У Росії заговорили про можливу приватизацію найстарішого виноробного підприємства півострова ‒ заводу шампанських вин «Новий світ». Кому може бути вигідна купівля заводу, чи знайдуться інвестори? Чи потрапить потенційний покупець під санкції? Про це говоримо з екс-керівником відтвореного на материковій частині України державного підприємства «Новий Світ» Дмитром Незвиським.
До списку «націоналізованих» після анексії Криму підприємств потрапили винзаводи «Масандра», «Новий світ» і «Магарач». Після анексії «Новий світ» і «Масандра» потрапили під міжнародні санкції й тепер не можуть продавати продукцію за кордон.
Днями російське видання «РБК» із посиланням на свої джерела повідомило, що завод «Новий світ» можуть внести до плану приватизації на 2017-2018 роки. Якщо це станеться, можна говорити про перший продаж майна, захопленого в держави Україна.
‒ Із нами на зв'язку екс-керівник відтвореного на українському материку державного підприємства «Новий Світ» Дмитро Незвиський. Дмитре, я правильно розумію, що робота «Нового світу» на материку відновлювалася, зокрема, для збереження права на торговельну марку?
‒ Так, ми зробили це для збереження прав інтелектуальної власності, прав на торговельні марки та бренди, для роботи із захисту наших національних інтересів ‒ адже такі підприємства перебувають у віданні Міністерства аграрної політики. Був реалізований проект «Новий світ на Новий рік» ‒ ми зробили випуск продукції під нашою торговою маркою на Харківському заводі шампанських вин. Щоправда, зараз я склав повноваження, і підприємство перебуває в дещо підвішеному стані.
‒ У яку суму можна оцінити втрачений у Криму промисловий комплекс «Нового світу»?
Україна не займається своїм майном, не вживає заходів щодо його захисту й забезпечення власних інтересів. А ми з колегами працювали, по суті, на волонтерських засадах, без особливої підтримки від держави
‒ На момент анексії, на жаль, не було чіткої оцінки вартості комплексу. Але він у будь-якому випадку унікальний, і не тільки для України ‒ з його розташуванням, історією, технологіями, культурою він безцінний. Питання в тому, що зараз держава Україна не займається своїм майном, не вживає заходів щодо його захисту й забезпечення власних інтересів. А ми з колегами працювали, по суті, на волонтерських засадах, без особливої підтримки від держави.
Так усе, що зараз робиться в питаннях Криму, робиться на ентузіазмі громадських об'єднань. Звідси проблеми, звідси питання про приватизацію. Але, в будь-якому випадку, нормальні інвестори вкладати в такі проблемні об'єкти не будуть. Хіба що питання якось вирішиться на внутрішньому російському рівні. Або ж з мовчазної згоди українських органів буде проведена політична робота на міжнародному рівні. Тоді, можливо, знайдеться який-небудь божевільний інвестор.
‒ Що мала зробити Україна? І чи могла вона захистити своє майно й інтереси в Криму?
‒ Через три роки з моменту окупації Україна та її органи, що відповідають за роботу з окупованими територіями, не зробили майже нічого. Ви здивуєтеся, але в європейському списку санкцій, запроваджених щодо кримських підприємств, перебувають «Новий світ» і «Масандра», які були відтворені на материку й мають статус нерезидентів навіть у системі податкової політики. А щодо створених уже в російській юрисдикції підприємств санкції не запроваджені. Тобто санкції проти власних підприємств ‒ але не підприємств окупанта. А якщо підприємств немає у списку санкцій, це вже дає можливість почати переговорний процес із приводу приватизації. Якби Україна запровадила санкції щодо підприємств країни-окупанта, можливо, ситуація була б іншою.
‒ На російському ринку «Новий світ» міг би скласти конкуренцію тим же краснодарським підприємствам, що виробляють ігристе вино. Чи вигідна така конкуренція, чи ж «Новий світ» зберігатимуть винятково заради імені?
«Новий світ» ‒ це ім'я, бренд, історія. Жодне сучасне підприємство з ним не зрівняється. І конкурентна спроможність навіть на світовому ринку висока
‒ «Новий світ» ‒ це, в перую чергу, ім'я, бренд, історія. Жодне сучасне підприємство з ним не зрівняється. І конкурентна спроможність навіть на світовому ринку в «Нового світу» висока. Викупити й довести до банкрутства підприємство, усунувши конкурента й залишивши лише оболонку, розтягнути комплекс ‒ навряд чи це можливо. Думаю, йтиметься про повноцінні інвестиції ‒ і тут уже питання до України. Хоча в разі появи сумлінного інвестора підприємству, звісно, вигідно було б інвестиції отримати.
(Над текстової версією матеріалу працювала Галина Танай)