Доступність посилання

ТОП новини

Справа севастопольського активіста Большакова: між слідством і судом


Валерій Большаков
Валерій Большаков

Слідчий комітет Росії у Севастополі завершив розслідування кримінальної справи проти севастопольського лівого активіста Валерія Большакова. Наразі справа Большакова направлена до прокуратури для узгодження й подальшого затвердження обвинувального висновку, після чого матеріали будуть надіслані до суду.

Валерій Большаков ‒ колишній керівник Союзу робітників Севастополя. 2014 року разом із прихильниками приєднався до російської лівої політичної партії РОТ «Фронт», очоливши її севастопольське відділення. Неодноразово протестував проти політики екс-губернатора міста Сергія Меняйла й багато разів виступав із різкою публічною критикою правоохоронних структур Севастополя.

Політик був затриманий російськими силовиками 14 листопада 2017 року. У його будинку був проведений обшук, що тривав упродовж трьох годин, після чого політика відвезли на допит. Після комплексу слідчих дій Большаков скаржився на погане самопочуття, що, за його словами, стало наслідком жорстких методів, що застосовуються відносно нього силовиками під час проведення слідчих дій. У підсумку з листопада 2017 року й до сьогодні політик перебуває під підпискою про невиїзд.

Валерій Большаков
Валерій Большаков

П'ять років за коментарі?

Виходячи з постанови слідчого «про притягнення як обвинуваченого», в основу звинувачень проти Большакова лягли коментарі на сторінках одного з севастопольських ЗМІ, а також на його сторінці в соціальній мережі «Вконтакте». За версією слідства, Большаков, «...усвідомлюючи злочинний характер своїх дій, вчинив дії, спрямовані на приниження гідності осіб за ознаками приналежності до соціальної групи «терське козацтво», а також «...закликав до насильницької зміни влади в Росії ‒ до повалення «путінського режиму» та встановлення «диктатури пролетаріату» насильницьким шляхом».

Окрім того, екстремістським був визнаний текст, написаний на плакаті, що Большаков тримав під час одиночного пікету, проведеного, власне, біля будівлі севастопольського Слідкому.

У підсумку звинувачуватимуть місцевого комуніста за частинами 1 і 2 статті 280 (публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності), а також за частиною 1 статті 282 (розпалювання ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності) Кримінального кодексу Росії. Максимальне покарання за кожною із зазначених статей ‒ п'ять років позбавлення волі.

Наразі захист ознайомився з усіма матеріалами справи проти Большакова. Тепер, за словами його адвоката, справа надіслана до прокуратури для остаточного затвердження обвинувального висновку.

Дивитися на все ширше

Основним доказом провини Большакова, за версією органів слідства, є лінгвістичні експертизи його текстів, що лягли в основу звинувачення. Висновки експертів-лінгвістів відносно всіх чотирьох епізодів в унісон говорять про його провину.

Олексій Ладін
Олексій Ладін

Адвокат Олексій Ладін вважає, що в призначених слідством експертизах суть проблематики, на якій будуються доводи звинувачення, досліджена не до кінця, оскільки, кожен з епізодів, інкримінованих Большакову в провину, необхідно, на думку Ладіна, розглядати дещо ширше.

Необхідно проводити комплексну психолого-лінгвістичну експертизу, щоб глибше оцінити ситуацію
Олексій Ладін

«Давайте розглянемо окремі епізоди. Наприклад, текст про терських козаків. Нам відомо, що написанню поста в соціальній мережі передували певні події конфліктного характеру між самим Большаковим та окремими представниками терського козацтва. Інший текст ‒ про співробітників слідчого комітету. Всім відомо, що Большакова з правоохоронними органами пов'язують дуже довгі й не найбільш конструктивні відносини. Я зараз говорю про побиття його матері, за фактом якого йому так і не вдалося домогтися адекватного розслідування», ‒ зазначає Ладін.

У решті двох текстах, стверджує адвокат, Большаков обговорює зі своїми соратниками політичну ситуацію в Росії, цитуючи при цьому класиків марксизму-ленінізму, погляди яких він розділяє, говорячи про необхідність «...пролетаріату брати владу в свої руки».

В експертизі відмовлено

«У зв'язку з цим, я впевнений, для повномасштабного аналізу цих епізодів недостатньо лише лінгвістичних експертиз. Необхідно проводити комплексну психолого-лінгвістичну експертизу, щоб глибше оцінити ситуацію. Ми виходили в межах слідства з цією ініціативою, але слідчий відмовився. Тепер, думаю, ми спробуємо досягти цієї експертизи через суд», ‒ сказав Ладін.

Незважаючи на досить швидкий темп перебігу слідства ‒ менше трьох місяців ‒ воно не завжди проходило «гладко». Так, за словами одного з соратників активіста, який побажав залишитися анонімним, Большакову надходили погрози змінити запобіжний захід на утримання в СІЗО.

Йому й розправою фізичною погрожували, й змінити запобіжний захід на арешт в СІЗО погрожували

«Його одного разу підстерегли біля магазину й намагалися вручити повістки на допити на кожен робочий день. Також намагалися змусити його підписати повістки про допит його матері. Він відмовлявся. Тоді йому й розправою фізичною погрожували, й змінити запобіжний захід на арешт в СІЗО погрожували. Але, благо, всі питання вдалося вирішити», ‒ сказав соратник Большакова.

Олексій Ладін каже, що судові засідання в справі Большакова почнуться упродовж місяця й у захисту вже готова стратегія дій на цю стадію кримінального процесу.

«Я не можу говорити, коли конкретно будуть засідання, оскільки, як ви розумієте, графік ще не розписали, але, думаю, що останній термін ‒ місяць, може раніше. Захист вже має план дій, але я поки не хотів би його озвучувати. Під час судових розглядів ми його спробуємо реалізувати», ‒ зазначив адвокат.

Довідка: Мати активіста Людмила Большакова була побита 6 вересня 2013 року якимсь Олегом Клименком. Жінці були завдані серйозні травми, після чого вона деякий час перебувала в реанімації. З того моменту Большаков неодноразово критикував слідчі органи України, а пізніше ‒ Росії за те, що вони, на його думку, затягують слідство, не проводять необхідних досліджень та експертиз, відмовляються залучати до справи речові докази. У підсумку ‒ наприкінці березня 2016 року кримінальне переслідування Клименка було припинене.

XS
SM
MD
LG