Доступність посилання

ТОП новини

«Не визнаємо закони Росії в Криму». Хто і чому захопив храм ПЦУ в Сімферополі


Собор Святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги Православної церкви України в Сімферополі, жовтень 2016 року
Собор Святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги Православної церкви України в Сімферополі, жовтень 2016 року

Підконтрольна Москві влада Криму захопила собор Святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги Православної церкви України в Сімферополі та оголосила, що передасть його Російській православній церкві. Вона стверджує, що це відбувається на законних підставах. Митрополит Кримський та Сімферопольський ПЦУ Климент впевнений, що ці дії мають репресивний характер і називає їх «етноцидом українців у Криму». Що відбувається довкола кримського храму ПЦУ, з'ясовували Крим.Реалії.

Собор Святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги у Сімферополі є головним храмом Православної церкви України. Десятки років кримчани там молилися українською мовою, проводили спільні духовні обряди, святкували та організовували культурні заходи.

Під керівництвом митрополита Кримського та Сімферопольського Православної церкви України Климента (раніше архієпископа УПЦ Київського патріархату – КР) цей собор та єпархія залишилися центром українства на півострові, у тому числі й після російської анексії у 2014 році. Через це і митрополит, і парафіяни храму неодноразово зазнавали тиску з боку російської влади та силовиків, які діють у регіоні.

Кримські чиновники, підконтрольні Москві, неодноразово намагалися виселити храм з орендованої будівлі в центрі Сімферополя. Але цьому заважав широкий міжнародний резонанс.

Після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, російські чиновники наважилися взятися за кримський храм ПЦУ.

«Виламували двері, крали майно»

На початку травня представники російської влади Криму захопили будівлю собору Святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги у Сімферополі, повідомив кримський журналіст, представник Крайової Ради українців Криму Андрій Щекун.

За його словами, представники російського Фонду держмайна Криму та судові пристави «виламували двері у храмі», «описували та забирали/крали майно» української церкви.

Богослужіння у соборі Святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги Православної церкви України на Великдень. Сімферополь, 28 квітня 2019 року
Богослужіння у соборі Святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги Православної церкви України на Великдень. Сімферополь, 28 квітня 2019 року

Цим процесом керував, за словами Андрія Щекуна, судовий пристав Євген Новиков. У відкритих джерелах він згадується як виконувач обов'язків заступника керівника Управління Федеральної служби судових приставів у Криму – заступника головного судового пристава Криму.

Крим.Реалії намагалися зв'язатися з ним, але за телефонами, вказаними на сайті служби, нам не відповіли.

Євген Новіков, тво заступника голови Управління Федеральної служби судових приставів у Криму – заступника головного судового приставу Криму
Євген Новіков, тво заступника голови Управління Федеральної служби судових приставів у Криму – заступника головного судового приставу Криму

За словами очевидців, російські чиновники не дозволяли нікому з парафіян наближатися до храму, не показали документи, на підставі яких описували та вилучали майно.

Наразі двері храму опечатані місцевим відділенням судових приставів та замінено замки на всіх дверях.

Співробітники кримського управління Федеральної служби судових приставів, 30 вересня 2016 року. Ілюстраційне фото
Співробітники кримського управління Федеральної служби судових приставів, 30 вересня 2016 року. Ілюстраційне фото

Наразі невідомо, в якому стані церковні реліквії. Парафіяни храму наразі не фіксують винесення цих предметів за межі храму.

За словами митрополита Климента, захоплення храму відбулося на підставі рішення підконтрольного Москві Арбітражного суду Криму, який раніше зобов'язав тоді ще кримську єпархію УПЦ Київського патріархату звільнити приміщення, орендовані для потреб храму в центрі Сімферополя. Ще одне судове рішення накладає на єпархію обов'язок знести свій храм «Неопалима купина» в Євпаторії.

Ми дев'ять років провели у боротьбі за збереження єдиного українського центру
Митрополит Климент

«Наша позиція полягає в тому, що ми не визнаємо закони Росії на території Криму. Ми відмовилися від будь-яких реєстрацій та перереєстрацій на відміну від інших громадських і релігійних організацій у Криму. Ми дев'ять років провели у боротьбі за збереження єдиного українського центру. «Маски-шоу», які влаштували судові пристави та інші органи, були без присутності української громади та духовенства. Ми потребуємо захисту, особливої уваги до того, що сталося. Я вже нічого не можу зробити. Наразі головна мета – зберегти ці реліквії, святі мощі, ікони, культові предмети, які там залишилися», – повідомив митрополит на брифінгу в Києві.

«На законних підставах»

У Міністерстві майнових та земельних відносин російського уряду Криму подію назвали «звільненням» кафедрального собору ПЦУ в Сімферополі. Чиновники заявили, що це «відбувається на законних підставах», оскільки ПЦУ користувалася храмом у Сімферополі на підставі договору оренди нерухомого майна від 13 листопада 2002 року та не зареєстрована у Криму в російській юрисдикції.

Святкове богослужіння в Кафедральному соборі святих рівноапостольних князя Володимира та Ольги. Сімферополь, 13 січня 2019 року
Святкове богослужіння в Кафедральному соборі святих рівноапостольних князя Володимира та Ольги. Сімферополь, 13 січня 2019 року

Митрополит Кримський та Сімферопольський Православної церкви України Климент з початку російської анексії Криму уникав такої реєстрації, оскільки вважав це неприпустимим.

Всі ці роки митрополит і парафіяни ПЦУ в Криму стикалися з тиском та неодноразовими спробами захоплення храму в Сімферополі. Щоразу цього вдавалося уникнути. Раніше на захист української церкви в Криму стали Європейський суд з прав людини, який звернувся з цього приводу до уряду Росії, а також Верховна Рада України, яка передала майно Кафедрального собору Святих рівноапостольних Князя Володимира та Княгині Ольги у Сімферополі в державну власність.

Але після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, російська влада всерйоз взялася за українську церкву в Криму.

Це будуть узаконені відносини з державою, на підставі яких буде передано майно
Євгенія Добриня

Голова комітету російського парламенту Криму з майнових та земельних відносин, своячка російського глави Криму Сергія Аксьонова (за документами – Аксенов) Євгенія Добриня заявила, що сімферопольський храм ПЦУ передадуть в управління Російської православної церкви.

«Я думаю, що це буде договір безоплатного користування. У будь-якому випадку це будуть узаконені відносини з державою, на підставі яких буде передано майно, і воно буде використане відповідно до чинного законодавства», – повідомила вона видання «РИА Новости-Крым».

Голова комітету російського парламенту Криму з майнових та земельних відносин Євгенія Добриня, 8 лютого 2023 року
Голова комітету російського парламенту Криму з майнових та земельних відносин Євгенія Добриня, 8 лютого 2023 року

У РПЦ наразі публічно не відреагували на цю заяву.

«Церковна зачистка та етноцид українців»

Захоплення собору ПЦУ в Сімферополі є продовженням «політики етноциду українців Криму», що розпочалася у 2014 році, а також відповіддю російської влади на масове переведення храмів УПЦ Московського патріархату під управління ПЦУ на материковій частині України, вважає Андрій Щекун.

Люди в цивільному, які не представлялися, приходили в українські парафії та випитували, де митрополит Климент.
Андрій Щекун

Він нагадав, що у квітні митрополит Климент публічно служив великоднє богослужіння разом із митрополитом Київським та всієї України Епіфанієм. Невдовзі після цього ним цікавилися російські силовики.

«Мені стало відомо, що напередодні захоплення храму ПЦУ в Сімферополі невідомі люди в цивільному, які не представлялися, приходили в українські парафії та випитували, де митрополит Климент. Це, на мій погляд, була планова акція щодо арешту владики, взяття його в полон для подальшого обміну на російських військових», – повідомив Крим.Реалії Андрій Щекун.

Андрій Щекун, кримський журналіст, представник Крайової Ради українців Криму
Андрій Щекун, кримський журналіст, представник Крайової Ради українців Криму

На його думку, захоплення храму ПЦУ в Сімферополі є «зачисткою кримського релігійного поля» та «етноцидом українців у Криму».

«Те, що відбувається довкола храму ПЦУ в Криму, на мою думку, може бути пов'язане з тим, що зараз Росія веде на півострові церковну зачистку, щоб усі церкви були лише під контролем Російської православної церкви. Очевидно також, що Росія намагається здійснити «дзеркальні» кроки у зв'язку з розкриттям в Україні справжнього обличчя УПЦ МП та масовим переходом її парафій до ПЦУ. Це спроба знищити все українське у Криму. Із 2014 року там відбувається етноцид українців. Вони є дискримінованими на півострові. Тому що сьогодні українці Криму не мають ані освіти, ані культури, ані церкви, яку відібрали», – стверджує Андрій Щекун.

Митрополит Кримський та Сімферопольський Православної церкви України Климент також вважає захоплення російськими чиновниками кафедрального собору в Сімферополі «актом етноциду».

Це не лише релігійний, а й духовний та культурний об'єкт... Ми потребуємо захисту
Митрополит Климент

«Це єдиний православний храм, який упродовж дев'яти років російської окупації півострова був основним центром українства Криму. Це не лише релігійний, а й духовний та культурний об'єкт... Ми потребуємо захисту й особливої уваги до цієї ситуації. Зараз головне завдання – зберегти хоча б реліквії, святі мощі, ікони, предмети культового побуту, що залишилися там», – зазначив він, попросивши українську владу, міжнародних партнерів і дипломатичний корпус «дати відповідну оцінку».

Пасхальне богослужіння в соборі Кримської єпархії Православної Церкви України. Сімферополь, 2 травня 2021 року
Пасхальне богослужіння в соборі Кримської єпархії Православної Церкви України. Сімферополь, 2 травня 2021 року

Він вважає, що питання кримської єпархії ПЦУ слід розглянути на рівні ООН.​

«Не випадковість, а системний злочин»

У Представництві президента України в АРК засудили дії російської влади Криму щодо храму ПЦУ в Сімферополі.

Це системний злочин, який окупаційні адміністрації вчиняють ще з 2014 року
Представництво президента України в АРК

«Це не випадковість, а системний злочин, який окупаційні адміністрації вчиняють ще з 2014 року, аби припинити функціонування Православної церкви України на території тимчасово окупованого Криму. Представництво засуджує черговий злочин окупації щодо захоплення Кафедрального собору та вимагає припинити системні порушення права на віросповідання парафіян Православної церкви України! Звертаємо увагу правоохоронних органів та Прокуратури АР Крим. Закликаємо міжнародне співтовариство відреагувати на утиск прав віруючих ПЦУ і продовжувати політико-дипломатичний тиск на Росію та підконтрольні їй окупаційні адміністрації півострова», – йдеться у заяві відомства.

Святкове богослужіння в Кафедральному соборі святих рівноапостольних князя Володимира та Ольги. Сімферополь, 13 січня 2019 року
Святкове богослужіння в Кафедральному соборі святих рівноапостольних князя Володимира та Ольги. Сімферополь, 13 січня 2019 року

У Державній службі України з етнополітики та свободи совісті ситуацію у сімферопольському соборі ПЦУ назвали «грабунком» і «черговою акцією з придушення свободи совісті, яку здійснює РФ».

У відомстві заявили, що список вкраденого Росією майна, знищених нею храмів, викрадених священнослужителів «зростає щодня», та всі випадки вбивств українських священнослужителів, незаконне позбавлення їх волі, залякування, застосування до них катувань, знущання з релігійних переконань, а також мечетей, синагог і пограбування сакральних споруд фіксуються.

Жоден із цих випадків «не залишиться безкарним», і «жоден злочинець не втече від відповідальності», пообіцяли у Держслужбі.

У Представництві президента України в АРК додали, що «тільки звільнення Криму покладе край подібним витівкам окупантів».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Собор Володимира і Ольги Православної церкви України в Сімферополі

У Кафедральному соборі святих рівноапостольних Володимира і Ольги в Сімферополі проводить богослужіння громада Кримської єпархії УПЦ КП, яка перейшла в Православну церкву України (ПЦУ).

Російське Міністерство майнових і земельних відносин Криму в лютому 2019 року зажадало звільнити будівлю собору, пояснивши це закінченням терміну дії договору з Кримською єпархією УПЦ КП.

Підконтрольний Росії Арбітражний суд Криму 28 червня зобов'язав передати в користування російського Мінмайна Криму приміщення собору. Архієпископ Кримської єпархії Православної церкви України Климент повідомив, що оскаржуватиме це рішення.

У середині червня в будівлі храму почалися будівельні роботи, ініційовані Мінмайна Криму та без узгодження з Кримською єпархією.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG