У підконтрольному Росії кримському уряді мають намір відремонтувати великий зал Ради міністрів. Це практично єдиний об'єкт, до якого ще не дійшли руки будівельників за чотири роки, поки в урядовій будівлі тривають ремонти. Про те, що очікується цього разу та як ремонтували кримський уряд у минулі роки, читайте в нашому матеріалі.
Дирекція із забезпечення діяльності підконтрольної Росії Ради міністрів Криму та її апарату в січні оголосила тендер на закупівлю послуг проведення проєктно-вишукувальних робіт з капремонту основних несучих конструкцій перекриття великої зали уряду в будівлі на проспекті Кірова, 13 у Сімферополі. За ці послуги у відомстві мають намір викласти пів мільйона рублів.
Колишнє помешкання Компартії
Великий зал, в якому чиновники готують ремонт, розташований на другому поверсі будівлі Радміну. У ньому раніше проводили конференції, симпозіуми та семінари з великою кількістю учасників. У кримських ЗМІ пишуть, що цей зал «упродовж декількох років» закритий, а заходи проводяться в холі біля нього.
На порталі кримського уряду повідомляється, що ще у 2015 році там проводили конференцію для держслужбовців з питань держзакупівель.
У межах тендеру чиновники замовляють обстеження зали та інших приміщень будівлі, її інженерних мереж, сталевих, дерев'яних, кам'яних і залізобетонних конструкцій. Також потрібно визначити їх дефекти та пошкодження, підготувати експертний висновок на технічний звіт і кошторис на проєктні та ремонтні роботи.
Перед підрядником ставиться умова, що всі ці роботи мають проводитися з урахуванням того, що фасад будівлі уряду належить до об'єктів культурної спадщини. «Дослідження проводити переважно неруйнівними методами досліджень із застосуванням ультразвукових, склерометричних сейсмоакустичних методів дослідження на атестованому обладнанні», ‒ йдеться в документації торгів.
Згідно з документами, велику залу Радміну збудували в 1959 році. А вся будівля Радміну була зведена в 1960 році. У відкритих джерелах згадувалося, що все будівництво тоді коштувало 17 тисяч рублів.
За радянських часів у цій будівлі базувався Кримський обласний виконком Компартії. Кримський уряд у ній розмістили на початку 90-х років минулого століття, після розвалу Радянського Союзу. Відтоді там неодноразово проводили дорогі ремонти. І продовжують це робити вже за федеральні кошти після того, як Росія анексувала Крим.
Як облаштовували уряд
Перші ґрунтовні ремонти у кримському уряді почалися в 2010 році з приходом нині покійного прем'єра Криму Василя Джарти. Тоді був проведений масштабний ремонт у кабінетах прем'єра, його заступників та їх патронажної служби. На ці цілі витратили п'ять мільйонів гривень.
У кримських ЗМІ тоді писали, що в будівлі уряду можливе створення «маленького раю» для найближчих соратників Джарти з кімнатами відпочинку, SРА-послугами, басейном і вертолітним майданчиком на даху. Але чиновники тоді це заперечували.
У 2013 році в Радміні знову провели капітальний ремонт за 10 мільйонів гривень. Зокрема тоді за 800 тисяч гривень відремонтували малу залу уряду. Зараз у ній проводять засідання Ради міністрів.
Оновили тоді й пресзалу уряду.
У лютому 2014 року будинок уряду захопили озброєні російські військові, які утримували його декілька днів.
Держслужбовців тоді відрядили на вимушені вихідні. А повернувшись на робочі місця, чиновники не пізнали своїх кабінетів. Деякі кабінети в будівлі виявилися розтрощеними, а «чиновникам довелося розгрібати завали та готуватися до ремонту», писала «Комсомольська правда в Україні» у березні 2014 року. У деяких кабінетах були виламані двері, держслужбовці не знайшли своїх речей. «Деякі коридори Радміну забарикадовані, один з банкоматів розтрощений. У внутрішньому дворі урядової будівлі перебуває бронетехніка без розпізнавальних знаків», ‒ повідомляло тоді видання.
В останні роки будівлю Радміну ремонтували неодноразово, витративши на роботи понад 50 мільйонів рублів.
Наремонтували на кримінальну справу
При Сергії Аксенові ремонтувати будівлю Радміну почали з 2016 року. Тоді там проводили капремонт і заміну системи опалення, всього на 36 мільйонів рублів.
Але ці роботи завершилися скандалом. У кримському главку МВС Росії відповідальних за ремонт звинуватили в розкраданні 8 мільйонів рублів шляхом здешевлення будматеріалів.
У підсумку в 2018 році Центральний районний суд Сімферополя засудив керівника дирекції із забезпечення діяльності російського уряду Криму та його апарату до 3,5 років позбавлення волі, його першого заступника ‒ до 2 років 10 місяців позбавлення волі, а директора підприємства-підрядника ‒ до трьох років позбавлення волі.
У 2017 році роботи в Радміні продовжилися. Там ремонтували коридори та сходові майданчики майже за 5 мільйонів рублів. За ці кошти, згідно з документацією торгів, там мали замінити покриття підлоги та відремонтувати поверхні стін і стель.
Роботи в Радміні тоді критикував голова комітету з протидії корупції Криму Олександр Акшатін, який повідомив про розкрадання 10 мільйонів рублів. «Ми заміряли плитку, а вона не того розміру, який має бути за документами. На упаковках були індикаційні ознаки фірми, яка її постачала. Ми зробили туди запит. Виявилося, що плитку в Крим не відпускали. Реально, вона була куплена в підворітті», ‒ сказав він журналістам
Ми намагалися дізнатися долю цього розслідування, але у відомстві нам інформацію надати відмовилися.
«У будівлі тепло, на голову нічого не ллється»
Після цих скандалів Сергій Аксенов повідомив російським ЗМІ, що не вважає важливим ремонтувати будівлю уряду Криму. «У будівлі (Ради міністрів ‒ КР) тепло, на голову нічого не ллється, техніка є необхідна... Я не прихильник ремонту адміністративних будівель. Їх треба, звичайно, ремонтувати, але в порядку черговості. Якщо мене запитають, що ви виберете: підвести каналізацію до якогось дому, району чи відремонтувати фасад, звичайно, я буду каналізацію робити. Я ремонт у своєму кабінеті не робив. Нічого, окрім моїх олівців, тут за чотири роки не з'явилося», ‒ стверджував він у квітні 2018 року.
Однак водночас у Радміні ремонтували перший і цокольний поверхи майже за три мільйони рублів.
Продовжили роботи влітку 2018 року. Тоді за 1,6 мільйона рублів у Радміні ремонтували фоє головного входу та парадні сходи.
Ще майже п'ять мільйонів рублів у Радміні у 2018 році витратили на підсвічування будівлі в кольори прапора Росії.
Критикував кримських чиновників за постійні ремонти колишній член команди Сергія Аксенова, громадський активіст Володимир Гарначук. «У Радміні в нормальному стані все. Там немає таких проблем, які вимагали б подібних витрат. Підтримувати будинок, звичайно, треба. Але щороку робити ремонти немає сенсу», ‒ говорив він.
Громадський активіст рекомендував чиновникам звернути увагу на соціальні об'єкти, які «в гіршому стані і могли б лише мріяти про подібні бюджети на ремонти».