Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

«Частина контрнаступу». Навіщо в Криму показують Буданова, Зеленського та ЗСУ


Трансляція відеозвернення Володимира Зеленського у Криму. Колаж
Трансляція відеозвернення Володимира Зеленського у Криму. Колаж

Влада України звертається до жителів анексованого Криму в місцевих теле- та радіоефірах, що контролюються Росією. Кримчанам, лояльним до України, вони повідомляють про її швидке повернення на півострів, а прихильників російської війни попереджають про відповідальність. Це відбувається внаслідок зламу невідомих кримських телерадіомереж. Такі факти стають систематичними. Що відбувається у кримському ефірі та навіщо це робиться, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Навесні 2014 року російські сили захопили в Криму українські телерадіокомунікаційні системи та розпочали на них трансляцію російських телеканалів і радіостанцій, повністю витіснивши український ефір.

Вперше через роки у російських реаліях кримчани почули гімн України в ефірі російського державного «Радио Крым». Це сталося влітку минулого року – в розпал повномасштабного вторгнення Росії в Україну, коли невідомі зламали внутрішні системи радіостанції. Чим довше Росія воює проти України, тим частіше голоси військово-політичного керівництва України вриваються в російські ефіри.

«Кібербавовна»

Про кібератаку на кримське телебачення 4 червня повідомили у Державній прикордонній службі України.

«Кібербавовна у Криму. Декілька кабельних операторів у Криму відключають сигнал через те, що добрі люди хакнули ТБ-трансляції», – заявили у відомстві.

Про це також повідомило українське громадське мовлення «Суспільне», джерело якого розповіло, що по кабельному телебаченню в Сімферополі показували відеоролики про запланований контрнаступ ЗСУ.

Цей відеоролик у Міністерстві оборони оприлюднили 4 червня. У ньому українські військові жестом показують глядачам, щоб вони дотримувалися тиші, а на екрані з'являються написи: «Плани люблять тишу» та «Оголошення про початок не буде». Очевидно, йдеться про необхідність дотримання тиші в інформаційному просторі щодо планованого контрнаступу ЗСУ.

Інформацію про кібератаку на кримське телебачення 4 червня підтвердив радник російського глави Криму Сергія Аксьонова (за документами – Аксенов) Олег Крючков. Він запевнив, що роботу ефіру швидко відновили.

«Зламана трансляція низки кримських кабельних операторів. Йде відключення сигналу. Ефірне телебачення – всі мультиплекси – працюють у звичайному режимі», – стверджує радник.

«Чекайте, ми йдемо до вас»

Такі приклади відбуваються у Криму регулярно. На початку року в ефір місцевого телебачення «прорвалося» одне із щоденних вечірніх відеозвернень президента України Володимира Зеленського до українського народу. Його також могли бачити мешканці Бєлгородської області та Краснодарського краю Росії, повідомляли місцеві телеграм-канали.

Російська влада Криму назвала це «зламом, скоєним за підтримки США».

Схожа історія трапилася на російських радіостанціях «Спутник в Крыму» та «Вера». Замість запланованих у сітці мовлення програм у їхніх радіоефірах з'явився аудіозапис, озвучений голосом голови Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирила Буданова. У ньому анонсувалося повернення під контроль Києва всіх українських територій, захоплених Росією з 2014 року.

Радіоприймач. Ілюстраційне фото
Радіоприймач. Ілюстраційне фото

«Україна повертає всі захоплені території. Донбас, Автономна Республіка Крим та весь південь України назавжди повернуться додому. Ми знайдемо кожного зрадника, де б вони не ховалися. Усіх їх буде ліквідовано. Всім патріотам – час діяти настав. Чекайте, ми йдемо до вас. Слава Україні!» – йдеться у цьому зверненні.

Російська влада тоді публічно не відреагувала на те, що сталося.

«Злам телеефірів показує слабкість російської влади»

Те, що відбувається у кримському теле- та радіоефірі – частина інформаційних спецоперацій, які є однією зі складових будь-яких воєн, каже голова правління громадської організації «Інститут інформаційної безпеки», ексзаступник міністра інформаційної політики України Артем Біденко.

Це робиться, щоб збити ворога з пантелику, залякати його, посіяти хаос
Артем Біденко

«Інформаційні спецоперації, які ми спостерігаємо в окупованому Криму, є частиною контрнаступу ЗСУ. Вони відбуваються паралельно з накопиченням Україною зброї, військової сили та атаками на різних ділянках фронту. Це робиться, щоб збити ворога з пантелику, залякати його, посіяти хаос. Це те саме, що й Росія робить проти України. І, по суті, наша інформаційна армія займається віддзеркаленням активностей росіян», – повдіомив він Крим.Реалії.

Артем Біденко, голова правління громадської організації «Інститут інформаційної безпеки», ексзаступник міністра інформаційної політики України
Артем Біденко, голова правління громадської організації «Інститут інформаційної безпеки», ексзаступник міністра інформаційної політики України

Присутність у кримському теле- і радіоефірі України та її військово-політичного керівництва під час воєнних дій може показати місцевим жителям слабкість Росії, вважає Артем Біденко.

Вони починають панікувати, розпитувати про це одне в одного, розповсюджувати чутки. З такими людьми легше працювати
Артем Біденко

«Якщо ми говоримо про злам російських телеканалів і трансляцію українських роликів, то це, насамперед, впливає на масову свідомість певних людей, які там живуть. Вони починають панікувати, розпитувати про це одне в одного, розповсюджувати чутки. З такими людьми легше працювати, тому що можна через них поширювати чутки, налаштовувати населення на боротьбу з Росією та робити інші дії. Все це загалом дозволяє показати слабкість російської влади та посилити внутрішнє протистояння, загострити страх чи бажання залишити цю територію», – каже голова правління «Інституту інформаційної безпеки».

«Все, що може викликати паніку в тилу ворога, корисно для перемоги»

Фахівець з інформаційної та кібербезпеки (Україна) Костянтин Корсун появу українських роликів в ефірі кримського телебачення називає логічним наслідком ефективної протидії російській військовій агресії з боку України.

Усе, що може викликати паніку в тилу ворога, є корисним для перемоги України
Костянтин Корсун

«Спеціальні інформаційні операції здійснюють обидві сторони. Ефективність таких операцій залежить від багатьох факторів, у тому числі від якості захисту мереж телерадіокомпаній противника. У більшості випадків цей захист дуже слабкий, тому навіть фахівець середнього рівня може знайти вразливі місця. Але все, що може викликати паніку в тилу ворога, є корисним для перемоги України», – пояснив він Крим.Реалії.

Костянтин Корсун, фахівець з інформаційної та кібербезпеки (Україна)
Костянтин Корсун, фахівець з інформаційної та кібербезпеки (Україна)

Костянтин Корсун звертає увагу, що Україна має порівняно з Росією більш обмежені можливості для проведення таких інформаційних спецоперацій. Злам теле- та радіоефірів у Криму він відносить до успішних прикладів такої роботи.

Доказом успіху спецоперацій є проукраїнські ролики на кримському телебаченні
Костянтин Корсун

«Ціна таких інформаційних спецоперацій залежить від вартості фахівців, яких ви здатні залучити для цього. У Росії її інформаційними спецопераціями понад 20 років займаються різні спецслужби, переважно ФСБ. У них є як штатні офіцери, компетентні в питаннях кіберзахисту та кібернападу, так і фахівці, яких залучають ззовні. Вони мають досвід та налагоджені системні процеси. По суті, це ціла діюча машина. Україна такої машини не має. Втім, з нашого боку такі спецоперації успішно проводяться, і доказом цього є проукраїнські ролики на кримському телебаченні», – зазначає експерт.

Влада України заявляє про намір деокупувати Крим під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Російська влада вважає Крим «невід'ємною частиною Росії» та обіцяє «належну відповідь» за «будь-які претензії» на неї.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксьонов стверджує, що на півострові сформовано оборону та фортифікацію, тому Україна не зможе його деокупувати.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG