21 серпня розвідка Великобританії повідомила про можливе формування РФ нової 18-ї загальновійськової армії, куди увійдуть підрозділи, що вже діють у Херсонській області, у тому числі 22-го армійського корпусу з Криму. Імовірно, армія складатиметься з мобілізованих військовослужбовців та зосереджена на оборонних операціях на півдні України.
На думку британських розвідників, це викликано необхідністю вивільнити досвідченіші підрозділи російських ВДВ для ведення боїв на ключових напрямах у Запорізькій області. «Існує реалістична можливість того, що це призвело до нещодавньої передислокації повітрянодесантних сил від Херсонщини на Оріхівський напрямок, де йдуть важкі бої», – йдеться у повідомленні.
Ще раніше, на початку серпня, розвідка інформувала, що за останні два місяці Росія з певною часткою ймовірності почала формувати нові великі військові з'єднання, щоб посилити свої наземні сили у війні проти України. І що у довгостроковій перспективі РФ прагне посилити свої сили проти НАТО.
Ці повідомлення лягають у канву торішнього серпневого указу російського президента Володимира Путіна про збільшення чисельності армії. Документ набрав чинності у січні 2023 року та передбачає нову штатну чисельність збройних сил РФ на рівні 2 039 758 одиниць, у тому числі 1 150 628 військовослужбовців.
Якщо взяти до уваги останні відомості британської розвідки, то 18-а загальновійськова армія як оперативне об'єднання, швидше за все, буде підпорядкована Південному військовому округу, куди разом із Чорноморським флотом РФ входить згаданий 22-й армійський корпус (АК). Частини та з'єднання 22-го АК, а саме – 126-а окрема бригада берегової оборони, 127-а окрема розвідувальна бригада, 8-й окремий артилерійський полк, з першого дня повномасштабного російського вторгнення задіяні у бойових операціях в Україні. І при цьому понесли і продовжують зазнавати втрат живої сили та техніки.
У структуру Південного військового округу поки що включено три загальновійськові армії: 8-а (Новочеркаськ Ростовської області), 49-а (Ставрополь) та 58-а (Владикавказ). Практично всіх їхніх мотострілецьких, танкових, артилерійських частин у тому чи іншому складі воюють на сході та півдні України. Найвідоміше з цих об'єднань – «нова стара» 8-а армія (сформована 1943 року, а потім відновлена 2017 року), вона єдина гвардійська та «ленінська». У її складі проти ЗСУ воюють також два армійські корпуси з угруповань «ЛНР» та «ДНР» (терористичні угрупування, що контролюють окуповані частини Луганської та Донецької областей – ред).
Є ще у складі 8-ї армії така сама «стара нова» 150-та Ідрицько-Берлінська ордена Кутузова II ступеня мотострілецька дивізія. Вона потрапила в аннали радянської історії тим, що її військовослужбовці 30 квітня 1945 року поставили дивізійний бойовий прапор у Берліні над поваленим рейхстагом. Але через півтора роки знакове поєднання зі складу Групи радянських військ у Німеччині все ж таки розформували.
З ініціативи нинішнього міністра оборони РФ Сергія Шойгу дивізію наново відродили у 2016 році під приводом погіршення міжнародних відносин із сусідніми державами. Копію бойового прапора 150-ї мсд на всіх пропагандистських заходах у Росії давно використовують як «Прапор Перемоги».
У червні минулого року Генштаб ЗСУ повідомив, що окремі підрозділи дивізії на попаснянському напрямку в Луганській області зазнали значних втрат – не менше 50% особового складу, озброєння та техніки.
«Особовий склад противника деморалізований, що зумовлено постійним перенесенням термінів їхньої ротації. Це призводить до відмови особового складу від участі у бойових діях», – йшлося у зведенні ЗСУ.
На хвилі відродження «фронтових традицій Великої Вітчизняної війни», як у Росії називають Другу світову війну, можлива і поява «нової старої» 18-ї загальновійськової армії. Слід нагадати, що популярність у СРСР, з обов'язковим вивченням у всіх середніх та вищих навчальних закладах, ця армія отримала лише після 1978 року. Тобто тоді, коли в журнальному варіанті вийшли мемуари радянсько-партійного лідера Леоніда Брежнєва, що діє, «Мала земля».
«Малою землею» у розпал боїв у 1943 році на Північному Кавказі в період Другої світової війни назвали плацдарм на косі під Новоросійськом, куди висадилася 18-та десантна (згодом перейменована на загальновійськову) армія. Армійський політвідділ, основним завданням якого був прийом бійців і командирів до комуністичної партії, вручення їм партквитків, очолював майбутній генсек Брежнєв. Але через рік після перемоги 18-у армію, як і згадану 150-ю МСД, розформували в останньому ПКД (пункті постійної дислокації) у Групі радянських військ у Німеччині.
Не виключено, що до складу реанімованої 18-ї армії передадуть деякі підрозділи того ж таки 22-го АК. А далі, виходячи з практики оргштатних заходів, що склалася за десятиліття в радянських і російських збройних силах, на балансі тих підрозділів формуватимуться вже окремі полки та батальйони безпосередньо дивізійно-армійського підпорядкування. Таким чином, чисельність 18-ї армії з часом, можливо, буде доведена приблизно до 100 тисяч військовослужбовців. Саме стільки «багнетів» нині налічує кожна з 11 піхотних (є ще одна танкова), тобто загальновійськових армій РФ.
Ймовірно, що поступово укомплектують, у тому числі й жителями Криму, 18-ту армію в рамках мобілізаційної кампанії, яка не припиняється в Росії з вересня 2022 року. Про це нещодавно заявив представник головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов на брифінгу у медіацентрі «Україна – Укрінформ». «Щодня та щомісяця ці (мобілізаційні) заходи тривають, і щомісяця близько 20 тисяч людей мобілізуються», – уточнив Юсов.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.