Доступність посилання

ТОП новини

О четвертій ранку, без оголошення війни: як зносили стихійний ринок у Севастополі


Рано вранці 23 березня евакуатори почали зносити торгові об'єкти на площі 50-річчя СРСР у Севастополі. Власники торгових точок кажуть, що демонтаж почали без попередження. До того ж, їм заборонили зносити кіоски власними силами.

За свідченням очевидців, кілька евакуаторів заїхали на територію пішохідної зони площі 50-річчя СРСР у районі четвертої години ранку. Людей, які мають відношення до імпровізованого «міні-ринку», на місці не було. Проте, кіоски почали зносити.

У Севастополі зносять кіоски овочевого ринку (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:15 0:00
Завантажити на комп'ютер

Нещодавно в'їзди на територію площі перекрили металевими парканами. Уряд міста пояснював цей крок тим, що площа буде повністю пішохідною. Але для заїзду автомобілів-евакуаторів кілька секцій паркану тимчасово демонтували.

Поліція з народом

«Десь о четвертій ранку мені зателефонував сторож. Він один охороняє закриті на ніч кіоски. Сказав, що приїхали люди, евакуатори й зараз почнеться знесення. О п'ятій ранку я виїхала з дому, приблизно о пів на шосту вже була на місці, але, звісно, вплинути на дії людей, які здійснюють демонтаж, я не змогла. Та й не намагалася особливо», ‒ сказала одна з власниць НТО на площі 50-річчя кореспонденту Крим.Реалії.

Торгові точки зносили весь день. Багато власників, які прибули пізніше на площу, все-таки змогли розібрати кіоски та винести їхній вміст.

За словами голови правління Спілки підприємців Севастополя Елли Сирікової, «безболісно» винести товар із торгових точок допомогли співробітники поліції.

«У нас регулярно відбувалися такі ситуації, коли на евакуатори ставили кіоски з усім товаром, який перебував всередині. Ймовірно, так сталося б і цього разу, якби не співробітники поліції. Коли я приїхала туди, то поліцейські при мені сказали людям, які здійснювали демонтаж, що поки ми не заберемо звідти весь свій товар, вони не дозволять поставити на евакуатор жодного кіоску. І в підсумку поліція свого слова дотримала, з їхньою допомогою ми свій товар забрали», ‒ сказала Крим.Реалії Сирікова.

Люди, які працюють на евакуаторах, оголосили, що не говоритимуть із пресою. Коментар поліцейських також отримати не вдалося.

Після демонтажу кількох «ліній» кіосків на площі залишилося багато сміття, зокрема пластикових ящиків, у яких, мабуть, зберігався товар, металевих уламків тощо.

​Фізичний правозахист

Севастопольський юрист Володимир Новиков, який спеціалізується на захисті прав власності, повідомив кореспонденту Крим.Реалії, що більшість підприємців, які торгували на площі 50-річчя СРСР, самі відмовилися боротися за свої права. Саме тому, вважає Новиков, уряд міста зміг оперативно знести кілька десятків торгових об'єктів.

Тільки троє з цих підприємців були готові боротися з чиновниками
Володимир Новиков

«З усіх людей, яких я знаю і які там володіли кіосками, тільки троє були членами Спілки підприємців (Севастополя ‒ КР) і тільки вони, теоретично, готові були боротися з чиновниками за свої права. Всі інші, якщо можна так сказати, висловили в цій ситуації свою мовчазну згоду й від захисту своїх прав добровільно відмовилися», ‒ констатує юрист.

Новиков наполягає на тому, що, якщо б люди готові були фізично захищати свою власність, у них би було більше шансів на позитивний юридичний вердикт.

Ви повинні не виносити товар, а зайти самим до кіоску й там залишатися
Володимир Новиков

«Ми з ранку розмовляли з деякими з цих підприємців. Я їм як сказав: якщо ви готові боротися за свої права, то ви повинні не виносити звідти товар, а навпаки, зайти самим в кіоск і там залишатися, щоб ваш торговий об'єкт не змогли занурити на евакуатор. Причому така форма захисту мали бути масовою, інакше втрачається будь-який сенс. Якби всі готові були б сидіти в своїх кіосках, то тоді я був би готовий заступитися та захищати їх інтереси, а коли десять або двадцять кіосків навколо демонтують, то захист трьох об'єктів втрачає будь-який сенс», ‒ говорить Новиков.

Підприємці нарікають, що їм не виділяють альтернативні місця для торгівлі, незважаючи на обіцянки уряду.

Ніяких місць, впевнена, ніхто навіть не пропонуватиме
Елла Сирікова

«Сьогодні сама фраза «компенсаційні місця» звучить як щось зі сфери фантастики, ‒ каже Елла Сирікова. ‒ Ніяких місць, впевнена, ніхто навіть не пропонуватиме. Навіть більше, уряд готує зміни до законодавства в частині торгівлі, де поняття «компенсаційні місця» взагалі буде вилучене з юридичного обороту. У той же час, наскільки мені відомо, святе місце, як то кажуть, пустувати не буде. Я вважаю, що уряд витримає паузу, після чого там з'являться нові торговельні точки, але вже згідно з їхніми створеними тіньовими фінансовими схемами. Ніякої «площі для людей», як стверджує уряд, не буде й всі ці красиві картинки, які вони демонструють, залишаться лише картинками».

Співрозмовник Крим.Реалії, близький до севастопольської влади та знайомий із ситуацією навколо проблеми з нестаціонарною торгівлею, спростовує занепокоєння підприємців. За його словами, жоден проект облаштування площі 50-річчя СРСР не передбачає наявності там точок НТО.

«Я особисто бачив кілька проектів облаштування площі, брав участь в їхньому обговоренні. І з впевненістю говорю, що ні один із них не передбачає наявності там торгових об'єктів. У проектах йдеться винятково про створення громадського простору для людей. У цей час активно обговорюється перенесення торгових точок на суміжні вулиці. Конкретного рішення поки немає, але є розуміння того, що створення альтернативного простору для торгівлі необхідне й воно буде здійснене», ‒ сказало джерело.

Елла Сирікова каже, що поки не знає, що робити далі ‒ точка на площі була єдиним джерелом її прибутків.

Цей кіоск залишався єдиним об'єктом, що приносить прибуток мені та моїй родині
Елла Сирікова

«Я взагалі людина бойова й за правду завжди готова боротися, але сьогоднішній день завів мене в якусь прострацію, і що далі мені робити, я вам сказати не можу, ‒ ділиться Сирікова. ‒ Мені вже 54 роки, і цей кіоск залишався єдиним об'єктом, що приносить прибуток мені та моїй родині. Зараз нам усім потрібно буде доводити право власності на кіоск, платити гроші й забирати об'єкти зі штрафного майданчика. Загалом ‒ головний біль. Можу сказати одне ‒ в будь-якому випадку я буду торгувати «по бєспрєдєлу». У мене залишився товар і його потрібно розпродати, а що далі... Про це подумаємо потім».

XS
SM
MD
LG