Кримський кейс Медведчука! Слідчі розкрили подробиці справи обвинуваченого у державній зраді Віктора Медведчука, і віднайшли кримський слід у цій історії. З’ясувалося, кум Путіна за підтримки топ-політиків Кремля отримав у користування українське газове родовище неподалік узбережжя Криму. Перспективи видобутку родовища складають 38 мільярдів гривень.
Востаннє газову платформу «Петро Годованець», відомішу, як «вишка Бойка», зафільмувати вдалось на початку липня 2021 року. Це відбулося на міжнародних військових навчання Sea Breeze 2021, коли американський есмінець USS Ross проходив неподалік Одеського газового родовища. Росія тоді агресивно відреагувала на такий візит і у відповідь на зустріч американцям відправила два своїх бойових кораблі та винищувачі Су-24М.
Загалом, на шельфі Чорного й Азовського морів, у «Чорноморнафтогазу» Росія захопила 9 чинних газонафтових родовищ, Глібовське підземне газосховище і 31 плавзасіб. До речі, після захоплення у 2014 році, Росія перейменувала СПБУ «Петро Годованець» на «Крим-2». І з того часу, захоплені українські бурові – під цілодобовою російською охороною. Українська розвідка зазначає, що це російські службовці ФСБ та Чорноморського флоту. Іnformnapalm навіть ідентифікував деяких із них.
Саме вишка «Петро Годованець» зацікавила компанію, яку пов’язують із Віктором Медведчуком. Про це свідчить лист, у якому російська фірма «Нові проєкти» («Новые проекты») звертається до клону «Чорноморнафтогазу», створеного Росією після анексії.
«У рамках проведення підготовчих робіт для будівництва пошуково-оціночної свердловини «Глибока-1» просимо Вас розглянути можливість бункерування СПБУ «Крим-2» і судна забезпечення ТБС «Федір Урюпін», – йдеться у зверненні російської компанії «Нові проєкти» до російської фірми ДУП РК «Чорноморнафтогаз» («Черноморнефтегаз»).
Однак цей лист – незаконний, стверджує генеральна директорка української компанії «Чорноморнафтогаз» Світлана Нєжнова. Як доказ, вона продемонструвала нам свідоцтво на право власності на платформу «Петро Годованець» та судно-буксир «Федір Урюпін». Ці документи – легітимні і є доказами в міжнародних арбітражах, який веде наразі Україна проти Росії.
«На базі активів українського «Чорноморнафтогазу» було створене фейкове підприємство, яке зараз називається «Державне унітарне підприємство Республіки Крим «Чорноморнафтогаз» («Государственное унитарное предприятие Республики Крым «Черноморнефтегаз»). Це підприємство внесене до міжнародних санкційних списків майже десяти держав. Ці активи у нас вкрали, а тепер ще й користуються ними, як хочуть. І за всім цим стоїть Російська Федерація», – зазначила в інтерв’ю Крим.Реалії Світлана Нєжнова.
Саме платформа «Петро Годованець» та судно «Федір Урюпін» у 2021 році хотіла орендувати російська компанія, близька до українського народного депутата Віктора Медведчука. Це з’ясували журналісти «Центру журналістських розслідувань».
На яких підставах російський «Чорноморнафтогаз» надав в оренду бурову платформу та буксир компанії «Нові проєкти» – відповіді на наші запити ми не отримали. До речі, у справжнього власника, українського «Чорноморнафтогазу» – фірма «Нові проєкти» про оренду буксира і газової вишки не запитувала.
У 2021 році Рада нацбезпеки та оборони України запровадила щодо Віктора Медведчука персональні санкції. СБУ обшукала його родинні будинки й офіси руху «Український вибір», який очолює нардеп. У травні генпрокурорка Ірина Венедіктова повідомила Медведчуку про підозру в державній зраді та замаху на розкрадання національних ресурсів. Надра – це кримський епізод у справі Медведчука.
«Родовище «Глибока» розташоване в Прикерченському шельфі Чорного моря, у виключній морській економічній зоні України. Вдумайтесь! За даними Державної служби геології та надр України, ресурси цього родовища, якщо перевести їх у грошовий еквівалент, складають понад 38 мільярдів гривень. У 2015 році наші підозрювані, фактично, взяли й передали окупанту усю матеріальну та документальну базу цього родовища», – зазначила на брифінгу генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова.
Віктор Медведчук усі звинувачення відкидає.
«Я готовий захищатися, тому що ні в чому не відчуваю своєї провини. Вважаю, що на сьогоднішній день усе, що відбувається – це результат політичних репресій, тиск на мене, як на голову політради партії і людину, чия діяльність із тих чи інших причин не підходить владі. Я не знаю, що це за родовище і ніякого стосунку до нього не маю», – заявив після вручення повідомлення про підозру народний депутат України від ОПЗЖ Віктор Медведчук.
А розпочалася ця історія ще 2012 року, коли київська компанія «Нові проєкти» отримала спецдозвіл на розробку родовища під назвою «Глибока». У слідства є аудіозаписи, що підтверджують зв’язок Медведчука з цією компанією та родовищем. Зокрема, розмова Медведчука з тодішнім заступником російського прем’єра – принаймні, так стверджує слідство.
Щоб було зрозуміліше – розкладаємо по поличках. За інформацією українського слідства, київська фірма «Нові проєкти» була оформлена на дві офшорні компанії, за якими, як вважає слідство, стоїть Віктор Медведчук. Після окупації Криму, вже в Москві з’явилась клон-фірма «нові проєкти» і вона так само, як і раніше київська фірма, зайнялась розробкою родовища «Глибока».
«Ця, в російській юрисдикції, зареєстрована компанія «Нові проєкти» скористалася українською ліцензією на користування надрами ділянки «Глибока». Це було необхідно для того, щоб отримати вже російську ліцензію на експлуатацію цього родовища. Тому ми і пов'язуємо ці компанії, ми говоримо, що вони – клони», – зазначила у коментарі журналістка «Центру журналістських розслідувань» Валентина Самар.
Те, що московська фірма «Нові проєкти» близька до Медведчука, вже доводили й журналісти програми «Схеми». Українське слідство заявляє, що, після окупації Криму Медведчук домовлявся з Кремлем про перереєстрацію української компанії за російським законодавством. Не все йшло гладко. Якщо вірити аудіозаписам, у Медведчука було кілька проблем під час реєстрації компанії в Криму. Одна з яких пов’язана з тим, що для отримання російської ліцензії на видобуток – має бути й російська компанія, а не українська.
«Для того, щоб зберегти всі права, дозвільні документи і так далі – це треба заново реєструвати підприємство в Криму», – за даними українського слідства, це сказав віцепрем’єр (2008–2020 роки) Дмитро Козак Віктору Медведчуку.
Медведчук каже, що справді мав розмови з російським урядовцем, але не підтвердив зміст тих, які опублікували Генпрокуратура та Служба безпеки України.
До речі, у квітні 2016 року тоді ще прем’єр Росії Дмитро Медведєв також допомагав російській компанії «Нові проєкти». З його руки, кримському підприємству надали дозвіл на користування українськими надрами.
«Надати товариству з обмеженою відповідальністю «Нові проєкти» право на користування ділянкою надр «Глибока», – йдеться в розпорядженні Дмитра Медведєва.
Заробляти Медведчуку давали не просто так, а з політичною метою, вважає політолог Володимир Фесенко.
«Судячи з тієї інформації, яку ми зараз маємо, включно з оприлюдненими плівками – Путін дав на годування Медведчуку цілу низку підприємств і родовищ. До речі, не тільки в Криму, але й у Росії. Це не для того, щоб він був просто багатою людиною, а частина з цих грошей йде на фінансування ОПЗЖ», – сказав Крим.Реалії Володимир Фесенко.
Підготовка до будівництва та встановлення необхідного обладнання для видобутку на родовищі «Глибоке» мали б закінчитись до 30 березня 2021 року. Експерти зазначають, що сама установка «Петро Годованець» цілком підходить для цього завдання, але тільки на мінімальній для цієї території глибині.
Де ж зараз захоплені українські вежа та буксир, які зафрахтувала близька до Медведчука компанія? Відповідно до інформації Держприкордонслужби України, в середині липня росіяни відбуксирували СПБУ «Петро Годованець» у чорноморський район, поближче до Криму. Імовірно для техобслуговування платформи. Це означає, що новий видобуток газу ще не починали. Одну з причин називає генпрокурорка України. Поряд із родовищем розташований військовий полігон «Опук». Тут і в акваторії навколо Росія регулярно проводить стрільби та військові навчання. Медведчук навіть Путіна просив змінити межі полігону.
«Правки на листі до президента Російської Федерації, відповідно до висновків експертів, зроблено власноруч Віктором Медведчуком», – заявила генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова.
Експерти зазначають, що Одеське родовище для Росії є доволі непростим. Адже навіть територіально до материкової України воно ближче, ніж до Криму. Тому, скоріш за все, росіяни й погодилися перекинути звідти вишку для нової свердловини.
«Я б не покладався на те, що вони самі підуть звідти. Вони можуть там не вести активних бурових дій, але вони й нам не даватимуть там працювати», – пояснив для Крим.Реалії політолог Володимир Фесенко.
Газова платформа «Петро Годованець», якою російські «Нові проєкти» хочуть качати газ на родовищі «Глибока», була придбана Україною за 400 мільйонів доларів ще 2011 року. Тоді міністром енергетики був Юрій Бойко. Ексміністр однопартійця Медведчука захищається.
«Чому ви вважаєте, що обрізавши військовий полігон у Криму, Віктор Медведчук завдав шкоди Україні, а не Російській Федерації? Адже обрізали російський військовий полігон, який зараз у них перебуває в експлуатації», – зазначив журналістам телеканалу «Інтер» народний депутат України від ОПЗЖ Юрій Бойко.
«Чорноморнафтогаз», створений у Криму після окупації півострова, став першим підприємством, що потрапило під санкції США та Євросоюзу. Будь-яка співпраця з ним, зокрема оренда захопленого майна українського «Чорноморнафтогазу», призведе до західних санкцій – кажуть розслідувачі.
Після галасу з оголошенням Медведчуку підозри і взяттям його під домашній арешт, у Росії ліквідують компанію-клон «Нові проекти». Це з’ясувала програма «Схеми». На підконтрольній Україні території 2021 року за рішенням суду закрили «Нові проєкти». Держгеонадра також вже анулювала видану в 2012 році ліцензію для компанії «Нові проєкти».
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.