Доступність посилання

ТОП новини

Сирійський «вихлоп» над ялтинським форумом


Економічний форум у Ялті, квітень 2016 року. Ілюстративне фото
Економічний форум у Ялті, квітень 2016 року. Ілюстративне фото

На півострові завершився четвертий Ялтинський міжнародний економічний форум. За інформацією кримських ЗМІ, серед його гостей виявилася і делегація сирійських бізнесменів на чолі з міністром економіки та зовнішньої торгівлі країни Самером аль-Халілем. Кореспондент Крим.Реалії розбирався, як і навіщо сирійці прилетіли до Криму, а також чи стане тепер сирійський напрямок пріоритетним для півострова.

Ялтинський форум: невтішні підсумки

У четвертому економічному форумі в Ялті взяли участь проросійськи налаштовані політики з Австрії, Німеччини, Італії та Чехії.

«В цілому, кримська влада заявила про підписання 70 угод на загальну суму в 162 мільярди рублів. За фактом же на сьогоднішній день немає жодних доказів, які б змусили сприймати ці цифри всерйоз – у публічному доступі немає жодної згадки про зовнішні інвестиції в економіку окупованого і невизнаного цивілізованим світом півострова», – акцентує кримський блогер Ігор Воротников.

На думку кримського політолога Євгенії Горюнової, результати форуму в Ялті говорять про те, що, «незважаючи на зростання числа учасників і браві звіти Сергія Аксенова (Аксьонова) про мільярдні контракти, кошти в Крим вкладає поки тільки російський бюджет».

Цікаво, що безпосередньо перед форумом російський МЗС рекомендував організаторам зосередитися «на третіх країнах», сирійському і африканському напрямках.

Сірійці – до Криму, ПВК «Вагнера» – у Дамаск

Сірійська Делегація прибула до Сімферополя 18 квітня 2018 року близько 16:00 літаком Airbus 320-212 приватної авіакомпанії Cham Wings з бортовим номером YK-BAG. Її прийняли в гостьовому павільйоні для урядових делегацій старого комплексу аеровокзалу. Ані на офіційному табло аеропорту «Сімферополь», ані на ресурсах авіакомпанії рейси з Сирії до Криму на зазначену дату не позначалися.

На табло аеропорту «Сімферополь» 18 квітня рейси з Сирії до Криму і назад не значилися
На табло аеропорту «Сімферополь» 18 квітня рейси з Сирії до Криму і назад не значилися

Історія польотів повітряного судна Airbus 320-212 YK-BAG на сайті Flightradar24 в період з 18 до 22 квітня 2018 року розкриває деякі деталі. Літак напередодні здійснив переліт з сірійського Дамаску до Сочі, але прибув до Криму чомусь з норвезького Бергена, а потім просто зник із Сімферополя. Тут він знову з’явився 22 квітня, прибувши із Сочі, вилетів назад трохи пізніше і знову зник. Між цими двома «зальотами» до Криму судно курсувало між Басрою, Наджафом і Дамаском.

Крим.Реалії мають скріншоти з сайту Flightradar24, що показують переліт зазначеного літака 18 квітня з Сімферополя до Сочі близько 21:00. Траєкторія і маршрут рейсу не відповідають тим, які зазвичай використовують російські компанії при перельотах до Криму і назад – з боку Тамані, над Керченською протокою, уздовж Керченського півострова. Літак летів безпосередньо курсом на Сочі, вилетівши за межі Кримського півострова над Алуштою.

Сайт Flightradar24, переліт літака Airbus 320-212 YK-BAG 18 квітня з Сімферополя до Сочі
Сайт Flightradar24, переліт літака Airbus 320-212 YK-BAG 18 квітня з Сімферополя до Сочі

Автори спеціального журналістського розслідування агентства Reuters «Повітряний слід: як Росія перекидає підкріплення Асаду» Рінат Сагдієв, Марія Цвєткова та Олена Васіна стверджують, що сирійська приватна авіакомпанія Cham Wings здійснює регулярні таємні перевезення найманців російської ПВК «Вагнера» з Ростова-на-Дону до Дамаску.

«США включили Cham Wings до списку санкцій за можливу доставку проасадівських бійців до Сирії та допомогу сирійській військовій розвідці в постачанні зброї і спорядження»
Reuters

«США включили її (Cham Wings – КР) до списку санкцій у 2016 році за можливу доставку проасадівських бійців до Сирії та допомогу сирійській військовій розвідці в постачанні зброї і спорядження... Літаки Cham Wings прилітають до Ростова переважно вночі і відлітають рано вранці, коли в аеропорту майже немає інших пасажирів. Відкритої інформації про ці рейси і розкладу польотів немає, як немає і можливості придбати авіаквитки з Ростова до Дамаску або Латакії, де розташувалася основна російська військова авіабаза в Сирії. За 14 місяців, починаючи з 5 січня 2017 року, Рейтер виявив 51 політ літаків Cham Wings з Дамаску і Латакії до Ростова й назад. Щоразу для цього використовувалися лайнери Airbus A320, що можуть перевозити до 180 пасажирів», – пишуть журналісти-розслідувачі.

Співробітництво чи пропаганда?

Відразу після відвідин сирійською делегацією економічного форуму в Ялті підконтрольний Кремлю віце-прем’єр Криму Георгій Мурадов поспішив запевнити, що російська влада використовуватиме півострів для розвитку транспортного, в тому числі пасажирського, сполучення і торгівлі товарами, особливо в контексті розвитку маршруту Росія-Керченський міст- Севастополь-Сирія.

Сирійці ж, у свою чергу, запропонували створити в Криму «зерновий хаб» і заявили про готовність приймати у себе «кримську пшеницю», замовляти будівництво суден на верфях півострова, а також постачати назад фрукти й овочі. У Ялті й Латакії заклали алею дружби, підписавши між містами договір про побратимство.

Виконавчий директор українського Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос вважає, що візит до Криму делегації з Сирії є спробою російської влади продемонструвати, що півострів нібито має ефективні зарубіжні зв’язки.

«Теза про «зерновий хаб у Криму» ідентична меті проведення форуму – продемонструвати, що Крим має нібито ефективні зарубіжні зв'язки»
Ігор Семиволос

«Спроби Росії втілити в життя ідею про Крим як про своєрідний транспортний хаб із Сирією відомі. Ще у 2010-2012 роках фіксувалося використання для цього військового аеродрому Гвардійське, звідки здійснювалися відповідні польоти російських військових літаків. Тоді говорили навіть про контрабанду. Така ідея відповідає функціоналу російського Чорноморського флоту, що діє і в межах Середземномор’я. Що стосується зерна, то до окупації це було б можливо за рахунок зерна України. Зараз теза про «зерновий хаб у Криму» набула пропагандистського характеру та є ідентичною меті окупаційної влади в проведенні ялтинського форуму – за будь-яку ціну продемонструвати, правда, в основному самим собі, що Крим має нібито ефективні зарубіжні зв'язки. І санкції світової спільноти, запроваджені у відповідь на агресію Росії проти України, не діють», – сказав Семиволос.

Ігор Семиволос
Ігор Семиволос

Тим часом продовжує функціонувати той самий «сирійський експрес» за маршрутом Новоросійськ-Севастополь-Тартус, що складається з військових суден російського флоту, які перевозять техніку й озброєння до Сирії. 14 квітня 2018 року «сирійський експрес» транспортував до Тартусу протидиверсійні катери і патрульні машини.

Нелегальні делегати

Міністерство закордонних справ України неодноразово заявляло, що поїздки зарубіжних політиків до Криму не мають статусу офіційних, і постійно закликає іноземців та осіб без громадянства в’їжджати до анексованого Росією Криму виключно відповідно до законів України і норм міжнародного права.

У свою чергу, в Прокуратурі АР Крим підтвердили, що участь сирійської делегації в економічному форумі в Ялті не залишилася без уваги відомства.

«У діях іноземних громадян вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 332-1 Кримінального кодексу України – порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї. Відповідні відомості внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Участь представників іноземних держав у так званому «економічному форумі», що не перший рік проходить на півострові, не залишається поза увагою Прокуратури Автономної Республіки Крим. Торік за результатами проведення форуму було розпочато кримінальне провадження та встановлено понад 10 учасників, дії яких підпадають під ст. 332-1 Кримінального кодексу України. Це представники європейських країн. Більш детальна інформація буде надана за результатами проведення досудового розслідування», – повідомила прес-секретар Прокуратури АРК Тетяна Тихончик.

XS
SM
MD
LG