Про роботу «команди переможців» підконтрольного Кремлю голови Криму Сергія Аксьонова, підготовку до курортного сезону, порушення прав людини на анексованому півострові в інтерв'ю Крим.Реалії розповіла кримська громадська активістка Лариса Курашкіна.
‒ Ларисо, як Ви оцінюєте ефективність управлінської команди Сергія Аксьонова?
‒ Оцінити ефективність команди Аксьонова вельми складно, адже потрібно попрацювати, щоб знайти її позитивні результати, а негативних ‒ куди не глянь. Уряд, міністри призначалися за ступенем особистої близькості до самого Аксьонова або за протекцією наближених до нього людей. Професіоналізмом, управлінськими здібностями мало хто з них вирізняється. На посади голів адміністрацій призначення такі ж. Можна сказати, що до управління і влади прийшли випадкові люди, які опинилися в потрібний час у потрібному місці. Якщо говорити м'яко.
‒ Чи виправдала «команда переможців» очікування кримчан?
‒ Те, що всі ці три роки відбувається в усіх сферах життєдіяльності Криму, викликає ступор і лють. Чиновницьке свавілля, повна безвідповідальність і безконтрольність «слуг народу». Про це одразу після референдуму (про «приєднання» анексованого Криму до складу Росії ‒ КР) ми попереджали Аксьонова, Константинова, я особисто їм передавала звернення з підписами громадян. І тоді вже стало зрозуміло, в яку «халепу» ми потрапимо з такими призначенцями, які переодягнулися на зльоті. Наш страх вони виправдали!
‒ Як у Криму відбулася підготовка до курортного сезону?
Крим дійсно прекрасний, незважаючи на чиновників
‒ Не найкращим чином, хоча влада створювала видимість бурхливої діяльності ‒ пляжі перевіряв сам Аксьонов. Звичайно, люди сподіваються, що сезон відбудеться. Але додаткової привабливості Криму, як курорту, якихось позитивних змін у туристичній сфері ‒ майже не відбулося. Все як завжди. Навіть ціноутворення має все ту ж тенденцію лише до зростання. Єдине, що ми можемо запропонувати: море, гори й ліси ‒ все те, що в нас поки що є. Крим дійсно прекрасний, незважаючи на чиновників. Утім, судячи зі зростання кількості кар'єрів, вони вирішили й це «виправити».
‒ Який прогноз на нинішній туристичний сезон?
За показниками ціна/сервіс Крим значно відстає від Туреччини, Болгарії й навіть більш далеких країн як Таїланд і Туніс
‒ Прогноз? Хотілося б кращого. Конкуренти у Криму дуже серйозні. І влади тих країн, на відміну від кримської, піклуються ‒ не на словах, а на ділі ‒ про результативність курортного сезону. За показниками ціна/сервіс Крим значно відстає від Туреччини, Болгарії й навіть більш далеких країн як Таїланд і Туніс. Очікуємо тих, хто, незважаючи ні на що, вважає кращим Крим (а таких чимало), також буде багато відпускників-військових із сім'ями, яким заборонено виїжджати за кордон.
‒ Як Ви оцінюєте інвестиційну привабливість півострова?
‒ Потенційна інвестиційна привабливість Криму висока. Один із основних напрямків ‒ рекреація: туризм, готельний бізнес, санаторно-курортний напрямок і так далі. Для цього в Криму є все: два моря, лікувальні грязі мінеральні лікувальні джерела, коктейлі цілющого повітря, гори, озера, річки, водоспади, ліси ‒ загалом, величезний природний ресурс! Крим ‒ це ще й регіон із найбагатшою історичною спадщиною. Наприклад, від самої давнини до наших днів стоять міста Керч і Феодосія ‒ їм понад 2500 років, та й багато інших поселень, які нині існують на півострові, мають багату історію, фрагменти якої дійшли й до наших днів. Крим ‒ це й перехрестя релігій! Усе це ‒ бери й одягай у належну форму для попиту на ринку туризму.
Інвестор до Криму не йде, і не тільки через санкції. Система відкатів зашкалює, в чиновників немає інтересу
Але інвестор до Криму не йде, і не тільки через санкції. Система відкатів зашкалює, в чиновників немає інтересу і, як я розумію, немає фахівців, кваліфікованих кадрів, які працюють у сфері інвестицій, немає загальної концепції ефективної системи економічного розвитку. Як кажуть інвестори: «Ви повернулися до далеких 1990-х, коли «братки» встановлювали де, кому і скільки!». А тому бізнес-клімат ‒ гнітючий!
‒ Які порушення прав людини вважаєте резонансними в Криму за останній час?
‒ Резонансне порушення прав людини останнім часом ‒ це послідовне, методичне, цинічне знищення власника сафарі-парку левів «Тайган» і зоопарку «Казка» Олега Зубкова ‒ чоловіка, який створив унікальні парки власною титанічною працею, героїчною самовіддачею своєї сім'ї, за свої власні гроші. І створив це для нас ‒ жителів Криму й тих, хто приїжджає на півострів із усього світу! Три роки уряд Криму замість допомоги й підтримки, через особисту неприязнь, знищує Зубкова та його «левово-тигрову імперію». Громадськість у своїй більшості на стороні парків Зубкова, але це той випадок, коли громадськість не може змінити політику кримської влади щодо цього питання.
А взагалі ‒ порушень прав людини в Криму, на жаль, занадто багато.