Ультрамодну набережну й сучасний туристичний комплекс «Аква Євпаторія» планують збудувати в кримському селищі Заозерне ‒ такі обіцянки дала підконтрольна Кремлю євпаторійська мерія місцевим жителям. Насправді ж люди отримали паркан і обмежений доступ до місцевої визначної пам'ятки ‒ лиману з лікувальними грязями, навколо якого й будуть зводити обіцяний елітний рай.
Близько місяця тому біля місцевого пляжу встановили паркан. «Будівництво за парканом! Вони там навіть дерева валять, видно!» ‒ розповідає місцева жителька.
Про плани на будівництво в цьому районі місцеві жителі не знали ‒ громадські слухання в селищі не проводилися.
«Нас ніхто не попереджав, що будівництво буде, ніхто не попереджав і ніхто не питав нас. Ми ‒ довколишній район, Лиманівка, ми тут живемо поруч, і нам не все одно, що буде біля нас», ‒ каже мешканка Заозерного Тетяна Кулакова.
Підготовчі роботи вже розпочаті, хоча дозвіл на будівництво фірма-забудовник тільки оформляє. Обурені місцеві жителі звернулися до чиновників і з'ясували, що тут, на площі в 22 гектари, планують збудувати новий житловий комплекс під назвою «Аква-Євпаторія». У проектному плані тринадцять восьмиповерхівок ‒ це готелі, медичні заклади, ресторани, будинки, які розташуються навколо лиману з лікувальними грязями.
«Це взагалі свавілля. Це ж лікувальне озеро! Це як це ‒ людей позбавити цього озера. Євпаторія вирішила, народу не запитали у селищі, це, по-перше, має народ вирішувати, а не вони! Вони все за гроші продають», ‒ обурена жителька Заозерного Валентина.
Елітний рай замість аквапарку
Ці землі десять років тому взяла в оренду фірма «Рив'єра». Власником підприємства значився житель Дніпропетровщини, землю йому відвели під будівництво аквапарку. Але минулого року фірму «Рив'єра» купила севастопольська група компаній «Парангон» ‒ разом з орендованою землею, й плани змінилися.
Будівництво медичного сучасного комплексу й критого банного комплексу дасть можливість продовжити сезон і залучити туристів у міжсезонняЮлія Смирнова
«Це облаштована водойма з зеленою територією, що в підсумку сформує повноцінний парк в селищі Заозерне. Це будівництво готелю, планована його категорія чотири (зірки ‒ КР). Будівництво медичного сучасного комплексу й критого банного комплексу дасть можливість продовжити сезон і залучити туристів у міжсезоння», ‒ вважає генеральний директор фірми «Рив'єра» Юлія Смирнова.
Група компаній «Парангон» ‒ відомий севастопольський забудовник, пов'язаний з родиною екс-міністра оборони України Павла Лебедєва. Засновники керівної компанії ‒ чотири фірми, всі зареєстровані в офшорних зонах. П'ятий засновник ‒ дружина Лебедєва Людмила.
З компаніями сім'ї Лебедєвих пов'язано чимало скандалів у Криму. Останній ‒ у заповідному урочищі Ласпі під Севастополем. Фірма «Агат-А», яка теж входить до групи «Парангон», мала український дозвіл на будівництво пансіонату, а замість нього звела елітне житло ‒ дві багатоповерхівки.
За інформацією екологів, тоді вирубали червонокнижні дерева на суму 31 мільйон рублів.
У «Парангон» є тільки план забудови, а дозволу на будівництво біля Заозерного у компанії немає, але фірма вже активно рекламує квартири в новому комплексі. Першу чергу обіцяють закінчити до кінця 2019 року.
Лиман для всіх?
Проект забудови узгодила підконтрольна Кремлю євпаторійська мерія. Забудовника зобов'язали облаштувати набережну вартістю понад 700 мільйонів рублів.
«Це доступність пляжу, пляж ми не чіпаємо. Друге ‒ те, що у нас з'являється велика набережна прогулянкова, скажімо так, променадна з сучасною інфраструктурою. Замахнулися, звичайно, ‒ зробити кращу за сочинську набережну, яка олімпійська», ‒ сказав голова підконтрольної Кремлю мерії Євпаторії Андрій Філонов.
Російський мер міста запевняє: місцевим жителям нема через що хвилюватися. Філонов стверджує, що, за умовами проекту, лиман з цілющими грязями буде відкритий для всіх. У мерії вважають ‒ вони мали повне право не обговорювати проект з людьми.
«Якщо ми діємо формально, (згідно з ‒ КР) буквою закону, то в цьому випадку нам публічні слухання не потрібні, так? Ми не змінювали цільове призначення, ми його призначали ‒ виділяли землі вільного призначення, надавали їм той чи інший статус», ‒ каже Філонов.
Ось тільки активісти стверджують ‒ статус землі все-таки був змінений. На кадастровій карті тільки в 2016 році з'явилася позначка про те, що ділянка біля лиману призначена для середньоповерхової забудови. А до цього на офіційній карті Заозерного з 2012 року позначалося, що це ділянки для рекреації, аквапарку й для об'єктів громадського призначення.
«Незаконно, насправді. Навіть Аксенов (російський голова Криму Сергій Аксенов ‒ КР) всюди говорив, що якщо хтось з муніципальних чиновників переведе землю з рекреації в забудову ‒ каратиме, буде кримінальна відповідальність, будуть сидіти в тюрмі. Я вже був у заступників Аксенова, вони мені все кивають головою, погоджуються: «так, правильно». Але щось поки результатів взагалі ніяких», ‒ каже представник ініціативної групи мешканців Заозерного Сергій Соболєв.
Гострі питання
Євпаторійські лимани відомі своїми цілющими грязями. Забудовник замовив екологічну експертизу приватній фірмі й тепер стверджує, що ця водойма не може навіть називатися лиманом і не має лікувальних властивостей.
Забудовник замовив екологічну експертизу приватній фірмі й тепер стверджує, що ця водойма не може називатися лиманом і не має лікувальних властивостей
«За результатами екологічних досліджень щодо водойми, розташованої на нашій земельній ділянці, були зроблені висновки експертами, що водойма є природно підтоплюваною територією. Вона не входить до переліку озер, вона не є паспортизованою водоймою й тим більше не є лікувальним лиманом», ‒ говорить представник забудовника Юлія Смирнова.
Місцевих насторожило те, що цю експертизу проводила фірма з Підмосков'я, а не кримські фахівці. До того ж, за інформацією з російського реєстру, ця фірма перебуває в стадії ліквідації.
Місцеві вже встигли звернутися до своєї землячки ‒ депутата Держдуми Росії Наталії Поклонської, яка виросла в сусідньому селі
«Перше. Де державна експертиза передбачуваного об'єкту забудови? Друге. Де громадські слухання, які потрібно було провести ще в момент вибору земельної ділянки, до її надання? Третє. Чому раптом, судячи зі слів громадських діячів, ось ті грязі, які багато століть, можна сказати, людьми використовувалися ‒ і раптом вони виявилися шкідливими», ‒ запитує кримський еколог Маргарита Литвиненко.
Після того, як місцеві жителі поставили це питання, мерія погодилася провести громадські слухання. Забудовник, у свою чергу, пообіцяв віддати проби ґрунту на експертизу сакським фахівцям з лікувальних грязей. А місцеві вже встигли звернутися до своєї землячки ‒ депутата Держдуми Росії Наталії Поклонської, яка виросла в сусідньому селі. Тепер Генпрокуратура Росії перевірить, як тут виділяли землю і як узгоджували проект забудови.