Доступність посилання

ТОП новини

Віталій Портников: Кримський Фідель


Фідель Кастро, Одеса, 1981 рік
Фідель Кастро, Одеса, 1981 рік

В анексованому Росією Криму збираються встановити пам'ятник комуністичному диктатору Куби Фіделю Кастро. Питання, чим Фідель відзначився перед Кримом і чому жителі автономії мають бути вдячними одному з найогидніших тиранів ХХ століття, я б залишив за дужками. Фіделю дійсно варто постояти в Криму ‒ в усякому разі, в роки стрімкого перетворення окупованого півострова на черговий «острів свободи».

Куба після приходу до влади Кастро та Крим, захоплений Путіним і відданий на годування Аксьонову й іншим «гоблінами», дуже схожі. Не буду стверджувати, що до воцаріння Кастро Куба була багатою успішною країною ‒ але, як мінімум, у неї був шанс. Особливо після того, як демократично налаштована громадськість у Гавані повалила диктатуру Фульхенсіо Батисти і вирішила розпочати відновлення демократії.

Поява в столиці Куби «ввічливих зелених чоловічків» на чолі з Кастро й жорстоким фанатиком Че Геварою, цим кумиром «ліваків» усього світу, все змінило

Поява в столиці Куби «ввічливих зелених чоловічків» на чолі з Кастро й жорстоким фанатиком Че Геварою, цим кумиром божевільних «ліваків» усього світу, все змінило. Куба втратила шанс. Всього за кілька років Кастро перетворив острів на злиденну занедбану провінцію, головною мрією жителів якої стала втеча до блискучих берегів сусідньої Флориди, у справжній вільний світ. Кастро перетворив кубинців на націю утриманців, які послідовно жили на радянські, китайські, венесуельські подачки. Він відучив співвітчизників від роботи, від творення, від розвитку, від мрії ‒ такий вже це був фрукт. Він мало не перетворив свій острів на нове Сараєво, сцену для початку Третьої світової війни. Тоді світ врятувала розсудливість Кеннеді та Хрущова, але Кастро так і не пробачив радянському лідеру «зради». Його обурення у зв'язку з відмовою Кремля від ракет на Кубі майже ті самі ірраціональні претензії, які російські шовіністи висувають Хрущову з приводу Криму ‒ подарував Україні, тому що у вишиванці ходив!

Масштаб вторгнення важко порівнювати з кубинським ‒ з Аксьонова такий же Кастро, як з Гіркіна Че Гевара!

У Криму після окупації відбувається щось схоже. Я не буду стверджувати, що до анексії на півострові було все відмінно ‒ Крим хворів на усі українські хвороби, та на додачу був ще кримінальним епіцентром. Але, принаймні, у півострова був шанс, особливо після очищення перемогою Майдану над режимом Януковича. Однак поява «важливих зелених чоловічків» все змінила, хіба що масштаб вторгнення важко порівнювати з кубинським ‒ з Аксьонова такий же Кастро, як з Гіркіна Че Гевара! І тим не менше навіть ці люди ‒ справжня політична нікчемність ‒ завдяки підтримці з Кремля змогли позбавити півострів майбутнього. Крим на наших очах перетворюється на злиденну занедбану провінцію: хиріє сільське господарство, зникають інвестиції, перестає годувати курортний сезон. Як і кубинці, кримчани перетворюються на утриманців, що залежать від подачок з Москви. Історія повторюється як фарс ‒ хіба що для втечі з півострова не потрібно робити такі нелюдські зусилля, як для втечі з Куби. Але це ‒ поки що.

Так що Фідель Кастро дійсно може бути увічнений у Криму, стати монументом безвиході й ганьби. Нехай ставлять. Коли Крим повернеться до України, кримчани знесуть і цього бовдура, і «ввічливих зелених чоловічків», і Леніна, і всю іншу нечисть, яку окупанти залишають і розставляють вулицями міст півострова.

І кожен новий демонтаж кам'яної погані буде загальним всеукраїнським святом визволення.

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції.

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG