Круїзний теплохід «Князь Володимир», який із ініціативи російського президента Володимира Путіна ходить між Сочі й Севастополем, переживає одну невдачу за іншою. Після скасування першого рейсу й тривалого простою він, нарешті, вийшов у море. Але тих, хто подорожує ним, спіткала неприємність ‒ лайнер упродовж семи годин не міг зайти до порту Ялти й так і не дійшов до Севастополя. Що відбувається з судном та його пасажирами, з'ясовували Крим.Реалії.
Морський лайнер ходить за маршрутом Сочі ‒ Новоросійськ ‒ Ялта ‒ Севастополь ‒ Сочі. Це єдине в Росії пасажирське судно, яке заходить у санкційну зону півострова.
Перший у сезоні 2018 року рейс «Князя Володимира» спочатку планувався 29 квітня, але його двічі переносили через несправність судна та задимлення в машинному відсіку. Після цього в компанії скасували всі рейси судна до з'ясування обставин і причин поломки. Після 2,5 місяців простою судно знову вирушило до берегів Криму. Але й цей рейс виявився непростим. Згідно з розкладом, лайнер мав вийти з порту Сочі 5 серпня та здійснити тижневий круїз ‒ до 11 серпня. Але замість цього судно вийшло з Сочі з запізненням на три дні ‒ 8 серпня. І до пункту призначення ‒ Севастополя ‒ так і не дійшло.
Сім годин біля кримських берегів
«Князь Володимир» вийшов у круїзний рейс із Сочі о 9 ранку 8 серпня, повідомляв гендиректор «Кримських морських портів» Олексій Волков. За словами Волкова, судно мало зайти до порту Ялти вранці 9 серпня. Але саме цього дня на півострові оголосили штормове попередження. У Ялті прогнозували посилення вітру до 12-17 метрів за секунду.
Між 17 і 18 годинами 9 серпня судно переміщалося з Гаспри до Ореанди
Виявилося, що через вітер круїзне судно не змогло самостійно зайти до порту кримського курорту. Воно кілька годин кружляло вздовж Південного берега Криму й ніяк не могло зайти в пункт призначення. Проблемну траєкторію руху «Князя Володимира» зафіксувала міжнародна база пересування суден Marine Traffic. З неї видно, що між 17 і 18 годинами 9 серпня судно переміщалося з Гаспри до Ореанди.
Потім його помітили поблизу Нікіти в напрямку Аю-Дага. Згодом «Князь Володимир» розвернувся та ще деякий час кружляв в акваторії південного берега, прицілюючись у ялтинський порт.
Цікаво, що при такому вітрі біля берегів Ялти вільно пересувалися катери, які значно менші й легші за круїзне судно. Один із них потрапив у поле зору нашого кореспондента.
О 19:06 активісти опублікували в мережі фото, на якому два буксири тягнуть «Князя Володимира» до берегів Ялти
І вже о 19:06 активісти опублікували в мережі фото, на якому два буксири тягнуть «Князя Володимира» до берегів Ялти.
Як повідомив Крим.Реалії директор Ялтинського морського торгового порту Роман Подсудевський, «Князь Володимир» прийшов до берегів Ялти з запізненням ‒ о 12:00 9 серпня, а зайшов до порту тільки о 19 годині. Він також підтвердив, що судно доставили буксирами.
«Так, буксири були задіяні. Це нормальна ситуація, для цього буксири й існують. Ніякої проблеми в судна не було. Все пов'язане з погодою», ‒ говорить він.
За словами Подсудевського, під час зупинки лайнера його пасажири сходили на берег, але чи були вони на планованих екскурсіях, сказати не зміг.
Маршрут «трішечки скоротили»
Згідно з маршрутом лайнера, оприлюдненим на сайті «Чорноморських круїзів», судно мало бути в Ялті два дні, після чого вирушити до Севастополя. Але вже вночі, 10 серпня, лайнер залишив порт Ялти та попрямував у бік Сочі, повідомив Подсудевський. У круїзній компанії «Інфофлот» (власник ексклюзивного права продажу квитків на «Князя Володимира») пояснили, що нинішній рейс довелося скоротити.
«Рейс відбувся трішечки скоригованими, скороченим через те, що лайнер вийшов на три дні пізніше, ніж планувалося. Це сталося, тому що були не готові певні документи. Всім туристам була запропонована компенсація. Але більша частина з них погодилася на інший рейс, в який вони підуть безкоштовно. Незадоволених туристів на борту немає. Вони дуже чекали цих круїзів, і ми дуже раді, що дочекалися», ‒ повідомила Крим.Реалії PR-менеджер компанії «Інфофлот» Дар'я Меланьїна.
Семигодинне запізнення лайнера до порту Ялти вона теж пояснила несприятливою погодою. За словами Дар'ї Меланьїної, лайнер мав прибути до порту Сочі 11 серпня, після чого планує здійснити повноцінний маршрут.
«11 серпня за розкладом лайнер прибуде з Криму до Сочі. Знову ж таки, ми не можемо нічого гарантувати, пов'язаного з погодою. 12 серпня лайнер виходить на свій від початку планований маршрут, у свій тижневий круїз», ‒ говорить вона.
У той же час база Marine Traffic увечері 10 серпня зафіксувала «Князя Володимира» біля берегів Новоросійська, а не в Сочі.
Як окупити «Князя»?
Торік «Князь Володимир» перевіз понад п'ять тисяч пасажирів. Він здійснив 18 рейсів із середнім завантаженням судна 50%
За інформацією «Росморпорту», торік «Князь Володимир» перевіз понад п'ять тисяч пасажирів. Він здійснив 18 рейсів із середнім завантаженням судна 50 відсотків. У травні в компанії повідомляли, що планують перевезти близько 10 тисяч пасажирів. За інформацією компанії, в скорочений рейс 8 серпня лайнер вирушив із завантаженням 80 відсотків.
Аналогічне завантаження очікується й на наступному рейсі, що стартує 12 серпня. При цьому з початку навігації судно пропустило близько двох десятків рейсів, які заплановані на сайті «Чорноморських круїзів». Яким чином можна окупити всі витрати з експлуатації судна до закінчення навігації, якщо воно більшу частину високого сезону простояло в порту, «Інфофлоту» відповісти важко.
Тим часом, у межах цьогорічної навігації належить покрити не тільки основні витрати лайнера, але й ресурси, витрачені на його підготовку до сезону. Як ми повідомляли раніше, підготовка «Князя Володимира» до нинішньої навігації обійшлася федеральному бюджету Росії мінімум у 23 мільйони рублів. Вони були витрачені на ремонт механічної частини теплохода, трубопроводів і санітарних систем, внутрішніх приміщень, надбудов, палуб і палубного начиння, а також електрообладнання.