Доступність посилання

ТОП новини

Балаклава: Новинський, гоу ту хоум!


Вадим Новинський
Вадим Новинський

Спеціально для Крим.Реалії

У Балаклаві розпочали великі перетворення ‒ в околицях бухти закривають виробничий майданчик рудоуправління, на його місці планують розвивати туризм, а в морській акваторії ‒ розмістити яхтову марину. При цьому основний бенефіціар Балаклавського рудоуправління (БРУ), російсько-український олігарх і народний депутат України Вадим Новинський опинився не при справах: нові правителі міста на його думку не зважають.

У Балаклаві буде місто-сад?

23 серпня 2006 року Фонд держмайна України уклав без конкурсу договір купівлі-продажу пакета акцій ВАТ «Балаклавське рудоуправління ім. А.М. Горького» з ТОВ «Смарт-Груп». Договір передбачав перенесення виробничих потужностей підприємства за межі зони Балаклавської бухти за власні кошти інвестора. Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України, який визначив умови приватизації підприємства, покупець мав забезпечити безпечні умови праці та охорону навколишнього середовища. Разом з тим, концепція розвитку підприємства передбачала зобов'язання покупця взяти на себе витрати з екологічного оздоровлення Балаклавської бухти в орієнтовному обсязі 120,3 мільйона гривень, зокрема залучити 12,1 мільйона гривень із коштів інших джерел.

Усе це робилося в межах програми «демілітаризації та екологічного оздоровлення» Балаклавської бухти (розпорядження Кабміну № 594 від 02.10.03 та підтверджувальний указ президента №935 від 19.08.04).

Балаклавська бухта
Балаклавська бухта

У серпні 2006 року компанія «Смарт-груп» придбала контрольний пакет акцій рудоуправління й взяла на себе зобов'язання щодо перенесення дробильно-збагачувальної фабрики та рекультивації відпрацьованих кар'єрів і відвалів на загальну суму 206 мільйонів гривень. Так починалася Балаклавська епопея власника «Смарт-груп», російського олігарха Вадима Новинського. Втім, переносити виробництво бізнесмен не поспішав. Рудоуправління продовжувало добувати щебінь і вельми цінні флюсові вапняки, необхідні в металургійній промисловості. Запасів у кар'єрах залишалось років на п'ять, і 2009 року БРУ звернулося до севастопольської влади з проханням виділити для розробки ділянку в 19 гектарів на Каранському плато.

Після такої пропозиції сполошилися місцеві екологи ‒ там ростуть ендемічні та червонокнижні рослини. Ще у вересні 2006 року Севастопольська міська рада ухвалила рішення про резервацію 900 гектарів наземної території Караньського плато та 200 гектарів прилеглої до нього морської акваторії під ботанічний заказник. Щоб припинити зазіхання в майбутньому, так би мовити.

Власнику БРУ нічого іншого не залишалося, як почати виконувати умови договору купівлі-продажу підприємства ‒ зайнятися перенесенням виробничих потужностей з околиць Балаклавської бухти. В кінці 2010 року Вадим Новинський вирішив збудувати суперкурорт на землях, що належать Балаклавському рудоуправлінню, і прикордонних до заводу територіях. Проект отримав назву Balaklava Green. У березні 2011 року компанія презентувала концепцію проекту Balaklava Green на найбільшій міжнародній виставці комерційної нерухомості MIPIM в Каннах (Франція).

Проект Balaklava Green
Проект Balaklava Green

Проект передбачав будівництво санаторіїв, готелів, мотелів, автокемпінгів, найбільшого в Східній Європі аквапарку, центру відпочинку та розваг, універсальної критої арени на 15 тисяч глядачів, амфітеатру, театру, кінотеатру, історичного музею, фітнес- і SPA-центрів, тенісних кортів, дендропарку на 120 гектарів тощо. «Смарт-холдинг» планував реалізувати його. Загальний обсяг інвестицій у проект мав становити понад 600 мільйонів доларів США.

Робота зі створення курорту Balaklava Green повільно просувалася. В цей час власнику «Смарт-груп» з якихось причин захотілося ґрунтовно закріпитися в Україні ‒ і він вирішив зайнятися політикою.

Особистий друг Януковича

Те, що Вадим Новинський ‒ людина непроста, зрозуміло з його біографії. Молодший партнер Ріната Ахметова. Основний власник «Смарт-груп», власник блокуючого пакету металургійного холдингу «Метінвест» і багатьох інших активів. У 90-ті він продавав ПММ на «Криворіжсталь» і «Запоріжсталь», потім вкладався в закупку великих залізорудних підприємств в Україні ‒ Інгулецького та Південного ГЗК. У 1998 році брав участь в приватизації Інгулецького ГЗК. Аналогічний бізнес мав у Росії, Молдавії та Болгарії. 2006 року в Києві створив і очолив «Смарт-Холдинг». З 2010 року до 2014-го група компаній «Смарт-Холдинг» була спонсором ФК «Севастополь», а Вадим Новинський ‒ його почесним президентом.

Вадим Новинський (л) та Рінат Ахметов (п), червень 2011 року
Вадим Новинський (л) та Рінат Ахметов (п), червень 2011 року

Про олігарха, який більшу частину життя прожив у Росії і заробив там основний капітал, ЗМІ пишуть як про впливового члена «пітерського угруповання», однак перші кроки в інтеграцію українського істеблішменту йому допоміг зробити покійний Віктор Черномирдін ‒ головний лобіст інтересів «ЛУКОЙЛ-Северо-Запад -нефтепродукт» в Україні. Кажуть, Віктор Степанович був тією людиною, яка познайомила Новинського з сьогоднішніми і колишніми основними політичним гравцям ‒ Віктором Ющенком, Віктором Януковичем, Рінатом Ахметовим і деякими іншими.

29 травня 2012 року указом президента України Віктора Януковича Вадим Новинський отримав громадянство України ‒ як особа, яка має визначні заслуги перед країною. Підставою для надання громадянства було прохання міністра економіки (в уряді Миколи Азарова) Петра Порошенка.

Через рік, 2013-го, Новинський брав участь у довиборах до Верховної Ради України в 224 окрузі й переміг, уклавши угоду з іншим кандидатом ‒ Дмитром Бєликом.

Про те, хто справжній патрон Вадима Новинського, стало зрозуміло з кримського вояжу президента Віктора Януковича. Навесні 2013-го на півострові він кілька разів з'являвся в супроводі Новинського. Це дало підставу деяким політичним аналітикам вважати, що олігарха допустили до найближчого оточення українського президента, щоб в подальшому Вадим Владиславович міг зайняти одну з основних ролей. Можливо, очолити Адміністрацію президента.

Але, події осені 2013 року і зими-весни 2014 року в Україні сплутали всі карти запеклому олігархові й «молодому» політику Новинському.

У російських реаліях

До складу Балаклавського рудоуправління входить закритий ще за радянської влади кар'єр біля гори Гасфорта. 2014 року призначений Путіним губернатор Севастополя Сергій Меняйло своїм указом передав 275 гектарів цієї території улюбленцям російського президента ‒ «Нічним вовкам». Профком БРУ звертався до Путіна, підприємство подавало позови в суди, але безрезультатно. На ділянку біля гори Гасфорта також пропонували перемістити проект Balaklava Green, але з цим не склалося.

Виробничий майданчик Балаклавського рудоуправління біля гори Гасфорта
Виробничий майданчик Балаклавського рудоуправління біля гори Гасфорта

Не кращими були справи й з виробничим майданчиком біля Балаклавської бухти. Балаклава ‒ унікальна «тиха» бухта під Севастополем ‒ за окремим дорученням Володимира Путіна мала стати унікальним, міжнародним центром яхтового туризму. Кажуть, тут бачили одну з яхт президента Росії. Ясно, що доручення «самої» влади кинулися виконувати з особливим завзяттям. Над тихою бухтою в черговий раз нависла тінь не тільки демілітаризації, але повного звільнення від екологічно небезпечних підприємств.

У цих умовах рудоуправління змушене було грати за запропонованими «правилами» і оголосило про виведення підприємства в район Кадиківського кар'єра. Він залишиться єдиним діючим, оскільки Псилерахський вже повністю вироблений.

Кадиковський кар'єр
Кадиковський кар'єр

До речі, Новинський після анексії Криму неодноразово говорив, що підприємство продав, але кому, не повідомляв. Та й документів ніхто не бачив.

Російсько-українського олігарха «обклали» не тільки в Балаклаві, але й на материковій частині України. У грудні 2016 року Верховна Рада задовольнила подання генерального прокурора Юрія Луценка й дозволила залучити Вадима Новинського до кримінальної відповідальності. Генпрокуратура України підозрює депутата в тому, що він спільно з колишніми президентом Віктором Януковичем, міністром внутрішніх справ Віталієм Захарченком та начальником Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Києві Валерієм Коряком організував викрадення архієпископа Олександра (Драбинко) ‒ особистого помічника покійного нині екс-митрополита Української православної церкви Московського патріархату Володимира.

У київських офісах «Смарт-холдингу» неодноразово проводили обшуки, а 6 жовтня стало відомо про арешт топ-менеджера компанії Новинського ‒ Вадима Мохова. Співробітники правоохоронних органів підозрюють директора Укргазвидобування в невиконанні вимог наказу Державної служби геології та надр України. Його ж патрон останні два роки практично ходить по лезу ножа.

І Київ, і Балаклава наче говорять: «Новинський, гоу ту хоум!». Але чи є у нього тепер дім? У Росії його вважають олігархом, який втік до України, в Україні ‒ російським засланцем. Чи чекає на нього доля Дмитра Фірташа ‒ покаже час.

Геннадій Кравченко, кримський оглядач (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові

  • 16x9 Image

    Геннадій Кравченко

    Севастопольський журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіку та соціальну сферу регіону.

XS
SM
MD
LG