Вибори в підконтрольний Москві парламент Севастополя відбудуться лише в 2019 році, проте вже зараз з великою часткою впевненості можна сказати, що депутатський корпус міста буде серйозно оновлений. Відразу кілька депутатів передчасно оголосили про те, що не мають наміру балотуватися в Законодавчі збори другого скликання.
Всі власники авторських сторінок, які зробили зазначену заяву, є членами умовної «команди Олексія Чалого» ‒ колишнього «народного мера» Севастополя, який, власне, також озвучив своє рішення назавжди покинути політику, але зробив це на кілька місяців раніше за своїх колег.
Чалий повідомив, що хоче зосередитися на більш «практичній» галузі, в якій, за його словами, він принесе більше користі місту, ніж працюючи на політичній ниві.
Я багата людина, я забезпечений до кінця днівОлексій Чалий
«Закінчиться (депутатська каденція ‒ КР) ‒ і піду. Я вважаю, що набагато кориснішим я буду в реалізації конкретних проектів розвитку міста. Я багата людина, я продав «Тавриду Електрик» в 2014 році через санкції, вона дорого коштує, тому я забезпечений до кінця днів, ‒ пояснив він. ‒ І я створив стартап ‒ маленьке підприємство, яке буде займатися розробкою ідеології нових електромереж, там зараз працює п'ять чоловік, це все аналітики. Я плачу зарплату їм, і сам собі, тому що вклав гроші в цей проект», ‒ відповів Чалий на відповідне запитання кореспондента ТАСС.
Втома та важка праця
Згодом журналісти з'ясували, що Чалий у своїх намірах не самотній. Як мінімум четверо його соратників дали зрозуміти пресі, що перший термін депутатських повноважень для них стане останнім. Більшість з опитаних депутатів пов'язали свій «вихід» з міської політики із втомою та бажанням працювати за професією.
Так, голова російського комітету з містобудування, депутат В'ячеслав Горелов дав зрозуміти, що ця каденція стане для нього останньою. Щодо планів на майбутнє Горєлов сказав, що хотів би захистити дисертацію з історії, але вже після 2019 року, коли, власне, і закінчується термін повноважень чинних депутатів.
Схожу заяву зробив і Віктор Посметний ‒ депутат, який очолює комітет із законодавства.
«Бути публічною людиною, виступати й світитися в ЗМІ мені ніколи не було цікаво, тому продовжувати бути депутатом після 2019 року я не планував», ‒ сказав Посметний, додавши, що не тільки він, але й багато його колег, за його інформацією, не мають наміру боротися за депутатські мандати в 2019 році.
Водночас Посметний не виключив, що все-таки готовий змінити своє рішення, якщо його попросять про це «...люди, яких він поважає».
Третім у команді «відмовників» став Олександр Караваєв. Свої мотиви він пояснив тим, що має намір в той час піти на пенсію, а від роботи законодавцем він втомився.
«Я з 2007 року в російському русі, витрачав на цю діяльність свої час і гроші. Пора приділити більше уваги дітям і онукам. Та й на той час буду вже на пенсії», ‒ резюмував Караваєв.
Таким чином, на наступних виборах «команда Чалого» втратить як мінімум чотирьох чоловік, включаючи свого «ідейного натхненника», що, як показує практика, загрожує переділом сфер впливу в міському парламентаризмі.
Не зійшлися пазли?
«У севастопольському парламенті, на відміну від кримського, було хоча б дві незалежні фракції, ‒ каже російський політик і громадський активіст Володимир Гарначук. ‒ Першу склали порядні й компетентні люди, які об'єдналися навколо Олексія Чалого, іншу ж групу склали лобісти інтересів виконавчої влади міста та низки великих фінансових груп. На сьогодні, я вважаю, для грамотних людей, які перебувають у «команді Чалого», так само як і для нього самого, очевидно, що незалежний парламентаризм у Росії відсутній. Усвідомлення того, що всі зусилля марні й нічого змінити в результаті не вийде, думаю, й спонукало деяких людей відмовитися від ідеї повторно балотуватися».
Окрім того, анонімне джерело газети «Коммерсант» повідомило, що депутати, найімовірніше, не спрацювалися з новим складом міського уряду, який очолює Дмитро Овсянников. Відсутність взаєморозуміння, за словами джерела, поглибилася під час численних дискусій щодо подальшої долі Ласпі. Депутати наполягають, що території необхідно надати статус особливо охоронюваної, а нинішній уряд в особі Овсянникова навмисне зволікає з ухваленням цього рішення.
«Якщо депутати й уряд міста дійдуть до консенсусу з питань захисту природних заказників і центру Севастополя від забудови, настрої в Закзборах можуть змінитися», ‒ вважає голова Корпорації розвитку Севастополя Олег Ніколаєв.
Ігор Соловйов, колишній депутат з «команди Чалого», добровільно склав мандат, вважає, що однією з основних причин, через яку його колишні соратники відмовляються від продовження політичної кар'єри, є неможливість виконання концепції розвитку Севастополя, яка в 2014 році становила основу програми партії «Единая Россия».
Севастополь перетвориться на регіон, де контрольований парламент і вкрай слабкий губернаторВолодимир Гарначук
«Концепцію, з якою ми йшли на вибори в 2014 році, з об'єктивних причин неможливо було виконати, це й Чалий визнавав. Мабуть, вони зробили все, що могли, й не збираються більше тут залишатися. У Росії, принаймні в Севастополі, законодавча влада не може змусити щось зробити виконавчу, якщо остання цього не хоче. Навіть якихось дуже простих речей досягти буває дуже складно», ‒ сказав Соловйов.
Розпад «команди Чалого» та відсутність у низки депутатів бажання йти на нові парламентські вибори знищить у Севастополі зачатки незалежного парламентаризму, вважає Володимир Гарначук.
«Севастополь, і це вже давно зрозуміло, перетвориться з політичної точки зору на середньостатистичну російську провінцію. На звичайний регіон, де абсолютно контрольований парламент і вкрай слабкий губернатор. Тенденція до такого результату склалася не сьогодні й не вчора. На жаль, незабаром все прийде саме до цього», ‒ підсумував Гарначук.
У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові