Доступність посилання

ТОП новини

Прощавай, Криме: чому молодь залишає півострів


Кримські видання пишуть про те, що молоді кримчани хочуть виїхати до Росії чи Європи. Кількість молоді в Криму зменшується, і пов'язано це, в першу чергу, з економічними факторами й відсутністю перспектив для розвитку.

Які можливості для є на анексованому півострові, в сусідній Росії й на материковій частині України? Яке майбутнє обирають молоді кримчани? Про це говоримо з кримським активістом Олексієм Єфремовим і ректором Таврійського національного університету імені Вернадського Володимиром Казаріним.

Кримчани в пошуках кращого життя
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:21:47 0:00
Завантажити на комп'ютер

– Із нами на зв'язку кримський активіст Олексій Єфремов. Олексію, чи дійсно зараз молоді люди намагаються виїхати з Криму? Чому?

Молодих людей не влаштовують низькі зарплати, високі ціни на оренду житла – це з'їдає всю зарплату
Олексій Єфремов

Єфремов: Я проводив своє опитування. Звісно, охопити всю молодь неможливо, але окремі погляди можу озвучити. Молодих людей не влаштовують низькі зарплати, високі ціни на оренду житла – це з'їдає всю зарплату. Багато змушені жити з родичами, і це стимул виїхати й вести самостійне життя. Кримські дипломи, видані протягом останніх трьох років, не визнаються в цивілізованому світі. Тому намагаються виїхати, щоб отримати престижний диплом. І, звичайно, більшість вакансій – у сфері обслуговування, в торгівлі. Це не престижно, це не межа мрій. Так що тенденція до відтоку молоді є. Але мені здається, тенденція 50 на 50: хтось чекає повернення України, скасування санкцій, споруди Керченського мосту, хтось пливе за течією.

Олексій Єфремов
Олексій Єфремов

– Чи є ті, хто змінив ставлення до свого українського паспорту після того, як для України затвердили безвізовий режим?

Єфремов: Треба розуміти, що в Криму в багатьох острівний менталітет. За межами півострова – вже «закордон». Що стосується безвізу – так, починаються розмови на цю тему. Але Україна програє інформаційну війну. У кримських ЗМІ тема, звісно, не обговорюється, інтернет-ресурси дотягуються не всюди. Я не бачу масового якісного інформування про безвізовий режим і нові можливості для кримчан, про отримання документів. Це навантаження лягає на громадські організації.

– Із нами на зв'язку ректор Таврійського національного університету імені Вернадського Володимир Казарін. Володимире, Таврійський університет у Києві конкурує з Кримським федеральним університетом, що працює в анексованому Криму на базі ТНУ. Що змушує студентів здобувати освіту поза Кримом?

Студенти хочуть вчитися, мати можливість поїхати у зручний для себе час подивитися світ. Це стимул навчатися в Україні
Володимир Казарін

Казарін: Перша й головна причина – свобода, яку завжди віддає перевагу молодь. Вчитися, як вважаєш за потрібне, висловлювати свою думку з будь-якого приводу. Цього немає в Криму і Кримському федеральному університеті. Одними з перших рішень там були запровадження дрес-коду із забороною кросівок і футболок, а також закриття wi-fi – а то ще будуть заходити на неправильні сайти. Друга причина – можливість знайти себе в світі. На диплом КФУ дивляться косо. Третя причина – Україна надає низку пільг для кримських абітурієнтів. Вони звільнені від складання ЗНО, вступають за спрощеною системою. А Росія цього року повернула для кримських випускників ЄДІ. І, нарешті, запровадження безвізового режиму (з Європейським Союзом – КР). Студенти хочуть вчитися, мати можливість поїхати у зручний для себе час подивитися світ. Це стимул навчатися в Україні.

Володимир Казарін
Володимир Казарін

– Які у Вас прогнози щодо вступної кампанії цього року?

Казарін: Думаю, вона буде успішною. З 2016-го на перший курс лише за два тижні до початку кампанії були запроваджені нові правила. І ми набрали 236 осіб на перший курс. Зараз про нові правила ми говоримо вже рік, підключили для інформування власних студентів. Думаю, тепер нас чекає збільшення потоку абітурієнтів у рази. Ми ведемо інтенсивне листування з кримчанами й бачимо тенденцію.

(Над текстової версією матеріалу працювала Галина Танай)

XS
SM
MD
LG