Доступність посилання

ТОП новини

«Він вам не Дімон» по-кримськи: протест, що не відбувся


Дмитро Кісієв
Дмитро Кісієв

26 березня на території Росії з ініціативи російського опозиційного політика Олексія Навального відбуваються протестні акції. Люди вимагають від влади відповісти на звинувачення в корупції, які Навальний висунув на адресу прем'єр-міністра Росії Дмитра Медведєва в фільмі «Він вам не Дімон».

Крім того, заявки на мітинги подавали й на території анексованого Криму: в Сімферополі й Севастополі. Тут організатором акцій стала громадська ініціатива «Навальный 2018. Крым». Про діяльність об'єднання, основні ідеї й перспективи кореспондент Крим.Реалії поговорив із координатором ініціативи Дмитром Кісієвим.

На момент публікації матеріалу відомо, що Дмитра Кісієва й інших активістів, які планували вийти на одиночні пікети 26 березня, напередодні затримали в Сімферополі. Станом на 16:00 26 березня в центрі міста замість запланованих активістами протестних акцій відбувався мітинг прихильників «Единой России».

– Коли з'явилася громадська ініціатива «Навальный 2018. Крым» і що Вас мотивувало на її створення?

На сьогоднішній день права людини в Криму й Росії перетворилися на фікцію
Дмитро Кісієв

– Дата початку діяльності спільноти – 19 лютого. Що мене спонукало? Напевно, усвідомлення того, що стає все гірше й гірше. І тут не стільки якісь матеріальні мотиви, скільки правові та громадянські. На сьогоднішній день, і це характерно не тільки для Криму, але і для всієї Росії, права людини перетворилися на фікцію. Вони нібито нічого не значать. Захотілося створити якесь коло людей, які б поділяли певні ідеї. Всі ж кажуть, що ми знову йдемо в епоху «кухонних» політичних дискусій, що ми на кухні лаємо владу, але нічого більше не робимо. Ось, вирішив, що потрібно хоч щось робити.

– Однією з основних проблем Олексія Навального як політика є низька впізнаваність. Для Криму й Севастополя це характерно куди більшою мірою. Ви згодні з цим?

Кінцева точка того шляху, яким нас веде «Единая Россия» – це навіть не Радянський Союз, це Середньовіччя
Дмитро Кісієв

– Зараз, в епоху глобальної інформації, в людей не виникає реальних проблем дізнатися, хто такий Олексій Навальний. Такої можливості немає, хіба що, в пенсіонерів, у яких перший і другий канали в телевізорі. Я – студент і про своїх однолітків можу сказати, що багато хто знає, хто такий Навальний, не всі, звісно, глибоко вникали в його діяльність, але те, що він – опозиційний політик, знає більшість. Інша справа, що ситуація зі ЗМІ в нас жахлива. Тотальна цензура з усіма наслідками. Багато, хто знає Навального, знає його як якогось агента іноземних спецслужб, його ім'я, якщо і звучить в телевізорі, то виключно в негативних барвах. Але я повторюся, якщо людина може хоча би слухати й аналізувати інформацію, їй можна все пояснити й вона все зрозуміє і зробить висновки. «Единая Россия» у влади (в Росії – КР) 17 років і три роки – в Криму й Севастополі. Що ми маємо? На тлі якихось локальних, точкових поліпшень – не хочу лукавити, так як такі поліпшення є – в нас тотальне порушення прав людини, вкрай низький рівень життя: московські ціни на тлі катастрофічно низької купівельної спроможності громадян, у курортному Криму сервіс огидний, подивіться, який жах відбувається з медичним обслуговуванням людей. Кінцева точка того шляху, яким нас веде «Единая Россия» – це навіть не Радянський Союз, це Середньовіччя.

– Як я розумію, спільнота «Навальный 2018. Крим» – це самоорганізація, у зв'язку з цим хотів запитати, чи підтримуєте Ви контакти з представниками виборчого штабу Навального?

– Сам Олексій Навальний і його представники неодноразово заявляли в медіа про те, що ні в Криму, ні в Севастополі виборчого штабу не буде. Та ж сама ремарка прозвучала й під час мого спілкування з головою штабу (виборчого штабу Олексія Навального – КР) Леонідом Волковим. Дослівно він сказав, що вони ще думають, що робити з Кримом, оскільки це «болюче для всіх питання». Однак ми домовилися, що якщо мені вдасться зібрати в співтоваристві досить велику кількість людей, готових поставити свій автограф за висунення Олексія Навального у президенти, до нас можуть надіслати представника штабу для попередньої верифікації. Так, власне, вони мають намір чинити в усіх містах, де не планується відкриття регіональних виборчих підрозділів. Волков сказав, що буде достатньо зібрати навколо себе приблизно сотню однодумців для того, щоб вони розпочали верифікацію наших даних перед тим, як ми поставимо автограф у підписних листах.

«Він нам не Дімон»: у Росії тривають акції проти корупції у владі
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00
Завантажити на комп'ютер

Акція протесту проти корупції у владі в російському Красноярську. 26 березня 2017 року

– Тепер давайте поговоримо про заплановані в усій Росії мітинги 26 березня. Як відомо, в Сімферополі й Севастополі також були подані повідомлення, проте жоден із заходів не було погоджено. Якими будуть подальші дії?

Зараз законодавство в області порядку проведення публічних акцій посилюється: пікетують тепер можуть забрати поліцейські, якщо йому, на їхню думку, загрожує небезпека
Дмитро Кісієв

– Перш за все, обов'язково потрібно сказати, що всі без винятку відмови в узгодженні були незаконними. І в Севастополі, і в Сімферополі влада, переступивши всі норми законодавства, з надуманих причин відмовила в узгодженні й ходи, й мітингу, й масового пікету. Ми обов'язково будемо оскаржуватимемо всі ці рішення, аж до ЄСПЛ. Зараз у нас залишається лише одна опція – перетворити це все на ланцюг одиночних пікетів. У Сімферополі приблизно 15 людей, які хочуть вийти і стати в пікет на відстані 50-ти метрів один від одного. Зараз законодавство в області порядку проведення публічних акцій посилюється: пікетують тепер можуть забрати поліцейські, якщо йому, на їхню думку, загрожує небезпека. Тепер можна спокійно влаштовувати провокації і прибирати пікетувальників під цим приводом. І все одно ми готові вийти на вулицю в рамках тих можливостей, які нам надає діючий закон.

– Ви ж спостерігаєте за поїздками Навального до російських регіонів і бачите, що відбувається: НСД (національно-визвольний рух Росії – КР) та інші організації постійно переслідують його, регулярно влаштовуються провокації. У Криму все це може бути навіть у більш суворій формі, не боїтеся?

– Ні, не боюся. Тут коментар банальний: якщо всі боятимуться, нічого не зміниться. Провокатори переслідують саме цю мету. У нас, між іншим, за перешкоджання проведенню публічних акцій передбачена кримінальна відповідальність.

Я все прекрасно розумію й усвідомлюю ризики. Але коментар знову-таки тривіальний: у мене є принципи, через які я не хочу переступати. Я хочу жити в цивілізованій державі. Не хочу, щоб громадянське суспільство продовжувало деградувати. Я готовий на жертви заради цього. Ну, обіллють зеленкою, закидають яйцями, це все – дитячий садок.

– Я вас у жодному випадку не хочу налякати, але можна і по обличчю отримати, і, вибачте, до місць не настільки віддалених потрапити...

– І це я також усвідомлюю. Але намагаюся не думати про це. Ну, а від в'язниці, як відомо, не можна зарікатися.

У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові

XS
SM
MD
LG