29 жовтня на Архітектурному форумі в Сімферополі архітектор, керівник Кримської філії АНО «ЕКОН» (Центру експертизи та контролю об'єктів спадщини та культурних цінностей) Ольга Вечер у своїй доповіді «Системна криза збереження історико-культурної та природної спадщини Криму як загроза його сталому розвитку» озвучила невтішні прогнози для півострова.
Ще рік-два такого нестримного освоєння ‒і ми назавжди втратимо Крим як історико-культурний центрОльга Вечер
«Я впродовж трьох років на громадських засадах проводила моніторинг стану об'єктів історико-культурної та природної спадщини в Криму й з повною відповідальністю повідомляю: ще рік-два такого нестримного освоєння Криму ‒ хаотичної забудови, вирубки ялівцевих гаїв, парків, скверів, розробки кар'єрів ‒ і ми назавжди втратимо Крим як історико-культурний центр, природно-кліматичний курорт світового значення», ‒ наголосила архітектор.
На її думку, ситуація із забудовою півострова вже викликає соціальну напруженість у Криму. Ольга Вечер назвала це «ганьбою» для сусідньої Росії.
«Ганьба для неї (Росії ‒ КР), що за три з половиною роки вона не знайшла механізму для збереження Криму й сама породила соціальну напруженість серед кримчан!» ‒ зазначила в доповіді Вечер.
Їхня стратегія полягає тільки в нескінченній комерціалізації всього, що для нас святеОльга Вечер
Вона стверджує, що така ситуація склалася через бажання російської влади комерціалізувати культурно-природне надбання Криму.
«Їхня стратегія полягає тільки в нескінченній комерціалізації всього, що для нас святе ‒ музеї-заповідники, пам'ятки історії, культури та архітектури, природні заповідники, парки, дитячі оздоровчі табори», ‒ наголосила Вечер.
Стурбованість ситуацією, що склалася з боку жителів півострова підтверджує й проросійський громадський активіст з Криму Сергій Дудченко.
Інтереси великих забудовників, мабуть, важливіші за збереження Криму для нащадківСергій Дудченко
«Це болюча тема для Криму. Ми спостерігаємо хаотичну забудову Криму, знищення видових місць, парків, лісів. І це все турбує простих кримчан. Але інтереси великих забудовників, мабуть, важливіші за збереження Криму для нащадків. Перехідний період беззаконня й маніпуляції з документами на землю приведе до втрати іміджу Криму як унікального природно-кліматичного регіону», ‒ сказав він у коментарі Крим.Реалії.
Про наслідки хаотичної забудови півострова Крим.Реалії розповів і кримський бізнесмен, власник ялтинського зоопарку «Казка» та парку левів «Тайган» Олег Зубков.
В архітектурі Криму ‒ хаос і безладОлег Зубков
«Що при Україні, що сьогодні при Росії в архітектурі Криму ‒ хаос і безлад. Фактично управління архітектури та будівництва в містах перетворилися в такі корупційні конторки, які за гроші або під тиском влади узгодять вам будівництво чого завгодно й де завгодно. Яскравий приклад ‒ це забудова Приморського парку в Ялті», ‒ говорить він.
Зубков зазначає, що сьогодні забудовою півострова активно займаються фірми, пов'язані з відомими кримськими політиками.
«В українські часи через слабку, корумповану владу, через байдужу громадськість почалася безпрецедентна забудова паркових зон. У перших лавах у подібних антинародних, антикримських будівництвах завжди йде фірма «Консоль». На совісті фірми «Консоль» під керуванням Володимира Константинова (спікера російського парламенту Криму ‒ КР) багато різних архітектурних та містобудівних злочинів: забудова території нижнього розарію в Нікітському ботанічному саду, будівництво апартаментів (під виглядом кафе-морозиво) в Приморському парку в Ялті й дуже багато інших подібних злочинів. Звичайно, до містобудівного беззаконня підтягнулися й інші будівельні фірми. Сьогодні з 35 гектарів Приморського парку в Ялті залишилося менше ніж 7 гектарів території, яка виглядає, як прибудинкова територія навколо набудованих висоток. Великий внесок у знищення Ялти вніс Брайко (Сергій Брайко, колишній міський голова Ялти ‒ КР), який за два свої мерські терміни погодив роздачу понад 500 гектарів безцінної ялтинської землі під сумнівні інвестпроекти й забудову. Бувши з 2002 до 2006 року депутатом Ялтинської міської ради, членом земельної комісії Ялтинської міськради, я бачив все зсередини, боровся з цим земельним свавіллям, як міг. Однак перемогла, як завжди, корупція», ‒ розповів бізнесмен.
За його спостереженнями, після 2014 року ситуація з хаотичною забудовою Криму значно погіршилася.
При Україні громадськість хоча б помітингувати могла. Сьогодні у нас і цю можливість забралиОлег Зубков
«З переходом Криму до складу Росії особливо нічого не змінилося: гучні порожні заяви, вибіркове знесення неугодних об'єктів, повсюдна забудова паркових зон, подальше процвітання все тієї ж фірми «Консоль». Різниця лише в тому, що при Україні громадськість хоча б помітингувати могла, привернути увагу до того чи іншого ганебного будівництва. Сьогодні у нас і цю можливість забрали. А якщо додати до цього ще й те, що вільна преса та журналістика в російському Криму практично знищена, а залежні від влади ЗМІ ніколи не підуть проти влади, то ситуація буде взагалі сумною», ‒ вважає Зубков.
На думку кримського бізнесмена, головною причиною будівельного свавілля на півострові є корупція в структурах російської влади.
Хорошим і гідним архітекторам себе проявити на керівних посадах в Криму не дадуть, оскільки там потрібні чисті корупціонериОлег Зубков
«Хорошим і гідним архітекторам себе проявити на керівних посадах в Криму не дадуть, оскільки там потрібні чисті корупціонери, які обслуговують інтереси місцевої влади. Чи буде при такій ситуації лад у планомірному розвитку території? Ніколи! Це для парку левів «Тайган», розташованого в глухому кримському степу, застосовуватимуться жорсткі російські закони, і далі зноситимуть «ноги» будівель, що виходять на один метр за паркан в бік безкрайнього поля, зноситимуть десятиметрові літери «Парк левів «Тайган», які стали вже самі пам'яткою, але «псують ґрунтовий покрив», виписуватимуться стотисячні штрафи за тінь від будівель і т. д. А в кримських скверах і парках «Консоль» та їй подібні продовжуватимуть будувати своє елітне житло, супермаркети та інше. В першу чергу влада займається тим, чим їй цікаво, де є її корупційна складова», ‒ констатує Зубков.