В усьому світі екологічні курорти, що поєднують в собі сприятливу екологічну ситуацію, чисте повітря, віддаленість від промислових центрів, лісистість, екологічно чисті продукти власного виробництва, стають дедалі популярнішими. При цьому про анексований Крим все рідше доводиться говорити як про екологічний курорт.
Чому так відбувається, в інтерв'ю Крим.Реалії розповідає проросійський кримський активіст Сергій Дудченко.
‒ Сергію, як оцінюєте ситуацію з хімічним забрудненням Армянська? Чи могла влада не допустити цього?
‒ Ситуація в Армянську ‒ це екологічна катастрофа, де низка факторів: нестача води, порушення технології зберігання хімікатів ‒ призвели до забруднення повітря та й загалом навколишнього середовища, що заподіяло шкоду здоров'ю та майну жителів прилеглих населених пунктів.
‒ Чи оперативно вживаються заходи щодо мінімізації наслідків ситуації з викидами в Армянську?
Ситуація в Армянську ‒ це екологічна катастрофа
‒ Влада виявила флегматичність і управлінську імпотенцію, сподіваючись, що ситуація сама собою нормалізується. І якби не активні жителі, журналісти та громадські активісти, які підняли галас у соцмережах і федеральних (російських ‒ КР) ЗМІ, ніхто б у кримському уряді не активізувався.
‒ Яка екологічна ситуація навколо знаменитого звалища в Кам'янці?
‒ На полігоні ТКО почалися роботи з рекультивації, бачив кілька екскаваторів і самоскидів на вершині полігону. Але громадських активістів не пустили для спостереження за перебігом робіт, тому подробиць немає. Жителі скаржаться на запах тухлятини, мабуть, техніка перевертає шари сміття.
‒ Звалище часто спалахує, напевно, це небезпечно для здоров'я місцевих жителів?
‒ Можна лише припустити, як надихалися жителі Кам'янки і Сімферополя під час регулярного горіння полігону ТКО в Кам'янці. МНС стверджувало, що дим не є небезпечним. Хоча з'єднання від горіння сміття ‒ діоксини ‒ дуже токсичні й небезпечні для здоров'я людей. Діоксини згубно діють на репродуктивну функцію, пригнічують імунну систему, вражають серцево-судинну, ендокринну системи. До того ж, вони негативно впливають на неврологічну систему, порушується психіка. Діоксини не розчиняються в воді та органічних розчинниках, але дуже добре ‒ в жирах. Тому, потрапляючи в організм, вони розчиняються в жирах, накопичуються там упродовж багатьох років і можуть зберігатися десятиліттями, згубно діючи на організм, навіть викликаючи ракові захворювання. До того ж, у відходах може бути ртуть, кадмій, свинець, хром, цинк і бог знає що. Але найбільше мене турбує, що там може бути талій, який широко використовують у металургії (входить до складу оптичного скла, фотоелементів, сплавів). А талій ‒ це надзвичайно токсична отрута.
‒ Багато хто цього року скаржиться на велике поширення вірусних інфекцій серед відпочивальників на морі в Криму, з чим це пов'язано?
‒ Проблема ротавірусної інфекції актуальна в липні-серпні кожного року на узбережжі ПБК. Цього року був великий наплив туристів, плюс відсутність очисних споруд та каналізації, що викликає скидання фекалій у море. А тепла вода сприяє розмноженню бактерій та інфекцій. В результаті люди, які купаються, підхоплюють цю погань і мінімум тиждень хворіють: соплі, пронос, кашель, температура.
‒ Через велику кількість автомобільного транспорту повітря в Криму стало забрудненішим. Чи можна вирішити цю проблему? Чи вживає місцева влада якісь кроки щодо її вирішення?
‒ Після «возз'єднання» з Росією в Криму з'явилося набагато більше автомобілів, влітку ще й туристи на своєму транспорті приїжджають «Кримським мостом». Як підсумок ‒ транспортний колапс, багатогодинні затори, велика кількість ДТП.
У зв'язку з масовою забудовою Криму активно скорочуються площі парків і скверів, активно вирубуються зелені насадження, в результаті Крим скоро перестане бути екологічним курортом
На жаль, місцева влада взагалі не розуміє, що з цим робити. Безкоштовних парковок і багатоярусних паркінгів не будують. В результаті машини паркують, де завгодно. З'явився бізнес евакуаторників: активно забирають машини з центру міста, штрафують власника, тільки гроші до міського бюджету не надходять.
‒ Які ще екологічні проблеми посилилися в Криму останнім часом і чи намагаються їх якось вирішувати?
‒ У зв'язку з масовою забудовою Криму активно скорочуються площі парків і скверів, активно вирубуються зелені насадження, в результаті Крим скоро перестане бути екологічним курортом.
Некомпетентність міської та районної влади призвела до заростання сотень гектарів амброзією. Як наслідок ‒ у багатьох жителів і туристів алергія на цвітіння цієї рослини.
Ще одна проблема ‒ зневоднення регіону, адже (материкова ‒ КР) Україна влаштувала водну блокаду регіону. А спроби впровадити опріснення морської води для поливу тільки наступного року почнуть реалізовуватися.