В адміністрації президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа імовірно підготували указ про скасування санкцій Росії. Про це в Twitter написав старший науковий співробітник американського аналітичного центру Atlantic Council Фабріс Потьє, посилаючись на інформацію з власних джерел. Він також повідомив, що Дональд Трамп проведе телефонні розмови з канцлером Німеччини Ангелою Меркель і президентом Росії Володимиром Путіним, після чого і може ухвалити рішення про скасування частини санкцій.
На головні питання про можливі кроки нового президента США назустріч Кремлю у ефірі Радіо Крим.Реалії відповідає український політолог Олексій Гарань.
‒ Чи варто, на вашу думку, чекати скасування будь-яких санкцій проти Росії з легкої руки Дональда Трампа?
‒ Його заяви ще під час передвиборної кампанії не були такими однозначними. Він говорив, що спробує налагодити діалог з Росією. Але якщо не вдасться, Дональд Трамп, очевидно, виявиться ще жорсткішим, ніж Хілларі Клінтон. У будь-якому випадку, санкції, запроваджені після анексії Криму, США не зніме ‒ вірогідність цього украй мала. Торгуватися з Росією можуть щодо Донбасу і Мінських угод, але навіть з урахуванням того, що Дональд Трамп мало розуміється на зовнішній політиці, як бізнесмен він має отримати щось натомість. З цим-то у Кремля якраз проблеми. Я вважаю, що максимум, чого нам варто чекати ‒ символічного скасування частини санкцій, наприклад, проти конкретних російських посадових осіб.
Санкції, запроваджені після анексії Криму, США не зніме ‒ ймовірність цього украй малаОлексій Гарань
‒ Але ж є ще санкції, введені Бараком Обамою через втручання Росії в американську президентську кампанію.
‒ Безумовно, може йтися і про них. Із США тоді вислали російських дипломатів, а Володимир Путін не став вживати заходів, як би розраховуючи на кроки назустріч від Дональда Трампа. Для нового американського президента це може бути особистим питанням: він всіляко заперечує, що будь-яке втручання Росії у вибори могло привести його до перемоги.
‒ Чи самоусунувся Дональд Трамп від європейських проблем, від справ НАТО і ООН?
‒ Барак Обама встиг розмістити американський контингент в Польщі, і відмовитися від цього буде дуже складно. На тлі загальної активності НАТО в країнах, що межують з Росією, мені складно уявити, що Дональд Трамп почне виводити американських військових з Польщі. Що до угод про вільну торгівлю, вони як раз укладались президентами-республіканцями, які давно відмовилися від протекціонізму. У цьому сенсі ідеї Дональда Трампа прямо суперечать ідеології республіканської партії, і чим закінчиться це протистояння, ми поки не знаємо. З іншого боку, новий представник США в ООН вже зробила кілька різких заяв проти Росії, так що в підсумку будь-яких серйозних змін у зовнішній політиці США може і не відбутися.
‒ Ви вважаєте, що республіканці можуть просто заблокувати незручні для них рішення Дональда Трампа?
Американська система влади добре відома своїми заборонами і противагами, і навіть такий ексцентричний президент не здатний її змінитиОлексій Гарань
‒ Саме так. Американська система влади добре відома своїми заборонами і противагами, і навіть такий ексцентричний президент не здатний її змінити. Мені здається, зараз Дональд Трамп намагається вирішити деякі питання, зокрема щодо санкцій проти Росії, нахрапом, але далі йому доведеться притримати коней з оглядкою на рейтинги і на підтримку власної партії. А вона, нагадаю, зараз налаштована різко антиросійськи.