18 березня 2014 року Росія зробила остаточний крок у незаконній окупації Криму – частини суверенної території України, яку Росія визнала такою за низкою міжнародних договорів.
«Ми не забудемо про незаконно окупований Крим», – наголошено у спільній статті восьми європейських міністрів закордонних справ на сайті euobserver.com. Авторами заяви є:
- Андерс Самуельсен, міністр закордонних справ Данії;
- Свен Міксер, міністр закордонних справ Естонії;
- Едгар Рінкевичс, міністр закордонних справ Латвії;
- Лінас Лінкявічюс, міністр закордонних справ Литви;
- Яцек Чапутовіч, міністр закордонних справ Польщі;
- Теодор Віорел Мелешкану, міністр закордонних справ Румунії;
- Маргот Вальстрьом, міністр закордонних справ Швеції;
- Павло Клімкін, міністр закордонних справ України.
Головною мішенню репресій стали корінні для Криму кримські татари, а також етнічні українці, багато з яких виступили проти нелегальної анексії
«Жителі Криму несподівано опинилися під де-факто владою Москви. Їх змусили отримувати російське громадянство і служити в російських збройних силах, що в обох випадках є порушенням міжнародного права. Проти них почалася політика широких репресій, що призвела до масштабних утисків прав людини, зокрема ув’язнень з політичних мотивів, закриття ЗМІ та шкіл і навіть випадків вбивств та зникнень. Головною мішенню репресій стали корінні для Криму кримські татари, а також етнічні українці, багато з яких виступили проти нелегальної анексії. Десятки людей були засуджені за сфабрикованими звинуваченнями. Так, українського кінорежисера Олега Сенцова ганебно засудили до 20 років позбавлення волі за нібито «тероризм», – йдеться у статті.
Сенцов та понад 60 інших політв'язнів мають бути негайно звільнені, наголошують міністри.
Також ЄС не визнає результати виборів, що проводяться Росією в Криму.
«Незаконна окупація Криму підвищує ризики для безпеки в Чорноморському регіоні, але її наслідки сягають далеко за межі регіону. Разом з нинішньою російською агресією на Донбасі вона також є порушенням європейського безпекового порядку, правил та принципів, що слугували основою стабільності й безпеки в Європі з часів закінчення Холодної війни. Те, що відбулося в Криму, стосується не тільки України, але й нас усіх. Ось чому ми не забудемо і не полишимо Крим», – йдеться в заяві.