Загроза поширення коронавірусу змушує російську владу Криму вводити нові заходи безпеки. Чиновників офіційно просять залишатися вдома в разі появи перших ознак захворювання. Кримчанам настійно рекомендують перейти на «масковий режим» у публічних місцях. Крим.Реалії продовжують стежити за ситуацією на півострові.
Ще на початку березня багато представників підконтрольної Росії кримської влади говорили Крим.Реалії, що не вважають коронавірус серйозною загрозою. Однак 21 березня на півострові зафіксували перший випадок зараження, а 24 березня ‒ ще шість.
З середини березня всі служби півострова переведені в «режим підвищеної готовності» у зв'язку із загрозою поширення захворювання. При цьому слова «карантин» у документах і публічних заявах кримська влада не вживає.
Засідання підконтрольного Росії кримського уряду 24 березня вперше відбулося в неповному складі. Підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов розпорядився, щоб надалі учасникам засідань в уряді вимірювали температуру.
У цей же день чиновники оголосили про додаткові обмежувальні заходи на півострові у зв'язку з коронавірусом.
«Здавати аналізи необхідно буде всім»
Засідання російського уряду Криму 24 березня за відсутності низки чиновників підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов назвав «усіченим форматом» роботи. За його словами, було вирішено, що збиратися на засідання будуть тільки члени уряду, представники супутніх служб та силових структур.
Сергій Аксенов зажадав від міністрів «сидіти вдома» у разі появи симптомів будь-яких захворювань.
Кожен має пам'ятати про свою відповідальність. Якщо відчуваєте нездужання, не треба тут грати в героївСергій Аксенов
«Ніхто на це ображатися тут не може, колеги. Здавати аналізи, якщо буде потрібно, необхідно буде всім. Нагадую, що кожен має пам'ятати про свою відповідальність. Якщо відчуваєте нездужання, не треба тут грати в героїв. Це буде, навпаки, називатися не геройством, а зрадою, хто прийшов сюди з болячкою. Сидіть вдома краще і не розносьте коридорами, не заражайте колег», ‒ наголосив він.
Окремо глава Криму пригрозив підлеглим відповідальністю в разі його зараження: «Якщо хтось прийде до мене в кабінет, і я сяду на карантин, не ображайтеся потім на мене. Якщо я два тижні просиджу вдома через когось... Не тільки про себе думайте, а й про те, що можна збити роботу цілого органу влади».
При цьому на засіданні були присутні, зокрема й міністри, які нещодавно повернулися з Об'єднаних Арабських Еміратів і не пішли на самоізоляцію.
Інформування на ринках і в маршрутках
Зміни очікуються і в повсякденному житті кримчан. Учасники оперативного штабу з питання запобігання поширенню коронавірусу в кримському уряді 24 березня рекомендували жителям півострова почати користуватися захисними масками в публічних місцях. Зокрема, на «масковий режим» чиновники рекомендували перевести працівників торгових мереж і ринків.
Підконтрольний Росії прем'єр-міністр Криму Юрій Гоцанюк розпорядився забезпечити громадський транспорт листівками з інформацією про коронавірус, а в торгових об'єктах організувати «звукове інформування» про заходи профілактики захворювання.
Кілька днів тому водіям громадського транспорту в Криму доручили носити маски та двічі на добу проводити дезінфекцію салонів автобусів. У підконтрольній Росії адміністрації Сімферополя навіть показали відео, як людина в захисному костюмі дезінфікує міську маршрутку.
Однак зрештою виявилося, що тільки 30% перевірених перевізників повністю дотримуються вимог з дезінфекції, повідомив міністр транспорту підконтрольного Росії уряду Криму Сергій Карпов.
«Решта цими правилами нехтують або використовують їх не повною мірою. Порушується водіями і черговість зміни масок», ‒ сказав він на засіданні штабу.
Маски: масові закупівлі та «театральне» рукоділля
За інформацією міністра охорони здоров'я Криму Ігоря Чемоданова, 150 тисяч захисних масок роздали співробітникам поліції, представникам «Кримтролейбуса» та іншим комунальним службам.
У міністерстві готуються закупити ще сотні захисних масок. Влада стверджує, що до місць призначення вони дійдуть наприкінці березня-початку квітня.
Сьогодні ми контактуємо з приводу закупівлі півмільйона масок за 19 рублівІгор Чемоданов
«Сьогодні ми контактуємо з приводу закупівлі півмільйона масок за 19 рублів. Ми їх знайшли за такою ціною. Таке диво. Щодо цих масок ми чекаємо контракт від постачальника. Через два тижні вони до нас приїдуть. Ще плануємо закупити 100 тисяч масок за 30 рублів. Вони ось-ось будуть, відразу оплатимо», ‒ розповів Ігор Чемоданов.
Масово купувати медичні маски в березні почали багато кримських відомств. На російському порталі держзакупівель Крим.Реалії знайшли десяток таких оголошень на загальну суму близько трьох мільйонів рублів. Постачання масок замовили держпідприємство «Крим-Фармація» і декілька кримських лікарень. Маски на 264 тисячі рублів також купує кримське відділення Пенсійного фонду Росії.
Виробництво захисних масок розпочали працівники кримських театрів після скасування на півострові культурно-масових заходів.
Наші театри шиють маски. Замість виготовлення декорацій закупили необхідні матеріалиАріна Новосельська
«Наші театри шиють маски. Замість виготовлення декорацій закупили необхідні матеріали. Ця робота спрямована на задоволення потреби сфери культури Криму в забезпеченні співробітників засобами захисту», ‒ повідомила міністр культури Криму Аріна Новосельська.
Надалі театрали розглянуть можливість пошиття масок не тільки для колег, а й працівників інших підприємств, сказала міністр.
Диверсифікувати свою діяльність думають на підприємстві «Кримська роза» та Алуштинському ефіро-олійному заводі. За словами Юрія Гоцанюка, співробітники заводів «активно опрацьовують питання» виробництва засобів дезінфекції, щоб уникнути дефіциту таких засобів в аптеках.
Кінець розваг?
Через загрозу поширення коронавірусу кримська влада вносить зміни у плани заходів. Заступник керівника апарату Радміну Ольга Дугаренко, зокрема, повідомила, що від ситуації із захворюваністю залежатиме організація святкування на півострові дня приєднання Криму, Тамані та Кубані до складу Російської імперії в 1783 році. Сучасні історики називають ті події «першою російською анексією Криму».
Цю дату в Росії на державному рівні почали відзначати з 2018 року ‒ 19 квітня. Але чи відбудуться заходи цього року, у кримському уряді точно сказати не можуть.
«Маю велику надію, що ми впораємося з коронавірусом і будемо цю дату відзначати», ‒ сказала Дугаренко на засіданні уряду.
«Куди ми подінемося!» ‒ відповів Сергій Аксенов.
У березні коронавірус завадив кримській владі провести всі заплановані заходи до шостої річниці російської анексії півострова.
З ранку 24 березня в Криму продовжували працювати кінотеатри. Сергій Аксенов доручив обмежити в них кількість глядачів до 50 осіб в одному залі. Хоча визнав, що не знає, як домогтися дотримання цієї норми.
У другій половині дня 24 березня, коли стало відомо про шість підтверджених випадків коронавірусу на півострові, Сергій Аксенов розпорядився закрити кінотеатри, а також «відпрацювати ситуацію режиму погіршення епідеміологічної ситуації з заходами підтримки» батьків кримських школярів, які наразі продовжують ходити на роботу. З 23 березня кримських школярів перевели на дистанційне навчання. Однак карантином це чиновники не називають.
Тим часом робоча група Міністерства курортів і туризму Криму веде переговори з власниками пансіонатів і готелів на випадок можливої ізоляції в них людей з коронавірусом. У відомстві говорять про домовленості з власниками готелів у Феодосії та Керчі. Але які саме це готелі, не розголошують до завершення процесу переговорів.
У Криму 23 березня, за інформацією місцевого МОЗ, під наглядом через підозру на коронавірус було 754 особи. 24 березня їх кількість, за словами голови МОЗ Криму, збільшилася до 811 осіб. 38 осіб госпіталізовані.
У Кримській правозахисній групі вважають, що російська влада Криму досі не розкриває повний масштаб зараження на півострові.