Доступність посилання

ТОП новини

Настає фаза розплати за трирічну брехню під назвою АТО – Сенченко


Порошенку пропонували два варіанти указу про введення воєнного стану – Сенченко
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:20:05 0:00
Завантажити на комп'ютер

Порошенку пропонували два варіанти указу про введення воєнного стану – Сенченко

Гості передачі «Ваша Свобода»: Іван Вінник, народний депутат України (БПП); Андрій Сенченко, народний депутат попередніх скликань (ВО «Батьківщина»); Юрій Касьянов, волонтер.

Зараз справді є підстави завершувати так звану АТО. І для цього потрібні певні закони: про окуповану територію, про колаборантів, про забезпечення тимчасово переміщених осіб. Мін'юст України готовий долучитися до розробки законопроекту про новий формат протидії гібридної агресії з боку Росії.

Такими чином прихильники коментують заяву секретаря РНБО Олександра Турчинова, що АТО треба завершити і перейти до нового формату захисту від російської гібридної війни. Це начебто своєрідна підготовка до заморожування конфлікту на Донбасі й перетворення ситуації на нове Придністров'я, мовляв, влада намагається ухвалити певні закони і якось реінтегрувати «ЛДНР», заражені вірусами «русского мира», назад в Україну. Так коментують опоненти, зокрема волонтер Юрій Касьянов.

Олександр Лащенко: Пане Вінник, Ви теж вчора сказали, що настав час для можливого запровадження воєнного стану на окремих окупованих територіях. Як це може бути втілено?

Іван Вінник: У нас працює єдина міжнародна моніторингова місія на окупованих територіях – це ОБСЄ. Якщо уважно читати звіти ОБСЄ, то вони й досі не бачать російських регулярних військ, досі не можуть збагнути, де беруть паливно-мастильні матеріали, зброю, гроші, хто забезпечує діяльність російської армії.

Іван Вінник
Іван Вінник

Треба офіційного говорити про російську агресію не на рівні постанови Кабміну чи заяви ПАРЄ, а оголошувати введення воєнного стану на окупованих територіях. Це дозволить нам застосовувати ЗСУ в повному обсязі
Іван Вінник

Нам треба офіційного говорити про російську агресію не на рівні постанови Кабміну чи заяви ПАРЄ, а оголошувати введення воєнного стану на окупованих територіях. Це дозволить нам застосовувати ЗСУ в повному обсязі, щоб не реінтегрувати території, а їх звільняти від ворога. Якщо читати Конституцію, то наразі застосування ЗСУ на території України без відповідних оголошень відповідних станів є забороненим режимом. Будь-яка діяльність у рамках проведення АТО потребує ручного погодження.

За пропозицією РНБО указом президента вводиться воєнний стан на окремо взятій території, що погоджується постановою Верховної Ради
Іван Вінник

Додаткових законопроектів не потрібно розглядати у парламенті. Ми дозволили, змінюючи закон про правовий режим воєнного стану, що сьогодні на окремих територіях можна вводити. За пропозицією РНБО указом президента вводиться воєнний стан на окремо взятій території, що погоджується постановою Верховної Ради. Чи проголосує Рада таку постанову, враховуючи доволі кволе голосування за такі резонансні речі, як «список Януковича», введення візового режиму з Росією?

Сьогодні можемо воювати не тільки на дипломатичних фронтах, але й на військових і діяти проактивно
Іван Вінник

На початку російської агресії у нас не було військових можливостей стримувати агресію, ми мали можливості опонувати, навіть не воювати, на дипломатичному фронті – були змушені дослухатися до порад наших західних партнерів. Саме вони просили Україну утриматися від ескалації, тому що до сьогодні вони емоційно не готові і пам’ятають епоху «радянського солдата». Сьогодні можемо воювати не тільки на дипломатичних фронтах, але й на військових і діяти проактивно.

– Пане Сенченко, на часі зараз міняти АТО якимись іншими форматами?

Андрій Сенченко (переклад): Сьогодні ніхто не знає, що мав на увазі Олександр Турчинов, коли сформулював цей меседж – немає ні документів, жодної достовірної інформації. Сьогодні наступає гостра фаза розплати за трирічну брехню під назвою «АТО». Ця розплата три роки відбувалася життями наших солдат, тому що не було введено плану оборони країни, який мали б ввести, відповідно до закону про оборону.

Андрій Сенченко
Андрій Сенченко

Ст. 19 закону про боротьбу з тероризмом говорить: якщо в результаті теракту постраждав наш громадянин, то держава Україна повністю компенсує йому збитки. З’явилися люди, які подають до суду про стягнення компенсації за завдані збитки з держави Україна. Хоча абсолютно очевидно, що винна держава-агресор – Російська Федерація. Якщо 2 мільйони громадян України, які постраждали (сім’ї загиблих, поранені, покалічені, вимушені переселенці і так далі), подадуть до суду і коректно буде пораховано суму збитків, то загальна сума претензій складе 100 мільярдів доларів.

Захопленні території Донбасу треба визнавати окупованими, на державному рівні визнавати факт російської агресії. На що опиралися ті, хто віддавав наказ? Не було ухвалено рішення про евакуацію з зони загрози стратегічних підприємств: Луганський патронний, «Топаз»
Андрій Сенченко

Захопленні території Донбасу треба визнавати окупованими, на державному рівні визнавати факт російської агресії. Коли Порошенко зайшов до свого кабінету, то на нього чекало підготовлених два проекти указів про введення воєнного стану. Три роки не виконував обов’язки президента, порушував Конституцію, закони. Чому зараз прокинулися? Це глибока суспільно-політична криза в країні, величезний вузол проблем, які створені бездіяльністю влади. І двозначність оцінювання дій наших військових на Донбасі. Якщо це АТО, то на яких умовах армія брала участь? З цієї точки зору намагаються оцінювати дії кожного командира і солдата. А вони виконували свій обов’язок і наказ. Питання: на що опиралися ті, хто віддавав наказ? Що свого часу не було правильно оцінено ситуацію, не було ухвалено рішення про евакуацію із зони загрози стратегічних підприємств: Луганський патронний, «Топаз», який випускав «Кольчуги».

– Пане Касьянов, чому це, на Ваш погляд, спроба реінтегрувати сепаратистські угруповання, підтримувані Росією, у склад України?

Юрій Касьянов (переклад): Цей процес іде вже давним-давно. Пригадаймо, з яким боєм були спроби внести зміни до Конституції, коли суспільство це не приймало. 2,5 роки наше керівництво проводить політику демілітаризації суспільства, зниження патріотизму в суспільстві, щоб у якийсь момент сказати: самі не хочете воювати, захищати свою країну – давайте ухвалимо якийсь закон, який реінтегрує в тій чи в іншій мірі окуповані території, що змусить людей уже остаточно змиритися з цією війною, з цією втратою.

Юрій Касьянов
Юрій Касьянов

– А яка альтернатива?

У Конституції написано, що ми всі, включно з президентом, головнокомандувачем, міністрами, всі громадяни повинні захищати свою країну
Юрій Касьянов

Юрій Касьянов: У Конституції написано, що ми всі, включно з президентом, головнокомандувачем, міністрами, всі громадяни повинні захищати свою країну. Треба пригадувати основи держави, інакше втратимо суверенітет, територіальну цілісність, власну свободу.

Позбудемося війни, коли до війни будемо ставитися, як до війни
Юрій Касьянов

Треба перестати жонглювати словами, говорити «АТО», «війна». Необхідно робити те, що і належить під час війни у кожній державі. Нас тільки тоді почнуть поважати. Позбудемося війни, коли до війни будемо ставитися, як до війни.

Андрій Сенченко: Навряд чи українська влада зараз має ілюзії, що їм вдасться інтегрувати за сценарієм Порошенка окуповані території, тим самим інфікувати Україну. Мені здається, останні ініціативи пов’язані з тим, що у повітрі просто дзвенить питання неминучості дострокових виборів. Мова не тільки про парламентські, мова й про неминучість президентських виборів... На Банковій це розуміють і шукають варіанти. Варіант введення воєнного стану не передбачає можливості проведення виборів. Якщо влада спробує використати цей сценарій, щоб заблокувати конституційне право людей на проведення дострокових виборів у разі, якщо влада втратила довіру, це спровокує надсерйозну реакцію у суспільстві. Вкотре списати це на якийсь план «Шатун» не вийде.

– Пане Вінник, є такий сценарій у Петра Порошенка, у влади чинної, у БПП?

Іван Вінник: У нас не передбачається позачергових виборів. І можливостей у Юлії Тимошенко обиратися на посаду президента теж не існує.

XS
SM
MD
LG