Доступність посилання

ТОП новини

«Крим – у пріоритеті»: чим Україна відповість на заяви Земана


Президент України Петро Порошенко (л) і президент Чехії Мілош Земан
Президент України Петро Порошенко (л) і президент Чехії Мілош Земан

Днями президент Чехії Мілош Земан, виступаючи на засіданні ПАРЄ в Страсбурзі, запропонував заплатити Україні «компенсацію» за анексований Росією Крим – «фінансово» або «нафтою чи газом». Мовляв, варто піти на все, щоб уникнути війни в Європі – і Крим зараз потрібно залишити Путіну.

«Рішуче відкидаю твердження тих, хто каже про Крим, як про «завершену справу». Трибуну Парламентської асамблеї Ради Європи створили не для закликів торгуватися територіями за гроші, нафту чи газ. Її створили для захисту наших основ, наших цінностей і наших принципів…І така необхідність настала сьогодні», – заявив президент України Петро Порошенко.

Про це в ефірі програми «Ваша Свобода» говорять голова фонду «Майдан закордонних справ» Богдан Яременко та народний депутат України («Народний фронт»), член парламентської делегації України в ПАРЄ Леонід Ємець.

– Пане Яременко, якою має бути відповідь України на такі твердження Мілоша Земана – визнати Крим російським де-факто?

Богдан Яременко: Відповідь уже є. Вона надана президентом. Це був найбільш вдалий момент у його виступі в Парламентській асамблеї чи на засіданні Ради Європи. Насправді Земан не оскаржував факт незаконності окупації чи анексії Криму, він закликав до певного реалізму: визнати, що це вже сталося, це ніяк не зміниш, давайте спробуємо, щоб не заварювати велику кашу, компенсувати це грішми. Земан – не єдиний носій таких підходів у Європі. Такі люди є і в Україні.

Ми фактично торгуємося Кримом, і ми самі підштовхуємо і симпатиків, і антипатиків до думки, що Крим для нас має другорядне значення
Богдан Яременко

(З початку незалежності – ред.) Україна, ми фактично торгуємося Кримом. За той же ж газ дозволили там розташовувати військові бази Російської Федерації. Тема грошей постійно була присутня при ухваленні рішень про продовження. Після анексії маємо два фрагменти однієї війни: Крим і Донбас. І чомусь по-різному підходимо до них. Щодо Донбасу створені великі міжнародні форуми («нормандський формат», «мінський процес»), що ж до Криму... немає нічого. Самі підштовхуємо дуже часто наших і симпатиків, і антипатиків до думки, що Крим для нас має другорядне значення. Закон щодо держполітики щодо тимчасово окупованих територій побіжно згадує лише Крим. У президентських пропозиціях у законі розділяються громадяни України на тимчасово окупованих територіях ОРДЛО і в Криму. Для ОРДЛО пропонується залишити українські зобов’язання про пенсійне й інше соцзабезпечення, для Криму Україна не взяла зобов’язань на себе.

Богдан Яременко
Богдан Яременко

– Пане Ємець, якою є позиція України щодо того, щоб повернути і Крим, не лише Донбас? Можливо, пани «земани» озвучують те, що Київ насправді робить, хоч і не заявляє?

Позиція України була і залишається дуже чіткою: Крим є територією України
Леонід Ємець

Леонід Ємець: Земан давним-давно займає абсолютно проросійську позицію. Сюди приїхав з однією метою: розказати цей меседж. Позиція України була і залишається дуже чіткою: Крим є територією України, його продавати, міняти або ще якимось чином від нього відмовлятися Україна не планує. Єдиний варіант – повернення Криму до України. Я працюю в робочій групі змін до Конституції щодо забезпечення кримських татар та інших корінних народів, які проживають у Криму додатковими інструментами автономії. Працюємо з представниками Меджлісу. Це погоджений процес з усіма гілками влади. Крим у нас був і залишається у пріоритеті, як і Донбас.

Леонід Ємець
Леонід Ємець

Це просто, як інструмент пропаганди, коли ми говоримо, наприклад, про президента Чехії, який приїжджає і починає переконувати світ, що повернення Криму до України призведе до третьої світової війни, мовляв, його треба забути, а Україні дати якісь гроші, щоб це питання залишити. Коли Гітлер колись у Чехії забирав їхні території, то у них не виникло бажання «отримати грішми»? Це не маніпуляція, а це інструментарій російської гібридної війни. Колишні президенти йдуть працювати у «Газпром», а деякі чинні президенти вже, очевидно, працюють на Російську Федерацію.

– Чи не є подібна позиція мейнстрімом серед європейських політиків, що Крим варто де-факто зафіксувати як російський?

Це не маніпуляція, це інструментарій російської гібридної війни
Леонід Ємець

Леонід Ємець: Навіть представники Чехії приходили сьогодні і вибачалися, які є тут делегатами їхнього парламенту. Казали: це не є офіційна позиція аж ніяка, ні уряду, ні парламенту, це позиція однієї людини, яка на гаслах популізму отримала посаду президента, який в Чехії має надзвичайно обмежені повноваження. Уже неодноразово робив такого роду епатажні заяви. У самій Чехії воно сприймається, як щось несерйозне, за що постійно буває соромно.Уже є офіційні заяви і чеського уряду, і чеського МЗС. Сприймайте це, як інструмент російського впливу – Росія не здатна контролювати чеський уряд, але здатна контролювати чеського президента...

Росія могла б компенсувати Україні втрату Криму – Земан
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:22 0:00
Завантажити на комп'ютер

(Щодо нового очільника ПАРЄ – ред.), то це (Стелла Кіріакідес – ред.) тимчасовий президент на декілька місяців, тільки на цю сесію. Колеги, з якими тут спілкуємося, переконують, що вона аж ніяк не є проросійським політиком. Можливо, інший кандидат був би набагато ближчим (я маю на увазі Емануеля Зінгеріса) до України, набагато більше антиросійським, але це не означає, що кандидат від Кіпру є проросійським. Просто має більш нейтральну позицію.

​– Пане Яременко, далі що може бути і в ПАРЄ, і не лише щодо підтримки Європою України, зокрема з відстоювання територіальної цілісності України?

Не стають слабшими голоси «путінферштейнерів», які закликають до розуміння Росії, до діалогу
Богдан Яременко

Богдан Яременко: Позиція Європи зрозуміла, сформульована. Вона не буде змінюватися найближчим часом і полягає в застосуванні санкцій проти Російської Федерації за обома епізодами війни проти України. Навряд чи можливі такі жахливі речі, як «пакт Молотова-Ріббентропа». Але ситуація у перспективі не виглядає безхмарною. Ніскільки не стають слабшими голоси «путінферштейнерів», які закликають до розуміння Росії, до діалогу. Критичним є втрата концентрації на цій проблемі. Виникають постійно нові кризи. Наприклад, «референдум» у Каталонії за незалежність... Україна зовсім не в тому становищі, щоб вважати, що хтось назавжди на стороні України. У нас союзників просто немає формальних. Ми не є членами жодного оборонного союзу. У нас є друзі. Як бачимо, виникають питання: то освіта, то ще, і друзі починають поводити себе гірше, ніж вороги. Ми не можемо покладатися на жодну державу в світі, крім як самі на себе.

Ми підіграємо веденню переговорів про долю України без України
Богдан Яременко

Якщо Україна просто пасує європейській і американській дипломатії, сподіваючись, що вони для нас вирішать російське питання, то час грає проти нас. Будемо проводити активнішу політику – цілком можливо, час працює і на нас. Судячи з того, як президент і провладні фракції просували прийняття закону і продовжили ще на рік дію закону, який не набув чинність, про особливості місцевого самоврядування на Донбасі, ми навіть підіграємо таким способам (як зустріч Волкера і Суркова – ред.) ведення переговорів про долю України без України. Ми не знаємо, що обговорювалося на цій зустрічі. І це є найбільшою проблемою. Курт Волкер дуже вправний дипломат, його попередні заяви відповідали українському сприйняттю ситуації, але він представляє США – домовляється про інтереси своєї держави. Вітаючи всі заяви, які ми досі чули від пана Волкера, ми не можемо покладатися на іноземні дипломатії при вирішенні своїх проблем.

XS
SM
MD
LG