Доступність посилання

ТОП новини

«Побої, образи, стрілянина»: як російські військові тренують журналістів у Криму


Навчання для журналістів «Бастіон» у Нижегородській області в червні 2014 року, ілюстративне фото
Навчання для журналістів «Бастіон» у Нижегородській області в червні 2014 року, ілюстративне фото

Редактор російського агентства «РИА Новости» Святослав Павлов отримав струс мозку на тренінгах у Криму. Він стверджує, що над ним та його колегами знущалися російські морпіхи. Спроби Святослава Павлова притягнути винних до відповідальності обернулися для нього хвилею публічних принижень з боку журналістської спільноти. Активно беруть участь у цьому й кримські журналісти, які раніше теж постраждали на таких же тренінгах, але при цьому стверджують, що їм усе сподобалося.

Тренінги, про які йдеться, щорічно проходять у Росії, а з 2014 року й у Криму. Навчально-практичні курси «Бастіон» організовує Спілка журналістів Москви. До занять залучають представників Міноборони та Національного антитерористичного комітету Росії та інших силових відомств.

«Головне завдання навчання ‒ надати можливість представникам інформаційних структур набути практичних навичок та отримати знання, які допоможуть їм зберегти життя, а також дозволять адекватно й ефективно працювати в екстремальних умовах», ‒ пояснюють у Спілці журналістів Москви.

Навчання для журналістів «Бастіон»
Навчання для журналістів «Бастіон»

Під час тренінгу силовики створюють журналістам умови, максимально наближені до бойових, зокрема «беруть у заручники». Цього року тренінг відбувався в анексованому Севастополі, на території військової частини №810, яку після російської анексії Криму захопила бригада морської піхоти ВМФ Росії. У тренінгу брали участь 35 представників ЗМІ. Всього через таку підготовку, за інформацією організаторів, пройшли понад 800 осіб.

Святослав Павлов говорить, що брати участь у тренінгу вирішив, оскільки має 1,5-місячний досвід роботи в Сирії і планує висвітлювати інші військові конфлікти. Але він передчасно залишив заняття, повідомивши про побої, знущання та приниження з боку силовиків.

«Усього покинули курс троє, разом зі мною. Багато з наших колег не тільки працюють, а й живуть у гарячих точках (Сирія, Донбас). Відсутність диплома для них автоматично означало позбавлення роботи, так що вирішили «терпіти». Я ж терпіти не міг і не хотів як фізично, так і морально. Я досі змушений ходити з клініки в клініку», ‒ написав він на своїй сторінці в фейсбуці.

«Тягали за волосся та душили мішком»

Журналіст розповідає, що учасники тренінгу потрапили до військової частини «на правах строковиків», а не журналістів: їх розмітили в казармі та змусили ходити строєм, заборонивши самовільно залишати територію. Хоча на сайті Спілки журналістів Москви говорять, що слухачів курсів «забезпечують комфортабельним житлом в одно- та двомісних номерах і триразовим харчуванням в офіцерській їдальні».

Заняття з надання першої медичної допомоги, за словами журналіста, супроводжувалися «вереском, істериками та ляпасами від «вчителів». Але найскладніше почалося під час навчань на полігоні. За легендою навчань, журналісти мали їхати в автоколоні, яка потрапила в засідку умовних «терористів».

«Нас прийняли умовні «терористи» ‒ морпіхи. Всіх поклали мордою в камені й почали стріляти прямо над головою. Я отримав кілька важких ударів ногою в корпус, а потім нас змусили повзти на колінах на гору, продовжуючи весь цей час стріляти. Скоро екзекуція була закінчена, і нас відправили на іншу навчальну точку», ‒ описує те, що відбувалося Павлов.

Кульмінацією став рясний полив побитих журналістів баранячою кров'ю
Святослав Павлов

На наступний день, за його словами, сценарій повторився. Умовні «терористи» увірвалися в кабінет під час лекції про захоплення заручників.

«Посеред лекції до зали увірвалися люди в масках і почали укладати всіх мордою в підлогу. Недовго думаючи, я вистрибнув у вікно. За мною погнався «морпех-терорист». Метрів через 50 він мене наздогнав, поклав в асфальт і потягнув до зали до решти. Далі нам усім одягли на голову полотняні мішки та зв'язали руки. Все це супроводжувалося побоями, образами й стріляниною над головою. Особисто мене тягали за волосся та душили мішком. Потім усіх в мішках на голові повантажили в автобуси й повезли на полігон, де знущання та приниження продовжилися. Там нас змушували повзати на колінах по гострому камінню та колючках, причому з тим же мішком на голові. З мене зняли мішок, лише коли я почав задихатися та зомлівати. У цьому сенсі мені пощастило, тому що над іншими знущалися ще десь півгодини. Кульмінацією став рясний полив побитих журналістів баранячою кров'ю», ‒ розповів журналіст.

Навчання для журналістів «Бастіон»
Навчання для журналістів «Бастіон»

Павлов стверджує, що після таких тренінгів отримав множинні забої, збиті коліна та лікті, закриту черепно-мозкову травму та струс мозку. Його колега отримав схожі ушкодження, на кілька днів оглух на одне вухо, а в іншого виявили пошкодження ребер. За словами редактора «РИА Новости», постраждали на тренінгу ще дві учасниці: одну забрала «швидка» з істеричним нападом, а іншій порвали вухо, вирвавши сережку.

Порвали вухо, вирвавши сережку

Журналіст вважає, що програму «Бастіон» необхідно переглянути, «щоб вони навчали, а не травмували та калічили». А організатори нинішнього тренінгу, на його думку, мають бути покараними за ушкодження здоров'я учасників.

Він звернувся до головного військового слідчого управління Слідкому Росії з проханням порушити кримінальну справу за статтею 286 КК Росії (перевищення посадових повноважень) стосовно причетних до «заподіяння шкоди його здоров'ю та моральних страждань».

Святослав Павлов
Святослав Павлов

«Демонстрував небажання дотримуватися правил»

У Спілці журналістів Москви повідомили, що інформація про жорстоке поводження зі Святославом Павловим на курсах «Бастіон» не відповідає дійсності. За версією організаторів, він «з першого дня занять демонстрував своє небажання дотримуватися правил проведення занять і виконувати вимоги інструкторів» і після скарг на стан здоров'я «повідомив про своє небажання проходити подальше навчання і намір залишити курси».

Не передбачили «стоп-слів» для ослаблення атак на учасників навчань

Гендиректор МИА «Россия сегодня», російський пропагандист Дмитро Кисельов заступився за співробітника агентства. Він сказав, що у нього немає претензій до військових, але є питання до організаторів курсів, оскільки вони не передбачили «стоп-слів» для ослаблення атак на учасників навчань і не подбали про надання їм медичної допомоги.

Дмитро Кисельов
Дмитро Кисельов

«Бійся та повзи!»

Фото та відеозвіти з курсів «Бастіон» підтверджують багато з того, про що розповідає Святослав Павлов. У репортажі російського державного телеканалу «Россия 1» з місця тренувань у Севастополі цього року показано, як військові муштрують журналістів, змушуючи їх повзати по-пластунськи з мішками на головах, і спілкуються з ними у

зневажливій формі. Один з військових на відео кричить на учасника тренінгу: «Ти безстрашний? Страшно? Кулі боїшся? Так бійся та повзи!»

«Каліцтва не потрібно було завдавати, але потрібно було показати, що таке може бути, що наступного разу це буде по-справжньому», ‒ пояснює на відео інструктор-силовик.

Військовий психолог центру захисту від стресу Олексій Захаров, який тренує журналістів у межах «Бастіону», пояснює, що жорсткі методи застосовуються до них, щоб дати їм досвід життя в бойових умовах.

«Проживання ситуації потрібне для того, щоб люди сформували фактори дій на підсвідомому рівні досить серйозно та чітко. Переживаючи, вони закладають собі реальний досвід», ‒ говорить він.

«Вся спина була в гарячих гільзах»

Досвід участі в курсах «Бастіон» мають багато кримських журналістів. Телеведучий кримського державного телеканалу «Крым 24» Олександр Макарь і головна редакторка редакції радіо «Крым» Марина Павлова проходили через «Бастіон» у 2017 році на території військової частини з підготовки фахівців танкових військ у Володимирській області Росії. У своїй програмі вони показали подробиці навчання, в яких теж присутні епізоди насильства з боку силовиків.

Спочатку інструктори водили журналістів занедбаною замінованою будівлею, пояснюючи, що це допоможе їм вижити в зоні бойових дій. Потім їм влаштували навчальну терористичну атаку. Обстріляли автобус і взяли їх у заручники. Усім зв'язали руки пластиковими хомутами, на голови надягли мішки й вивели до лісу. Там журналістів тривалий час ганяли в такому вигляді під залпами автоматів і грубими вигуками.

(Обережно! Відео містить ненормативну лексику)

Після цього зв'язаних журналістів привели в покинутий будинок і поставили на коліна. Інструктор поцікавився: «Так, кому погано? Усім добре, так? Відмінно!». Після цього учасників тренінгу почали виводити по одному через вікно, знову під залпи автоматів і з наказами: «Голову нижче опустив! Вперед пішов!».

«Були зарості кропиви. І гарячі гільзи летіли, у мене вся спина була в гарячих гільзах», ‒ розповідала Марина Павлова, перехрестившись на камеру.

Серед постраждалих на цьому тренінгу опинилася кореспондентка російського пропагандистського телеканалу Russia Today Марина Косарева. Вона наступила на скло, коли російські військові ганяли її лісом.

Наступила на скло, коли російські військові ганяли її лісом

«Мені здається, ми йшли всі 30 кілометрів по воді, по бруду, по горах, через ями стрибали, лежали обличчям у бруді. Як ти це все подолала, я не знаю», ‒ питала Марина Павлова, перев'язуючи їй ногу.

«Я думаю, у нас паніка маленька була й ми про це не думали», ‒ відповіла потерпіла.

На практичних заняттях з надання першої медичної допомоги журналістів знову чекали випробування із застосуванням зброї. Інструктор з накладання пов'язок на рани намагався мотивувати учасників тренінгу пострілами з пістолета біля їхніх ніг.

(Обережно! Відео містить ненормативну лексику)

Ніхто з потерпілих претензій силовикам і організаторам тренінгів не висунув.

Фотозвіти про курси «Бастіон» можна також знайти на сайті Національного антитерористичного комітету Росії. На фото учасники курсів стоять на колінах напівроздягненими, з мішками на голові, лежать на землі зі зв'язаними руками та виконують інші команди силовиків.

Навчально-практичні курси для журналістів «Бастіон»
Навчально-практичні курси для журналістів «Бастіон»

«Розвідники матюкалися, принижували, обіцяли відрізати вуха»

Після скарги Святослава Павлова, про каліцтва на курсах «Бастон» повідомила редакторка російського видання «Комсомольськая правда-Крым» Анастасія Жукова. Вона стверджує, що після участі у «захопленні в заручники» у неї рік залишалися сліди на руках. Але приводу для обурення вона не бачить.

«У 2017-му руки мені стягнули стяжками за спиною так, що через півтори години «атракціону» я не відчувала пальців. Залишилися шрами. Сходили більше ніж рік. Хлопець, який мене вів, стріляв холостими у мене над головою, розпечені гільзи падали на руки, а я була в футболці. Опіки. Теж залишилися шрами. Перші тижні два-три після «Бастіону» сліди від стяжок були темними та яскравими, мої руки були схожі на руки любительки БДСМ. Півтори години нас ганяли лісом. Розвідники зображували бойовиків старанно, штовхали нас, матюкалися, принижували, обіцяли відрізати вуха. Доводилося повзти, йти на колінах, відпльовуватися від піску та пилу. Нічого не видно, наволочка на голові, періодично вона тебе придушує. Перехід річки вбрід. Поїздка під сидінням ПАЗику в положенні «як кинули, так і валяєшся». І так півтори години. «Бастіон» має бути. І він може бути з іще жорсткішою дисципліною, ніж зараз», ‒ написала вона в фейсбуці.

Сліди від стяжок були темними та яскравими, руки були схожі на руки любительки БДС
Анастасія Жукова

Кримська журналістка Катерина Трутько теж говорить про шрами після «Бастіону», але знущаннями це не вважає.

«Я пройшла «Бастіон» у Севастополі. Сліди від стяжок сходили більше ніж рік, шрами від невдалих падінь залишилися, істерику, до якої мене довів страх перед вибухами, я запам'ятаю назавжди. У нас теж було два захоплення: перший раз нас «скупатися вивезли», а другий на іспиті. Всі ці речі покликані не знущатися з журналістів, а дати їм зрозуміти, що в реальних бойових діях панькатися з ними ніхто не буде, прикритися статусом журналіста не вийде», ‒ впевнена вона.

«Відро помиїв ‒ це побічні явища»

Кримські учасники курсів хоч і не приховують дискомфорту від таких навчань, беруть участь у масовій обструкції щодо Святослава Павлова. Вони публікують у соцмережах свої фото з навчань «Бастіон» та називають журналіста «слиньком» і «не мужиком».

Серед критиків Святослава Павлова виявився голова «Союзу журналістів Криму» Андрій Трофимов, який стверджує, що сам готовий вирушити на подібні навчання. Після скандалу з «Бастіоном» він запропонував сформувати в Криму список тих, хто «не боїться коліна подряпати» для участі в наступному тренінгу.

Святослав Павлов зізнався Крим.Реалії, що йому не приємна така реакція, але відмовлятися від своєї позиції він не має наміру.

«Якщо інші журналісти вважають нормальним подібне ставлення до себе, я їх в цьому засуджувати, на відміну від них, не буду. Моїм завданням було привернути увагу до проблеми і це вдалося. Те, що на мене за це вилили відро помиїв ‒ це побічні явища. Але це не привід відмовлятися від своєї позиції», ‒ наголосив він.

Після заяви про неадекватні методи силовиків журналіст утримується від подальших коментарів на цю тему, пояснюючи, що тепер усі коментарі буде давати МИА «Россия сегодня».

Навчання для журналістів «Бастіон» у Нижегородській області в червні 2014 року
Навчання для журналістів «Бастіон» у Нижегородській області в червні 2014 року

«У Криму російські військові явно переграли»

Українська журналістка Анастасія Станко, з 2014 року висвітлює ситуацію в зоні конфлікту на Донбасі, говорить, що «трохи шокована побаченим і розказаним Святославом Павловим».

Анастасія Станко
Анастасія Станко
Ніхто ніколи не бив, не матюкав, не одягав мішки на голову
Анастасія Станко

«Я пройшла п'ять різних курсів для журналістів для роботи в зоні бойових дій. Це були не тільки курси Міноборони України. До них я проходила курси, де нас вчили відставні британські військові, також курси в Ізраїлі, де вчили ізраїльські військові. І жодного разу не було ні у кого ніяких травм. Окрім хіба що збитих колін, коли доводилося падати під час «обстрілу» або повзати під автомобілями, щоб бинтувати інших «поранених». Але ніхто ніколи не бив, не матюкав, не одягав мішки на голову. Ми ж розуміємо, що навчання ‒ для того, щоб ти зрозумів правила, як потрібно діяти в критичних ситуаціях, а не щоб тебе налякати до смерті. Думаю, що російські військові явно переборщили», ‒ сказала Крим.Реалії журналістка.

Награною Анастасія Станко називає поведінку російських військових, коли вони зображують «терористів». Такий висновок вона робить з власного досвіду в полоні у бойовиків угруповання «ЛНР» в 2014 році.

«У російських військових все виглядає надто театрально й постановочно. У мене відчуття, що в Криму на навчаннях вони явно переграли», ‒ зазначила вона.

Кримська журналістка Ельвіна Сейтбуллаєва, яка раніше висвітлювала конфлікт на Донбасі, вважає методи російських військових на навчаннях в Криму безглуздими в реальному житті.

Ельвіна Сейтбуллаєва
Ельвіна Сейтбуллаєва
У реальному житті вони не допоможуть, тому що війна непередбачувана
Ельвіна Сейтбуллаєва

«Те, що побачила, не вкладається в голові. Я не зустрічала на жодних тренінгах, щоб до журналістів так ставилися. Завдання журналіста ‒ максимально висвітити те, що відбувається на території бойових дій. А ті методи, які застосовують на навчаннях у Криму, жахливі. У реальному житті вони не допоможуть, тому що війна непередбачувана. Мені, коли я була в зоні бойових дій, не стали в нагоді навички повзання по землі або чогось подібного. Навіщо на російському навчанні журналістам доводиться проходити такі завдання, та ще й через мати та крики, теж не зрозуміло. Все це методи психологічного тиску, а журналіст у складних умовах все-таки має оцінювати ситуацію тверезо», ‒ пояснила вона.

За всі роки, поки російські силовики застосовують силу до учасників своїх тренінгів, жоден журналіст не повідомив про це. Заява Святослава Павлова стала першою, але журналістські організації не поспішають заступатися за нього. Голова Союзу журналістів Москви Павло Гусєв обізвав Святослава Павлова «шмаркачем з недорозвиненою психікою». А голова Спілки журналістів Росії Володимир Соловйов закликав розібратися з ситуацією навколо курсів «Бастіон», але допустив, що журналіст, можливо, «був занадто емоційний».

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG