.com Олександр Бурдонов висловив Крим.Реалії думку, що ініціатива щодо атестації екскурсоводів не позбавлена здорового глузду.

Олександр Бурдонов
Олександр Бурдонов
Я від колег знаю: іноді на екскурсіях таку маячню несуть, що просто жах
Олександр Бурдонов

‒ Раніше їх підготовкою займалися громадські організації, у Сімферополі був центр для екскурсоводів, де видавали спеціальні посвідчення. У цьому є сенс, оскільки люди, які розповідають про Крим туристам, не повинні подавати недостовірну інформацію, вигадувати щось. Я від колег знаю: іноді на екскурсіях таку маячню несуть, що просто жах. Тут як мінімум потрібні курси з відповідним документом. Послуга ця розповсюджена, потрібна. У Криму взагалі була сильна школа екскурсоводів: півострів дуже насичений всілякими пам'ятками ‒ історичними, культурними, подієвими ‒ і тут треба дуже багато знати. Але одна справа з друзями ходити й розповідати, а якщо ви берете гроші за це, послуга має бути якісною, відповідно, її якість має бути підтверджена.

Голова кримського відділення російського Союзу туріндустрії Борис Зелінський вважає, що хоча туристи рідко приїжджають до Криму цілеспрямовано саме на екскурсії, якість цих послуг має залишатися на високому рівні.​

‒ Найчастіше людина спочатку купує путівку в готель чи санаторій, а там уже заходить у представництво того чи іншого екскурсійного бюро, де визначається й купує екскурсію. Ті, хто приїжджає в приватному порядку, можуть обрати тур у прохідних місцях ‒ на набережних, у торгових центрах курортних міст тощо. Окрім того, можна придбати екскурсійний тур від трьох до восьми днів заздалегідь. Думаю, що велика частина екскурсій у Криму проходить на досить високому рівні, але, звичайно, з урахуванням того, що на ринок приходять любителі без спеціальної підготовки, тур може виявитися невисокої якості. Це або обмежена кількість інформації, або неточності, помилкові інтерпретації. Все-таки екскурсовод має володіти низкою персональних якостей: і вміти працювати з групами, і знати місцеві традиції, найчастіше ‒ мати гуманітарну освіту.

На думку Бориса Зелінського, атестація екскурсоводів допоможе усунути недобросовісну конкуренцію й буде сприяти гарному іміджу сфери послуг на півострові.

Втім, власниця Sudak Hostel Наталія Кириченко сумнівається в тому, що атестація призведе до значних змін в екскурсійній сфері, окрім збільшення бюрократії.

Наталія Кириченко
Наталія Кириченко
Екскурсоводи, які самі створили цікаві маршрути, тепер зіткнуться з черговою бюрократією
Наталія Кириченко

‒ Якісь закони ухвалюються, якісь правила нові вводяться, але немає найголовнішого ‒ контролю. У нас усі норми хороші, але вони не виконуються, тому що немає такого контролю та системи покарань. Ось людина повела групу в гори ‒ може, він з друзями пішов і щось їм розповідає. Як довести, що він екскурсовод? Звичайно, вони мають відповідати певним вимогам, просто так людині з вулиці ніхто не може довірити вести екскурсію та супроводжувати групу. Загалом, я за те, щоб усі нововведення були на благо, а не для того, щоб збирати чергові довідки, комусь платити незрозуміло за що й розводити бюрократію. Є гіди з якимись «корочками», які несуть таку ахінею, що слухати це просто неможливо. Водночас працюють прекрасні екскурсоводи, які самі створили цікаві маршрути ‒ а тепер зіткнуться з черговою бюрократією.

Втім, історик з Криму Максим Осадчук переконаний, що справа зовсім не в бажанні забюрократизувати процес або підвищити якість послуг, а в ідеологічних завданнях російської влади в Криму.

Бажання контролювати кожен елемент суспільного життя з боку російської влади з кожним роком тільки посилюється
Максим Осадчук

‒ Я думаю, мета цього новаторства полягає в тому, щоб задавати порядок і правильні, з точки зору Кремля, дискурси, які використовують екскурсоводи. Ми бачимо тренд на продовження інтелектуальної та ідеологічної централізації в Росії і на тимчасово окупованих територіях. Нещодавно був ухвалений закон про освіту, який регулює роботу освітніх організацій і товариств, який покликаний робити чітко те ж саме. Бажання контролювати кожен елемент суспільного життя з боку російської влади з кожним роком тільки посилюється. Екскурсоводи ж займаються формуванням історичної пам'яті, і Кремль, очевидно, не хоче випускати цю задачу з-під контролю. В Україні ж значна частина бізнесу та громадської сфери перебуває поза компетенцією держави. Жодне культурно значне місце не стало об'єктом державної монополії.

У квітні цього року Держдума Росії ухвалила закон про правове регулювання діяльності екскурсоводів, гідів-перекладачів та інструкторів-провідників. Документ має набути чинності 1 липня 2022 року. У підконтрольному Росії Мінкурортів і туризму Криму повідомили, що мета цього закону ‒ підвищення захисту інтересів і безпеки споживачів туристичних послуг.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG