Доступність посилання

ТОП новини

«Стирають нагадування про Україну». В Ялті влада взялася за вуличних артистів


Вуличні музиканти у вечірній Ялті, липень 2017 року
Вуличні музиканти у вечірній Ялті, липень 2017 року

У центрі Ялти більше не хочуть бачити випадкових вуличних виконавців. Російська влада міста затвердила нові правила для них. Тепер вуличні артисти мають узгоджувати з чиновниками не лише місця своїх виступів та костюми, а й репертуар. Кому тепер не можна співати в Ялті та що ховається за цими правилами, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Вуличні музиканти давно стали візитівкою Ялти, доповнюючи собою образ літньої столиці Кримського півострова. Раніше правила роботи для них у Криму були формальними. Наприклад, двом групам не можна було одночасно виступати в одному місці.

Але в умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну правила для вуличних артистів посилилися. 2022 року російська влада Криму погрожувала відбирати інструменти в артистів-нелегалів. Тепер чиновники жорсткіше взялися регламентувати діяльність у цій сфері.

«Гарному місту – гарні артисти»

На початку вересня в Ялті значно посилили правила роботи музикантів у центрі міста. У російській адміністрації міста ухвалили постанову «Про визначення місць дислокації для виступу артистів різних жанрів у місті Ялті на набережній імені Леніна та вулиці Пушкінській». Вона регулює правовідносини між владою та артистами.

Музыканты на набережной Приморского бульвара в Севастополе, июль 2016 года
Музиканти на набережній Приморського бульвару в Севастополі, липень 2016 року

У списку вимог ялтинських чиновників – сценічний образ артиста, високий рівень виконавського мистецтва та дотримання встановленого місця виступу.

«Артист повинен мати естетично охайний зовнішній вигляд, використовувати для виступу сценічні костюми, має дотримуватися етики поведінки у громадських місцях та культури спілкування з людьми. Артист зобов'язаний узгоджувати репертуар, програму виступу з експертною радою щодо видачі погоджень при Управлінні культури», – йдеться у постанові.

Российская администрация Ялты
Російська адміністрація Ялти

При видачі погодження на виступ артистів зобов'язуються ознайомитись з новими правилами, про що буде внесено запис до відповідного журналу. Кожне таке узгодження діятиме місяць. Потім потрібно буде проходити процедуру наново.

Образец журнала выдачи согласований для выступлений уличных артистов в центре Ялты, разработанный российской администрацией города. Сентябрь 2024 года. Скриншот с сайта администрации Ялты
Зразок журналу видачі погоджень для виступів вуличних артистів у центрі Ялти, розроблений російською адміністрацією міста. Вересень 2024 року

Контролюватиме дотримання артистами правил виступу департамент муніципального контролю російської адміністрації Ялти.

«У гарному місті Ялта на красивій набережній міста ми хочемо бачити гарних артистів. Тому вимоги до образу артиста ми маємо. Вимоги ці невеликі, але важливі. Прописані вони ухвалою адміністрації міста Ялта, тобто це «місцевий» закон», – заявила ялтинським ЗМІ начальниця управління культури Ірина Гришко.

Що означає «красивий вигляд», у документі не уточнюється. Чиновники про це також не говорять.

Без гучного звуку, вогню та мату

Чиновники Ялти стверджують, що «намагалися врахувати всі нюанси» для популяризації іміджу міста та створення «правильної культурної атмосфери» на громадській території.

Серед заборон для вуличних артистів названо певні предмети та ненормативну лексику.

«У Ялті діє заборона використання підсилювальної апаратури. Крім цього, артист не повинен перекривати чи створювати перешкоду променаду. Також у своєму виступі артисту не можна використовувати відкритий вогонь, колюче-ріжучі предмети та ненормативну лексику», – пояснила Ірина Гришко.

Музыкант в Ялте, сентябрь 2019 года
Музикант у Ялті, вересень 2019 року

Якщо артисти порушують ці правила, вони втрачають можливість легально виступати в місті.

За даними Ірини Гришко, на набережній Ялти бажають виступати до 30 осіб на місяць, а відбір проходять до 20 претендентів.

Обурений новими правилами ялтинський журналіст та активіст Сергій Сардико. Він вважає, що дозвільна процедура для вуличних музикантів надто бюрократизована та створює проблеми іногороднім артистам.

«Ялтинська влада вигадала складну дозвільну процедуру щодо виступів вуличних музикантів на набережній Ялти. На жаль, як їм далеко до фестивалю вуличної музики! Щоб був сайт із розкладом виступів артистів... Припустимо, приїхав іногородній артист. Як йому виступити сьогодні-завтра, якщо треба проходити довгу бюрократичну процедуру? Про це думали чиновники?» – зазначив він.

В управлінні культури російської адміністрації Ялти журналісту відповіли, що для іногородніх артистів винятків немає. Їм, як і місцевим, слід заздалегідь подати документи до адміністрації, а також пройти прослуховування, без якого погодження на виступ не видадуть.

«Влада не хоче, щоб Україна звучала на вулицях»

Посилення контролю над вуличним мистецтвом є характерною ознакою повернення до радянських традицій, вважає режисерка Лютого театру в Одесі, колишня художня керівниця кримського артцентру «Карман» Галина Джикаєва.

Галина Джикаева
Галина Джикаєва

«Вуличне мистецтво – це свобода та ознака демократії в країні. Посилення регулювання у цій сфері – явна ознака тоталітаризму. Тому що вуличне мистецтво – це спосіб вільного прояву себе та своїх поглядів на те, що відбувається навколо. І мене зовсім не дивує, що в Криму в цій сфері закручують гайки, що відбувається скочування у темряву радянщини, де вуличне мистецтво було заборонене. Зараз у Криму вуличне мистецтво перетворюють на паради, які вихваляють владу», – зазначила вона Крим.Реалії.

За словами Галини Джикаєвої, вуличне мистецтво в українській культурі розпочалося зі скоморохів, які були зафіксовані ще у XI-XII століттях у мозаїках та фресках Софії Київської. Водночас у Московському царстві проти вільного мистецтва виступала церква, і скоморохи зазнавали тортур, страт і переслідувань. Тепер історія повторюється, каже кримчанка.

Музыкант в Ялте, сентябрь 2019 года
Музикантка у Ялті, вересень 2019 року

«Правила для вуличних музикантів у Криму посилюють, щоб стерти там будь-які нагадування про Україну. На початку російської окупації Криму в 2014 році я побачила на вулиці дівчинку, яка на якомусь інструменті грала композицію «Як тебе не любити, Києве мій». Ми знаємо, що в Ялті є бандурист, який не приховує свого ставлення до України. Досі звучить Вєрка Сердючка на весіллях. Тобто українські пісні все одно просочуються у кримському суспільстві. І російська влада не хоче, щоб це звучало на вулицях. Все має бути під контролем, зокрема, і репертуар музикантів», – каже Галина Джікаєва.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на Кримському півострові силовики активно переслідують людей за прослуховування та виконання українських пісень. На основі цієї практики Крим.Реалії склали репресивний хіт-парад пісень, за які можна постраждати у Криму.

Місцева російська влада, у свою чергу, стверджує, що на півострові не переслідує людей за «нормальні» українські пісні.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG