Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ в інтерв’ю Радіо Свобода висловив свою стурбованість через погіршення відносин між Росією та Північноатлантичним альянсом останніми роками, прокоментував ідею президента Росії Володимира Путіна ввести миротворчі війська на Донбас та розповів, чи Росія залишила свою військову техніку в Білорусі після закінчення спільних російсько-білоруських навчань у вересні.
Ми бачимо Росію, яка готова використовувати військову силу проти сусідів, особливо в Україні. Ми втричі збільшили розмір Сил реагування НАТО
– Ми бачимо Росію, яка … готова використовувати військову силу проти сусідів, особливо в Україні. Тому ми відповіли у пропорційній зваженій формі, але з високою готовністю сил. Ми втричі збільшили розмір Сил реагування НАТО до 40 000 військових.
Ми також збільшили кількість військовослужбовців у східних країнах альянсу, з бойовими групами у країнах Балтії та у Польщі. Ми також маємо збільшену присутність у південно-східних країнах альянсу.
– Чи є щось, що вас особливо турбує у відносинах НАТО та Росії в ці часи?
Останніми роками відносини між Росією та НАТО погіршилися, особливо після нелегальної анексії Криму та спроб Росії дестабілізувати Східну Україну, які продовжуються
– Ми не бачимо ніякої неминучої загрози у цей час. Але ми бачимо, що останніми роками відносини між Росією та НАТО погіршилися, особливо після нелегальної анексії Криму та спроб Росії дестабілізувати Східну Україну, які продовжуються, і її підтримки сепаратистів на сході України.
У нас є подвійний підхід до Росії, який базується на обороні та діалозі. Ми повинні бути сильними. Ми повинні бути впевнені у тому, що в нас завжди є варті довіри засоби стримування й оборона. Саме це є причиною, чому ми посилили нашу колективну безпеку протягом останніх років. Але Росія також є сусідом, Росія нікуди не подінеться, а НАТО не хоче нової Холодної війни, ми не хочемо гонки озброєнь. Ми намагаємося звернутися до Росії з політичним діалогом, ми залишаємо шанс до політичного діалогу відкритим. Ми військовий союз, але виступаємо за контакти, бо ми хочемо знизити напруженість і покращити відносини з Росією.
– Що ви думаєте про ідею Росії ввести миротворчу місію ООН на Донбас?
– Ми вже чули цю пропозицію й раніше. Ми чули її і від президента України Петра Порошенка, я бачився з ним у Нью-Йорку під час зустрічі в Генеральній асамблеї ООН. І ми вітаємо всі ідеї та пропозиції, які можуть сприяти виконанню Мінських домовленостей, тобто припиненню вогню, відведення важкого озброєння, а також забезпеченню повного та безперешкодного доступу представників міжнародної моніторингової місії ОБСЄ на всю територію Східної України.
Для нас присутність озброєних військ ООН на Донбасі – це одна з пропозицій. Їм необхідно буде мати доступ до всієї території, включаючи і кордон між Росією та Україною
Тож, для нас присутність озброєних військ ООН на Донбасі – це одна з пропозицій. Ми думаємо, що якщо будуть такі війська на Донбасі на сході України, їм необхідно буде мати доступ до всієї території, включаючи і кордон між Росією та Україною. Важливим є забезпечення виконання Мінських домовленостей та відведення важких озброєнь.
– Після завершення військових навчань «Захід-2017» були повідомлення про те, що Росія залишила в Білорусі свою військову техніку. Чи ви можете це підтвердити?
Ми дуже уважно стежили за проведенням військових навчань «Захід-2017». Жодних військових не повинно залишатися в Білорусі без її згоди
– Ми дуже уважно стежили за проведенням військових навчань «Захід-2017», наразі зарано робити якість остаточні оцінки. Важливим є те, що військові можуть залишатися в Білорусі, якщо уряд цієї країни на це погоджується. А Міністерство оборони Росії заявило про те, що вони забрали всі війська. Наразі ми оцінюємо цю інформацію, але жодних військових не повинно залишатися в Білорусі без її згоди.
– Цього тижня президентові Росії Володимирові Путіну виповниться 65 років, чи є у Вас якісь побажання для нього?
– Він лідер сусідньої держави Росії, а ми всім своїм сусідам бажаємо всього найкращого.