Доступність посилання

ТОП новини

«Чекаємо вас на рідній землі»: львів'яни написали листи українським в'язням Кремля


У Львові в музеї «Територія терору» завершився марафон «Напиши лист українському політв’язню Кремля», що тривав майже два місяці. Понад 150 листів відправили львів’яни українським бранцям, які перебувають у колоніях і тюрмах Росії. Свої теплі побажання і слова політичним в’язням написали переважно львівські школярі. Ініціатор цієї акції в Україні ‒ Ігор Гриб, батько молодого в’язня Павла Гриба.

Серед листів є чимало, адресованих синові Ігоря Гриба, 19-річному Павлові. Спершу, аніж писати, школярі дізнались історії всіх українських політичних в’язнів, зокрема й Павла Гриба, який зник у серпні 2017 року і згодом рідні знайшли його у СІЗО в Краснодарі (Росія). Російські спецоргани інкримінують йому вчинення злочину за статтею про тероризм. Європейський суд з прав людини вимагає від Росії допустити до хлопця українських лікарів, щоб оцінити стан його здоров’я. Львів’яни у своїх листах бажають Павлові витримки і здоров’я.

Павло Гриб
Павло Гриб

Щоб листи дійшли до політичних бранців Росії кожен, хто писав, мав дотримуватись певних правил, розповіла одна з організаторів акції, працівник музею «Територія терору» Анна Шиманська.

Дуже хочеться, щоб ці теплі слова, написані особливо дітьми, прочитали українці, щоб вони їх підтримали у цих складних умовах
Анна Шиманська

«Лист потрібно було писати російською мовою, бо в іншому випадку не пройде цензуру, він мав бути політично нейтральним, не можна було закликати до повалення режиму в Росії, писати про війну й агресію, тоді цей лист потрапить до в’язня. Принаймі, ми дуже на це сподіваємось, бо дуже хочеться, щоб ці теплі слова, написані особливо дітьми, прочитали українці, щоб вони їх підтримали у цих складних умовах», – каже Анна Шиманська.

У Львові написали понад 150 листів політв'язням Кремля (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00
Завантажити на комп'ютер

Листи принесуть тепло

«Дорогой друг», «брат», «побратим», «уважаемый» – такими словами розпочинали свої листи львів’яни. У багатьох помилки, але дуже щирі слова. Хтось навіть причепив наліпку і розмалював, щоб подарувати настрій людині, яка зараз далеко від дому.

Велика кількість листів адресована українському бранцеві Станіславу Клиху. Російська влада звинуватила киянина у вбивстві російських військовослужбовців під час першої чеченської війни. Колегія присяжних у Верховному суді Чечні визнала Клиха винним, його засудили на 20 років. Сам Клих стверджує, що російські силовики захопили його незаконно, а показання і визнання слідство отримало під тортурами.

Станіслав Клих
Станіслав Клих

Тут багато листів, написаних політв’язням із Криму, і ми хочемо їм сказати, що вдома на них чекають і не забувають
Анна Шиманська

«Школярі написали йому велику кількість листів, бо їх вразила історія цієї людини, яка за збігом обставин опинилася в Росії і була арештована. Тут багато листів, написаних політв’язням із Криму, і ми хочемо їм сказати, що вдома на них чекають і не забувають», – зауважила Анна Шиманська.

Більшість листів не є адресовані, бо львів’янам неважливо було, хто саме з українських бранців їх прочитає, а хотіли просто сказати – «ми чекаємо вас на рідній землі», «ми дуже співчуваємо», «ви мужні, і ми вами гордимось», «тримайтесь, бо ви нам потрібні».

Колишній політичний в’язень Кремля, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, коли знайшов львівського школяра, який написав йому лист, наголосив, що це додало йому віри і духу, розуміння, що його боротьба оцінена молодою людиною.

У пошуках адресанта. Ахтем Чийгоз знайшов школяра, який писав йому у в'язницю (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00
Завантажити на комп'ютер

Всі листи працівники музею «Територія терору» передають Ігореві Грибу, а він надішле їх в російські колонії та тюрми, де перебувають українські політв’язні. А таких на сьогодні щонайменше 64 особи.

XS
SM
MD
LG