Власники земельних ділянок у Севастополі стверджують, що місцевий російський уряд забирає у них власність. Севастопольці готові скаржитися в ООН, Державну думу Росії і особисто президенту Володимиру Путіну – після анексії він запевняв кримчан, що всі документи українського зразка будуть дійсними безтерміново.
Пермський підприємець Георгій Соловей два роки тому купив земельну ділянку в Севастополі, а зараз місцевий уряд вважає його землю міською:
– Ми переїхали до Криму в 2015 році за рекомендацією лікаря нашої дитини. Я купив ділянку у громадянки України з Севастополя майже за вісім мільйонів рублів, причому державний нотаріус все перевірив і не знайшов порушень. І ось в серпні 2016-го місцевий уряд вручив мені позов, щоб я зніс нібито самовільне будівництво і звільнив цю землю. Вони стверджують, що ділянка належить місту, і навіть не пропонують ніякої компенсації! Районний, Гагарінський суд ми програли, міський теж – залишається йти тільки до Верховного суду Росії, що ми і зробимо. Юристи кажуть, що правди можна домогтися тільки там. Виявляється, таких, як ми, в Севастополі вже тисячі.
Кореспондент «Нової газети» в Криму Іван Жилін зазначає, що російські чиновники Севастополя відчувають себе впевнено і не поспішають пояснювати свою позицію журналістам:
– Ми направляли запити щодо цієї теми в севастопольський департамент майнових та земельних відносин ще в листопаді 2016 року. Відповідь прийшла тільки після публікації матеріалу в січні – нам підтвердили, що місто вилучає ділянки з незаконного володіння через суд, а таких позовів вже більше 260-ти. Як правило, документи на цю землю підписані українськими керівниками Севастополя в 2009-2010 роках. Нинішні чиновники майже всі приїхали з материкової Росії і зараз знову не відповідають на наші запити у зв'язку із загостренням цього конфлікту.
Екс-депутат міської ради Севастополя – Василь Зеленчук: «Мене важко викрити в любові до окупаційної влади Криму, але тут вони поводяться абсолютно правильно. Адміністрація Сергія Куніцина і Володимира Казаріна не мала ніякого права виділяти землі без дозволу міської ради. Щоб обійти це, використовували договори суперфіції та торгували ділянками направо і наліво за хабарі. Все це дійсно незаконно».
Адміністрація Сергія Куніцина і Володимира Казаріна не мала права виділяти землі без дозволу міськради: використовували договори суперфіції та торгували ділянками направо і наліво за хабаріВасиль Зеленчук
Колишній перший заступник Севастопольської міської державної адміністрації – Володимир Казарін: «За законами України міська адміністрація розпоряджається державною землею, а міська рада – комунальною. Однак в Севастополі не розмежували ці землі, не визначили межі, і міська рада дуже широко трактував протиріччя на свою користь».
Кримський юрист із земельних питань Алім Мамбетов вважає, що при розгляді справ про відчуження севастопольської землі російські суди півострова вступають на незвідану правову територію:
– У Криму складається особлива практика щодо земельних спорів. Мені і моїм колегам не зрозуміло, яким чином суди ухвалюватимуть рішення щодо скасування прав на ділянки, які раніше виникли. За українськими законами, процедура відведення землі була складною і вимагала безлічі узгоджень. Виходить, що судді мають розглядати незаконність цих механізмів з точки зору російського законодавства, яке сильно відрізняється від українського. Це абсолютно новий прецедент, незвідана територія. Долю подібних справ у Верховному суді передбачити неможливо.
(Над текстової версією матеріалу працював Владислав Ленцев)