Над Чорним морем вперше виконував завдання розвідки MQ-4C Triton – американський висотний БПЛА тривалої дії. Що це за апарат, для чого створений та які його можливості? Як отримані розвіддані можуть допомогти Україні у боротьбі з кораблями Чорноморського флоту Росії, розбиралися Крим.Реалії.
14 червня над Чорним морем вперше з початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну відзначено MQ-4C Triton – американський висотний безпілотний літальний апарат (БПЛА) тривалої дії, розроблений та експлуатований ВМС США як літак спостереження. Про це свідчать дані сервісу відстеження авіаперельотів Flightradar24.
За даними сайту, БПЛА злетів з авіабази НАТО Сігонелла в Італії і тривалий час барражував на висоті 15,8 кілометрів, на відстані 80-130 кілометрів від південного узбережжя анексованого Росією Криму. Періодично безпілотник вимикав транспондер і зникав із поля зору сервісу відстеження авіаперельотів.
Найновіший морський розвідник
Дальній висотний розвідувальний БПЛА MQ-4C Triton розроблявся американською компанією Northrop Grumman на початку 2010-х на замовлення ВМС США. Метою проєкту було створення нової модифікації існуючого БПЛА RQ-4 Global Hawk, що відповідає особливим вимогам і потребам морської авіації. Передбачалося, що в майбутньому новий безпілотник зможе взяти на себе частину завдань патрульного літака P-3A Orion та доповнити новий P-8A Poseidon.
Triton створено на основі елементів RQ-4 Global Hawk. Зміни включають посилення планера і крила, системи проти обледеніння та системи захисту від блискавки. Це дозволяє літаку спускатися крізь шари хмар, щоб краще розглянути кораблі та інші цілі в морі. Набори датчиків допомагають відстежувати кораблі, збираючи дані про їх швидкість, місце розташування та класифікацію.
Безпілотник має вражаючі характеристики. За розмірами він як повноцінний літак – має довжину 14,5 метрів, розмах крил 39,9 м, висоту 4,6 м і повну масу 14 630 кілограмів. Як силову установку застосовано один турбовентиляторний двигун Rolls-Royce AE 3007.
БПЛА має максимальну швидкість 575 км/год, може бути в повітрі до 30 годин на висоті до 17 000 метрів і здійснювати політ на 15200 кілометрів. Чотири людини керують цим літаком із наземної станції.
Основний радар безпілотника – AN/ZPY-3 Multi-Function Active Sensor (MFAS) – здатний здійснювати локацію на 360 градусів за курсом, скануючи 5200 квадратних кілометрів за один цикл. Завдяки цьому за добу MQ-4C Triton може оглянути до 7 мільйонів квадратних кілометрів поверхні. Радар здатний ідентифікувати цілі за будь-яких погодних умов. На основі візуальних і високоякісних радарних зображень цілі програмне забезпечення комплексу здатне розпізнавати та класифікувати цілі без участі оператора. З використанням сучасних систем пілотування операторам також немає необхідності віддавати БПЛА безпосередні пілотажні команди – достатньо вказати область польоту, швидкість, висоту і ціль.
Triton MQ-4C, на відміну від RQ-4 Global Hawk, сконструйований з урахуванням можливості різкого скидання висоти – саме для цього у нього посилені конструкції, здатні витримувати град і зіткнення з птахами, а також система проти обледеніння та система захисту від ударів блискавок. На малих висотах БПЛА використовує мультиспектральну електрооптичну та інфрачервону систему Raytheon MTS-B, яка включає також лазерний цілепоказник і далекомір із системою автоматичного супроводу цілей, виявлених основним радаром. Оптична система також здатна в режимі реального часу передавати відео сухопутним військам.
На MQ-4C Triton розміщена система радіоелектронної розвідки, аналогічна такій на літаку Lockheed EP-3 – версії P-3 Orion, призначеної для РЕР. Ця система здатна визначати розташування джерел радіоелектронного випромінювання, а також дозволяє БПЛА, за потреби, уникати зон дії РЛС противника.
Перші серійні MQ-4C надійшли до безпілотної розвідувальної ескадрильї VUP-19, що несе службу на аеродромі Джексонвілл у штаті Флорида. На початку червня 2018 року ескадрилья оголосила про досягнення початкової оперативної готовності. До 2023 року вона вийшла на повну оперативну готовність.
30 березня 2024 року один із «Тритонів» 19-ї ескадрильї прибув на аеродром військово-морської бази Сігонелла на острові Сицилія (Італія). Очевидно, найближчим часом на італійському аеродромі з'явиться і другий американський безпілотник, але точних відомостей щодо цього немає. Можливі терміни формування такої ланки також невідомі.
Повідомляється, що MQ-4C з бази Сігонелла працюватиме у найближчих регіонах у межах бойового радіусу. До зони відповідальності БПЛА увійде все Середземномор'я, а також, ймовірно, Південна Європа, Північна Африка та Близький Схід. Безпілотник має спостерігати за обстановкою в заданих районах, за діями третіх країн тощо. При цьому новий Triton морської авіації доповнить інші БПЛА США, які працюють у регіоні.
Відомо, що MQ-4C Triton, перебуваючи над Середземним морем, вже неодноразово спостерігав за перебігом ізраїльсько-палестинського конфлікту та обстановкою в морській акваторії.
Азовське море під наглядом «Тритона»
Варто зазначити, що радар AN/ZPY-3 має заявлену дальність 370 кілометрів, можливості станції радіоелектронної розвідки ще вищі. Це означає, що з нинішньої траєкторії MQ-4C Triton в зоні впевненої розвідки опиняється все Азовське море.
На початку червня Росія вивела в Азовське море до десяти кораблів з бази в Новоросійську. Наприклад, за даними ВМС ЗС України, вранці 14 червня в Азовському морі РФ тримала на чергуванні дев'ять кораблів, три з яких є носіями крилатих ракет «Калибр» загальним залпом до 24 ракет.
Таким чином, Чорноморський флот Росії рятує свої кораблі від ураження українськими морськими дронами – як відомо, біля Керченського мосту за останні місяці встановлено вже другу лінію бонових загороджень. Тому морським дронам складно потрапити в Азовське море.
Однак тепер такий морський БПЛА, як MQ-4C Triton, зможе дати цілевказівку на російські кораблі для ракетного або дронового удару Збройним силам України. При цьому в Азовському морі кораблі перебувають ближче до лінії фронту, ніж у Чорному і, отже, час підльоту для українських ракет буде меншим.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .