Доступність посилання

ТОП новини

Вибори у Франції. Втрата імунітету й небезпека для всієї Європи


Політична карикатура Олексія Кустовського
Політична карикатура Олексія Кустовського

7 травня стане важливим днем не тільки для Франції, але і для всієї Європи. Підсумки президентських виборів в одній із ключових країн континенту надовго визначать розвиток Європейського союзу й те, які цінності превалюватимуть серед європейців. Для українців це теж означає вибір майбутнього. Якщо єдина Європа в її нинішньому вигляді перестане існувати, Україна в буквальному сенсі слова застрягне в цивілізаційному «чистилищі» – і це стане для країни справжнім вироком.

Згідно з останніми даними соціологічних опитувань, ліберальний кандидат Емманюель Макрон упевнено випереджає лідера ультраправого Національного фронту Марін Ле Пен. Є надія, що суперечливий політик не з’явиться в Єлисейському палаці, що антиєвропейські, ксенофобські, пропутінські гасла Ле Пен ніколи не стануть мейнстримом французької політики. Але навіть поразка Ле Пен не зможе приховати глибокої кризи французької політичної системи.

Марін Ле Пен (ліворуч) і Емманюель Макрон
Марін Ле Пен (ліворуч) і Емманюель Макрон

Уперше в історії П’ятої республіки кандидати головних політичних партій країни виявилися поза великою політикою. Соціалісти чинного президента Франсуа Олланда більше не можуть вважатися провідною лівою партією Франції. Республіканці, які багато в чому визначали розвиток Франції після Шарля де Голля, висунули своїм кандидатом політика, чия репутація в результаті потягла на дно й саму партію. Республіканці збиралися після провалу соціалістів повертати собі владу й майже не сумнівалися в успіху. Але тепер партійна система Франції – в руїнах.

Зараз у Франції згадують вибори, на яких тоді чинний президент Жак Ширак упевнено переміг у другому турі виборів батька Марін Ле Пен, одіозного Жана-Марі Ле Пена

І не тільки вона. Зараз у Франції згадують вибори, на яких тоді чинний президент Жак Ширак упевнено переміг у другому турі виборів батька Марін Ле Пен, одіозного Жана-Марі Ле Пена. Це була видатна перемога. За Ширака проголосувало 80 відсотків французьких виборців – як правих, так і лівих поглядів. Головним завданням було не підтримати Ширака, а продемонструвати, що ксенофоб і расист Ле Пен не може розраховувати на повагу французького суспільства.

Про такий тріумф Макрон може тільки мріяти. Є небезпека, що за Ле Пен завтра проголосують як деякі ліві, так і деякі праві виборці. Лідер Національного фронту подобається людям, які втратили політичний імунітет. Які вже не так болісно, як раніше, реагують на демонстративне презирство Ле Пен до свободи й рівності – принципів Французької Республіки. Кого не лякають зв’язки лідера Національного фронту з Кремлем – причому не тільки ідеологічні, які базуються на загальній неприязні до єдиної Європи й демократії, а й фінансові.

Ця втрата імунітету і є найбільша проблема Франції й найбільша проблема Європи. Українцям варто було б уважно поставитися до цієї проблеми. Адже український політичний імунітет зараз тільки формується. І для нової української демократії теж дуже важливо не стати легкою здобиччю популістів, авантюристів і друзів Кремля.

Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода, голова української частини Українсько-польського форуму партнерства

Думки, викладені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції

Оригінал публікації –​ на сайті Радіо Свобода

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG