Триває справа депутата підконтрольної Росії міськради Алушти Павла Степанченка й головного редактора інтернет-ресурсу «Твоя газета» Олексія Назімова. Російське слідство звинуватило їх у здирництві грошей за неоприлюднення матеріалів у пресі про діяльність відділення «Единой России» в Алушті. На знак протесту Степанченко й Назімов оголосили голодування.
Як розвивається слідство? Чому журналіст і депутат пішли на такий крок? Про це розповідають адвокати Олексій Ладін (захищає Олексія Назімова) та Андрій Логінов (захищає Павла Степанченка), а також сестра Павла Степанченка Тетяна Капралова.
‒ Олексію, початкове звинувачення пана Назімова ‒ комерційний підкуп. Наскільки це обґрунтовано? Адже комерційний підкуп передбачає посаду, повноваження в певній організації?
Ладін: Ви маєте рацію ‒ щоб бути суб'єктом комерційного підкупу, Олексію Назімову треба бути посадовою особою й виконувати якісь розпорядчі функції у ЗМІ. В цьому випадку йдеться всього лише про сайт. Назімов не є суб'єктом, звинувачення необґрунтоване. Слідство прийняло аргументи Назімова та його захисту через півроку. Його звинуватили у вимаганні. Однак навіть на підставі цього звинувачення можна сказати, що складу злочину в справі Назімова немає. Усе це ‒ через критику Назімова, розміщену ним на сайті, який навіть не є ЗМІ.
Слідство підтверджує: в матеріалах, які нібито погрожував опублікувати Назімов, немає брехніОлексій Ладін
Верховний суд Росії ухвалив, що критика в ЗМІ і прирівняних до них сайтах жодним чином сама собою не може розглядатися як дії, що ганьблять політиків і партії. А слідство підтверджує: в матеріалах, які нібито погрожував опублікувати Назімов, немає брехні. Це інформація з відкритих джерел, скарги, з якими звертаються до Степанченка громадяни. Назімов висвітлював ці проблеми і скарги на своєму сайті. Істотної шкоди заподіяно бути не могло.
‒ Андрію, вашого підзахисного, Павла Степанченка, звинувачували в посередництві під час вимагання. Зустріч, що стала приводом для звинувачення, організував алуштинский підприємець Михайло Красненков. Його не звинувачують у посередництві?
Логінов: У справі він фігурує як свідок. Я назвав би його не посередником, а провокатором. Адже він провокував Назімова на отримання грошей.
‒ Хто був ініціатором зустрічі ‒ Степанченко з Назімовим чи місцева «Единая Россия»?
Логінов: Це був підприємець Михайло Красненков, який вирішив звести і примирити Степанченка й Назімова із представниками місцевого відділення «Единой России», щоб на адресу політиків не було гострої критики. Можливо, Красненков не розумів наслідків, думав, що вони якось домовляться. Можливо, й розумів.
‒ У Павла Степанченка вже виникали проблеми через його активну діяльність. Наприклад, улітку 2016-го його затримала поліція за організацію зустрічі з городянами, на нього чинився фізичний тиск. Чи може громадська діяльність Степанченка бути причиною нинішнього переслідування?
Логінов: Так воно і є ‒ проведення, розгін мітингу й подальше переслідування. Степанченка, до речі, звинувачували в нанесенні побоїв із хуліганських спонукань, коли він використовував газовий балончик для самозахисту.
‒ Олексію, чому ваш підзахисний Олексій Назімов розпочав голодування?
Голодування – це акт остаточної зневіри. Тому що слідство не сприймає аргументи захистуОлексій Ладін
Ладін: Це акт остаточної зневіри. Тому що попереднє слідство, суд, прокуратура абсолютно не сприймають аргументи захисту. Уже сьомий день (станом на 31 березня 2017 року ‒ КР) Назімов не вживає їжу. Але правоохоронні органи ігнорують цей факт. Заяву про початок голодування в нього взяли лише в кінці другого дня, зареєстрували на третій. Цього намагаються не помічати. Реакції від слідства, системи виконання покарань немає. Я не прихильник таких форм протесту, адже голодування загрожує життю та здоров'ю. У наших умовах навряд чи це буде ефективним. І я впевнений: приводом для порушення справи послужили саме критичні статті Назімова на адресу влади. 2015 року йому вже надходили погрози: не припиниш писати ‒ буде щось нехороше.
‒ Із нами на зв'язку сестра Павла Степанченка ‒ Тетяна Капралова. Тетяно, що вам відомо про стан брата? Чи є в нього моральна підтримка від колег, однопартійців, журналістів?
Капралова: Умови утримання жахливі: камери переповнені, сплять по черзі. При зрості у 183 сантиметри нари в Павла ‒ півтора метра. Медична допомога не надається. Заяви на медичну допомогу від арештантів не розглядаються. Моральна підтримка є ‒ від жителів Алушти й Партеніта, кримські ЗМІ теж намагаються висвітлювати справу. Створена група підтримки. Хоча, звичайно, громадяни в Алушті в основному залякані. Алуштинська влада і правоохоронці залякали людей. Депутата, якого вони підтримували, посадили. Зрозуміло, що людям страшно.
(Над текстовою версією матеріалу працювала Галина Танай)